Jakie gatunki roślin mają jadalne kwiaty?
Jadalne kwiaty ma sporo roślin ogrodowych, zarówno tych użytkowych, jak i ozdobnych. Wśród smacznych gatunków są byliny, krzewy czy drzewa. Warto jednak zaznaczyć, że kwiaty, które mają wylądować na naszych talerzach, nie mogą być poddawane działaniu oprysków chemicznych. Unikajmy także zbierania kwiatów z łąk czy lasów, w pobliżu których znajduje się ruchliwa droga bądź fabryka. Mogłoby wówczas istnieć ryzyko zatrucia.
Wśród bardzo znanych roślin ogrodowych jadalne kwiaty mają:
- akacja;
- cukinia;
- dynia;
- dziki bez;
- fiołek;
- groszek;
- lawenda;
- lilak;
- liliowiec ogrodowy;
- lipa;
- miodunka;
- nagietek;
- nasturcja;
- piwonia;
- róża;
- stokrotka;
- szałwia.
Na tych gatunkach lista oczywiście się nie kończy, jednak te rośliny są często spotykane i dosyć łatwe do zdobycia.
Co można przyrządzić z kwiatów jadalnych?
Kwiaty mają w kuchni przeróżne zastosowanie. Możemy przyrządzić z nich wiele dań, często służą także jako niecodzienny dodatek. Kwiatów jadalnych używamy do:
- dekorowania dań: ciast, tortów, zup itd.;
- aromatyzowania, doprawiania potraw;
- przyrządzania zup;
- komponowania herbat ziołowych;
- przyrządzania syropów;
- robienia przetworów;
- barwienia;
- tworzenia drinków.
Ponad to kwiaty różnych roślin idealnie nadadzą się jako dodatki do przeróżnych potraw, zwłaszcza sałatek oraz deserów, na przykład racuchów czy naleśników. Świetnie będą także smakować jako uzupełnienie kanapki.
Jak uprawiać rośliny o jadalnych kwiatach?
W naszym ogrodzie musimy stworzyć dla roślin odpowiednie warunki do życia i wzrostu. W tym celu zapoznajmy się z preferencjami danego gatunku. Jednym z najważniejszych parametrów jest dostęp do światła słonecznego – jedne rośliny wolą miejsca bardziej słoneczne, inne uwielbiają lekki cień. Kolejna ważna sprawa to częstotliwość i sposób nawadniania. Według ogólnej i szeroko praktykowanej zasady należy podlewać uprawy w ten sposób, aby podłoże było wciąż delikatnie wilgotne. Pamiętajmy, że niektóre gatunki nie znoszą przesuszenia gleby i jeżeli doprowadzimy do tego typu sytuacji, to szybko zmarnieją. Podobnie niebezpieczne jest przelanie. Zwróćmy uwagę również na nawożenie – nie każda roślina będzie preferować duże dawki nawozu. Gatunki lubiące sporą ilość składników odżywczych w glebie możemy zasilać odpowiednimi preparatami, lecz róbmy to wyłącznie o odpowiednich porach roku – najczęściej wiosną i wczesną jesienią. Pamiętajmy też o odpowiednim rodzaju gleby, w której nasze uprawy będą rosnąć. Niektóre rośliny mogą także wymagać okrycia na zimę. Większość ogrodowych gatunków nie jest mrozoodporna. Północne krańce ogrodu będą się jednak dobrze nadawać dla drzew iglastych. Z niskich odmian sosny możemy pozyskać kwiatostany męskie, młode pędy czy zielone szyszki. Z tych składników przygotujemy pyszny syrop.
Pamiętajmy, że aby pozyskać kwiaty z rośliny, zawsze obcinajmy je ostrym nożem lub sekatorem. Nożyczki bądź jakiekolwiek tępe narzędzia zmiażdżą pędy. Osłabi to roślinę, która straci mnóstwo energii na regenerację, a poza tym pęd z pewnością obumrze. Regularnie przycinajmy także chore, stare i nietworzące już zawiązków kwiatowych pędy. Dzięki temu nasze rośliny będą mieć znacznie więcej kwiatów w sezonie.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements