Mokre okna to najczęściej wynik zbyt wysokiego poziomu wilgotności w pomieszczeniu lub zbyt dużej różnicy temperatur panujących na zewnątrz i w środku domu. To problem związany z porą roku – jesienią i zimą. Zwykle parowanie szyb jest zjawiskiem naturalnym i nie wskazuje na wady techniczne domu. Czasami jednak może być dowodem na źle funkcjonującą wentylację.
Parowanie szyb od strony wewnętrznej
Zaparowane szyby wewnątrz domu są efektem wysokiej wilgotności powietrza. Niestety, w wielu przypadkach ta sytuacja wiąże się z wadliwą lub niedostateczną wentylacją. Aby nie dopuścić do tej sytuacji, warto dbać o:
- regularne wietrzenie pomieszczeń,
- sprawne nawiewniki,
- rozszczelnianie okien,
- uchylanie okien.
Jeśli suszysz pranie, czy często gotujesz, musisz dbać o to podwójnie. Dodatkowo, warto korzystać z okapu podczas przygotowywania potraw na kuchence.
Jak ten proces przebiega?
Powierzchnia szyb jest zimna, gdy zetknie się z parą wodną, ulega ona skropleniu i osiada na oknach. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić dopływ świeżego powietrza do całego mieszkania. Jeśli problem leży po stronie wentylacji, wilgoć gromadzi się i osiada na szybach okien. Dobrze jest zasięgnąć rady u specjalisty, który na pewno znajdzie stosowne rozwiązanie.
Parowanie szyb na zewnątrz
To zjawisko pojawia się, gdy kończy się lato i obniża się temperatura w związku z nadejściem jesieni. Początek zimniejszej pory roku oznacza chłodniejsze noce i poranki, ale w tym czasie nie ogrzewamy jeszcze domów. Wysoka wilgotność, która towarzyszy temu okresowi w połączeniu ze spadającymi temperaturami skutkuje rosą, która pokrywa okna, samochody, trawę. To zjawisko nie świadczy o błędach konstrukcyjnych domu.
Co robić, aby uniknąć „pocących się” szyb?
- Utrzymuj optymalną temperatura w pomieszczeniu, ok. 18°C - 21°C.
- Dbaj o wietrzenie pomieszczeń.
- Dbaj, aby wilgotność powietrza nie przekraczała 40%.
- Nie susz prania w pokojach.
- Podczas gotowania włączaj okap.
- Po gorącej kąpieli lub prysznicu wywietrz pomieszczenie.
Pamiętaj! Zaparowane okna czy skraplająca się na powierzchniach szyb para wodna są powiązane z wysokim poziomem wilgotności powietrza oraz różnicą pomiędzy temperaturą wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Jednak zbyt duża wilgotność może powodować negatywne konsekwencje zdrowotne, przyczyniając się do powstawania grzybów oraz pleśni.
Brak odpowiedniej wentylacji – przyczyny
Ograniczenie przepływu powietrza w domu przy jednoczesnym wzroście pary wodnej (gotowanie, prasowanie) skutkuje skraplaniem. Para wodna, która nie ma się gdzie ulotnić, osiada na szybach i lustrach.
Przyczyny złej wentylacji:
- zatkane nawiewniki,
- rzadkie otwieranie okien,
- zamknięte drzwi do pokoi,
- rozszczelnienie pakietu szybowego,
- nieodpowiednia temperatura w domu.
Angelika Drygas
Fot. envato elements