StoryEditorSTORCZYKI

Wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie orchidei! Dlaczego liście storczyków żółkną?

24.01.2024., 08:00h
Storczyki są w Polsce bardzo popularne i chętnie uprawiane jako rośliny doniczkowe. Nic dziwnego – ich niecodzienne kwiaty potrafią zachwycić! Czasem jednak liście orchidei żółkną i marszczą się. Nie wpadajmy w niepokój! Najczęściej wpływ na to ma nieprawidłowa pielęgnacja.

Pielęgnacja i wymagania storczyków

Istnieje wiele różnych odmian i gatunków orchidei. Najpopularniejsze z nich, najczęściej pojawiające się w naszych domach, to:

  • Cymbidium;
  • Dendrobium;
  • Phalaenopsis;
  • Paphiopedilum;
  • Vanda.

Większość z wyżej wymienionych storczyków będzie potrzebowała stanowiska dosyć dobrze oświetlonego, ze światłem rozproszonym. Na uprawę idealnie nada się parapet wschodni lub południowy. Niektóre gatunki będą miały mniejsze wymagania świetlne, dlatego też można postawić je w pokojach, których okna wychodzą na południe. Latem należy uważać na poparzenia słoneczne.

Orchidee preferują temperaturę pokojową, w przedziale od 21 do 27℃​. Nieco niższej temperatury, w granicach 18-20℃ będą wymagały gatunki takie, jak Cambria, Cymbidium oraz Dendrobium. Wszystkie storczyki natomiast potrzebują znacznie mniej ciepła w nocy. Optymalna wilgotność powietrza powietrza dla orchidei to 60-80%. Jeżeli powietrze w naszych wnętrzach jest suche, koniecznie zainwestujmy w nawilżacz. Sprawdzi się on szczególnie zimą.

Idealne podłoże dla storczyków jest lekkie, przepuszczalne, dobrze napowietrzone. Możemy zastosować sklepowe, gotowe mieszanki albo samodzielnie wymieszać korę sosnową, perlit, keramzyt, torf i włókno kokosowe. Od wiosny do jesieni orchidee trzeba będzie regularnie nawozić, minimum raz na 2-3 tygodnie. Szczególnie groźny jest bowiem niedobór azotu i żelaza.

Co oznacza żółknięcie liści storczyka?

Żółte liście to ważny objaw, wskazujący na to, że storczyk nie znajduje się w najlepszej kondycji. Ten problem w uprawie orchidei jest dość popularny, a wpływ na niego ma wiele czynników. Czemu liście storczyka robią się żółte? Wynika to często z niewłaściwych warunków uprawy. Jeżeli liście naszego egzemplarza zżółkły, możliwe, że roślina rozwija się w niesprzyjających warunkach. Weźmy pod uwagę oświetlenie, temperaturę i wilgotność. Innym powodem żółknięcia liści są błędy w pielęgnacji, czyli nieodpowiednie podlewanie i nawożenie. Czasem też żółte liście to oznaka choroby storczyka.

image

Wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie orchidei! Dlaczego liście storczyków żółkną?

FOTO: Envato Elements

Co jednak bardzo ważne, to fakt, że taki stan rzeczy nie musi mieć nic wspólnego z wyżej wymienionymi problemami. Liście orchidei żółkną, zasychają i opadają w sposób naturalny, co jest związane z procesem starzenia się rośliny. Storczyki początkowo słabą i marnieją, gdyż całą energię wkładają w rozwój młodych, zielonych listków na szczytach łodyg. Jeżeli więc zauważymy, że żółkną wyłącznie liście dolne, te najstarsze, nie musimy się niczym martwić. To proces całkowicie naturalny. Gdy jednak zauważmy, że żółte robią się również młode, dopiero wyrastające elementy rośliny, które dodatkowo są pomarszczone, poplamione albo wilgotne, powinniśmy zacząć zacząć działać. Jak? Przede wszystkim zapewnijmy roślinie właściwe warunki do rozwoju i nie narażajmy jej na stres.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: deccoria.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 06:24