StoryEditorROŚLINY DONICZKOWE

W doniczce z rośliną pojawił się… grzyb? Sprawdź, jak się go pozbyć

07.10.2023., 09:00h
Grzyby najczęściej widzimy w lasach czy na łąkach – w każdym razie na łonie natury. Gdy więc jakiś egzemplarz pojawi się w doniczce z rośliną domową, może to budzić uzasadnione zdziwienie. Czy jednak jest się czego obawiać? Co może oznaczać pojawienie się grzybów w ziemi z rośliną doniczkową?

Skąd wziął się grzyb w doniczce z rośliną?

Grzyby mogą pojawić się w doniczce zarówno pod postacią pleśniowego nalotu, jak i w formie kapeluszowej. Ich obecność może nas słusznie zaniepokoić. Pojawiają się one wówczas, gdy nie zapewniliśmy roślinie odpowiedniej pielęgnacji, natomiast stworzyliśmy idealne warunki do życia dla innych organizmów. Problem może stać się poważny, dlatego trzeba zareagować od razu i powziąć zdecydowane kroki.

Po pierwsze, musimy upewnić się, czy roślina ma zapewnioną właściwą cyrkulację powietrza. Pamiętajmy, że nasze uprawy nie mogą być stłoczone w jednym, tym bardziej niewielkim pomieszczeniu. Miejsce musi być wentylowane, ale nie powinien panować w nim przeciąg. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w wentylator oscylacyjny.

Po drugie, trzeba właściwie nawadniać rośliny. Unikajmy nadmiernej wilgoci w doniczkach. Najlepiej sprawdźmy za pomocą palca, czy gleba już nieco przeschła. Tylko gdy podłoże na głębokości około 3 cm będzie suche, możemy podlać roślinę. W kwestii dostarczania wody ważna jest także pora dnia. Warto raczej wykonywać tę czynność rano. Unikajmy podlewania wieczorem, ponieważ w ziemi dłużej będzie zalegać wilgoć, a wówczas już łatwo o rozwój grzybów w doniczce.

Jeszcze jedną ważną kwestią jest drenaż. To ta warstwa odprowadzi nadmiar wody z podłoża. Pamiętajmy, aby w doniczce umieścić warstwę drenażową. Koniecznością są otwory w pojemniku z rośliną. Bez nich problemy z grzybem na pewno się pojawią i mogą powracać.

Jak pozbyć się grzyba w doniczce z rośliną?

Aby skutecznie pozbyć się grzyba, który już zadomowił się w doniczce z kwiatem, musimy powziąć odpowiednie kroki. Na pewno trzeba przesadzić roślinę do sterylnego podłoża w pojemniku z warstwą drenażową i otworami odpływowymi. Z rośliny musimy usunąć pleśń, a dodatkowo spryskać ją fungicydem, jednak bezpiecznym dla ludzi i zwierząt – jeśli nasza doniczkowa uprawa znajduje się wewnątrz. Do gleby również możemy dodać środek antygrzybiczny, który bez problemu przygotujemy w domu. Wystarczy soda oczyszczona i woda.

1 lub 2 łyżeczki sody, czyli około 10 g, mieszamy z 1 l wody. Do całości można dodać także 10 g startego szarego mydła – wówczas preparat będzie skuteczniejszy. Taki roztwór przelać należy do butelki z atomizerem. Opryskujemy rośliny raz dziennie przez około półtora tygodnia. Gdy nalot grzybiczy na roślinach zacznie ciemnieć, oznacza to, że preparat działa.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:49