Dla tych roślin okres zimowy będzie bardzo trudny! Na jakie gatunki uważać?
Istnieje wiele pięknych i ciekawych roślin egzotycznych. Wspaniale prezentują się wiosną i w pełni lata, kiedy jednak nadchodzą jesienne wieczory i mrozy, przechodzą w stan spoczynku. Czas zimowy może być dla tropikalnych gatunków szczególnie trudny, bowiem w naturze nie rosną one w takich warunkach. Musimy więc właściwie o nie dbać, aby nie zmarniały i przetrwały do następnego sezonu. Na jakie rośliny powinniśmy uważać? Będą to na przykład:
- różne odmiany monstery;
- tropikalne rośliny owadożerne, na przykład muchołówka;
- guzmania;
- grubosz;
- peperomia;
- kalatea;
- chamedora.
Pielęgnacja egzotycznych roślin doniczkowych zimą
Zimą największym zagrożeniem dla roślin jest zimno i ograniczony dostęp do światła słonecznego. Z tego względu większość gatunków na ten czas przechodzi w stan spoczynku. Oznacza to zmniejszenie zapotrzebowania na wodę i składniki odżywcze. Aby właściwie przygotować rośliny tropikalne na nowe warunki, postarajmy się zmienić miejsce, w którym zazwyczaj się znajdują. Te gatunki i odmiany, które potrzebują najwięcej światła, przestawmy na parapety z ekspozycją wschodnią albo południową. Dzięki temu umożliwimy właściwe zachodzenie procesu fotosyntezy.
Innym rozwiązaniem będzie zakup specjalnych lamp doświetlających. Sztuczne światło takiego sprzętu bardzo dobrze imituje to naturalne i jest dla egzotycznych roślin prawdziwym wybawieniem w okresie jesienno-zimowym. Dzięki lampom nasza doniczkowa zieleń będzie mogła prawidłowo funkcjonować. Warto też pamiętać o regularnym ścieraniu kurzu z liści. Robimy to za pomocą delikatnego materiału bądź ściereczki nasączonej wodą o temperaturze pokojowej. Pokrywający części zielone roślin kurz będzie znacząco utrudniał proces fotosyntezy, warto więc kontrolować tę kwestię.
Większość roślin domowych zimą nie będzie wymagała dostarczania dużej ilości wody. W tym czasie ograniczamy więc podlewanie. Przed każdym nawodnieniem sprawdzamy wilgotność podłoża, wkładając palec do ziemi w doniczce na kilka centymetrów. Uważajmy na szczególnie groźne w okresie jesienno-zimowym przelanie rośliny. Może to mieć poważne skutki, w tym gnicie korzeni, żółknięcie liści i rozwój chorób grzybowych. Od jesieni aż do wiosny ograniczamy też stosowanie nawozów czy różnych odżywek wspomagających rozwój i pobudzających rośliny do wzrostu. Rezygnujemy także z przycinania. Dopiero na wiosnę przeprowadzamy cięcia formujące.
Dla roślin utrudnieniem będzie też suche powietrze. Aby zbadać poziom wilgoci w domu szybko i prosto, najlepiej użyć higrometru. Optimum to 40-60%. A jak zwiększyć stężenie pary wodnej we wnętrzach? Najłatwiej dokonać tego przy pomocy nawilżaczy powietrza. Możemy też ustawić w pobliżu doniczek z roślinami tacki z wodą. Wszystkie tropikalne gatunki, jakie mamy w domu, powinny znajdować się jak najdalej od otwartych okien. Dzięki temu unikniemy przeciągów. Starajmy się też odsuwać rośliny od silnie nagrzanych kaloryferów.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements