Kiedy sadzić wrzosy?
Wrzosy są bardzo wdzięcznymi roślinami i nie są wymagające, gdyż potrafią się przystosować do panujących warunków. Jeżeli chcemy mieć je w ogrodzie, posadźmy je właśnie teraz, czyli w sierpniu.
Jak sadzić wrzosy w ogrodzie?
Te piękne kolorowe łany tworzy wrzos pospolity w wielu odmianach i kolorach. Podłoże pod jego uprawę musi być jednak przepuszczalne i łatwo wysychające, koniecznie kwaśne, czyli o pH 3,5–5,0. Wrzosy preferują stanowiska słoneczne, więc powinny być sadzone w miejscach, gdzie promienie słoneczne nie będą niczym ograniczane. Pod wrzosy przeznaczmy miejsce w ogrodzie o glebie ubogiej w składniki, piaszczystej, ale wzbogaconej kwaśnym torfem, bo rzadko naturalnie występuje gleba o tak niskim wymaganym pH. Można również miejsce przeznaczone pod wrzosowisko wysypać specjalną mieszanką dla wrzosów.
Ponieważ wrzos szybko się rozrasta dzięki dobrze korzeniącym się pędom i tworzy duże ilości nasion, należy pilnować, by nie rozrastał się poza teren dla niego wyznaczony. A może to być duża połać ogrodu lub niewielka wyspa. Ważne, by stworzyć mu barierę, która uniemożliwi rozrost, np. betonową lub kamienną zaporę.
Jakie mogą być kolory wrzosów?
Wśród krzewinek panuje ogromna różnorodność, są niskie, kobiercowate, dorastające do 10 cm wysokości, a także wysokie dorastające do 40 cm o wzniesionych pędach. W naturalnych warunkach występują również giganty osiągające nawet 70 cm wysokości.
Są również krzewinki o różnej barwie liści – nie tylko zielone, lecz także
- żółte,
- szare,
- pomarańczowe,
- a nawet czerwone.
Kwiaty mogą być pojedyncze lub pączkowe, czyli takie, które w ogóle się nie otwierają, przez co owady nie mają do nich dostępu i te kwitną po kilka miesięcy. Koloryt kwiatów to cała gama barw i odcieni: od bieli przez fiolet i róż po ciemną czerwień.
Zaplanuj nasadzenia wrzosów, czyli jak zrobić wrzosowisko w ogrodzie
Zarówno kolor kwiatów i liści jest istotny, jak i wysokość roślin. Od tego bowiem zależy ich rozmieszczenie. Aby wrzosy dobrze się prezentowały, należy posadzić koło siebie po kilka lub kilkanaście egzemplarzy jednej odmiany. Najlepiej ustawić obok siebie doniczki z roślinami w miejscu przyszłego sadzenia i ocenić, jak się w tym ustawieniu prezentują i ewentualnie wprowadzić korektę. Liczba roślin na metrze kwadratowym zależy od odmiany i jej siły wzrostu, waha się jednak średnio od 9 do 12 szt. Po posadzeniu glebę wokół roślin należy wysypać przekompostowaną korą sosnową, która uchroni przed utratą wilgoci latem, przemarznięciem zimą i zmniejszy rozwój chwastów.
Kiedy i jak przycinać wrzosy?
W warunkach naturalnych wrzosy żyją do 20, czasem 25 lat, ale w ogrodzie żywotność wrzosów jest krótsza i wynosi do 6 lat. Kluczem do sukcesu jest coroczne wiosenne przycinanie (w kwietniu) oraz okrywanie zimą. Podczas przycinania pędy ścinamy tuż pod zasuszonym kwiatostanem. Po tym zabiegu rośliny szybko wypuszczą nowe gałązki i się zagęszczą.
Jakie kwiaty sadzić obok wrzosów?
Jako towarzystwo dla wrzosów można posadzić wrzośce czy kwitnące byliny. Wiosną dodadzą uroku np. sasanki, latem przetaczniki, a jesienią astry czy rozchodniki okazałe. Ale to nie wszystko. Można dodać ozdobne trawy, a także jałowiec, sosny i brzozę brodawkową. Na małym terenie formy karłowe.
Wrzosy ładnie się prezentują w towarzystwie azalii, pierisów, kalmii, różaneczników, laurowiśni.