StoryEditorROŚLINY DONICZKOWE

To idealna pora na rozmnażanie pelargonii! Jak to zrobić?

19.11.2022., 08:00h

Pelargonia to bardzo popularny kwiat, który zachwyca zwłaszcza na balkonach i tarasach. Ma atrakcyjne i długo utrzymujące się kwiaty. Listopad to już ostatni moment na rozmnożenie pelargonii. Jeżeli zrobimy to teraz, to nowe okazy będą rozwinięte i zakwitną już wiosną.

Jaka pora jest najlepsza na rozmnażanie pelargonii?

Sadzonki pelargonii można pobierać dwa razy w roku: od połowy lutego do połowy marca oraz jesienią. Mamy na to czas, dopóki temperatura na zewnątrz utrzymuje się powyżej 10℃. Jeżeli więc będzie dopisywała dobra pogoda, pelargonie możemy rozmnażać także w listopadzie. Zróbmy to jednak jeszcze przed rozpoczęciem zimy. Sadzonki wówczas zdążą wytworzyć system korzeniowy przed pierwszymi przymrozkami. Roślina ukorzenia się około 3 tygodnie.

Jak rozmnażać pelargonie? Instrukcja krok po kroku

Rozmnażanie pelargonii jesienią jest naprawdę proste. Oto poradnik, jak krok po kroku rozmnożyć pelargonie najlepszą metodą.

Zaczynamy od wyboru przyrostów rośliny – muszą one być zdrowe i mieć około 10 cm długości. Odcinamy je sprawnie za pomocą ostrego noża. Zwracajmy przy tym uwagę na to, czy przycięta sadzonka ma minimum cztery piętra liści. Oczyszczamy ją, obrywając delikatnie kwiaty, pączki i dolne liście. Następnie w doniczce wypełnionej ziemią tworzymy dołek, w którym umieszczamy sadzonkę pelargonii. Pamiętajmy, że roślina nie może dotykać dna doniczki. Delikatnie dociskamy ziemię wokół rozsady. Podlewamy podłoże. Trzeba naszą pelargonię regularnie, lecz niezbyt obficie podlewać. Jeżeli temperatura spadnie poniżej 10℃, rośliny powinniśmy wnieść do domu. Jeżeli sadzonka będzie silnie pięła się w górę, musimy przyciąć jej wierzchołek – wtedy pelargonia lepiej się rozkrzewi. W marcu zasilamy nasze flance biohumusem. Wraz z początkiem maja natomiast rozpoczynamy hartowanie rośliny, wystawiając ją na zewnątrz na kilka godzin dziennie. Gdy przymrozki ustaną, pelargonię możemy umieścić na zewnątrz.

Inne metody rozmnażania pelargonii

Rozmnażając pelargonię z sadzonek, można także umieścić odcięte pędy w przezroczystym pojemniku wypełnionym wodą. Tak przygotowaną flancę stawiamy na parapecie. Podczas procesu ukorzeniania należy kontrolować stan szczepki – uważajmy, aby nie pojawiła się na niej pleśń lub inne choroby. Wodę wymieniamy, kiedy zmieni kolor. Pelargonię można rozmnożyć także z liści. Wybieramy dowolne liście pelargonii i wkładamy do wypełnionej torfem oraz piaskiem doniczki. Większa część liścia musi pozostawać nad ziemią. Tak przygotowaną sadzonkę możemy zakryć folią, która ułatwi roślinie utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu. Dzięki temu roślina będzie się szybciej rozwijać. Innym sposobem jest sadzenie pelargonii z nasion. W tym przypadku możemy wybrać kolor i pokrój nowych egzemplarzy – wystarczy zakupić nasiona o określonych cechach. Nasiona można także pobrać z własnych roślin. Pelargonie rozmnożone w ten sposób zakwitną po upływie 6 miesięcy.

Rozmnażasz pelargonie? Bądź ostrożny!

Podczas rozmnażania pelargonii warto uważać, aby nie uszkodzić rośliny. Zachowajmy ostrożność podczas wykonywania tej czynności. Przede wszystkim należy dobrać odpowiednie narzędzie. Nóż lub sekator powinien być ostry i czysty, aby nie doszło do uszkodzenia lub zakażenia rośliny. Do ukorzeniania pelargonii w wodzie wybierzmy zwykły słoik. Na niego nałóżmy folię i przymocujmy ją gumką. Następnie zróbmy nacięcia na folii i w nich umieśćmy sadzonki. Dzięki temu zapobiegniemy gniciu pelargonii, a przy okazji ograniczymy odparowywanie wody. Jeżeli natomiast szczepki umieszczamy bezpośrednio w doniczce, róbmy to tak, aby liście nie dotykały ziemi.

Przy rozmnażaniu pelargonii z nasion konieczne jest ich przewietrzenie, inaczej nasiona mogą zgnić. Podłoże, w którym umieszczamy rośliny, powinno być przepuszczalne. Najlepsza będzie ziemia kwiatowa zmieszana z piaskiem.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. maj 2024 13:12