StoryEditorUPRAWA OWOCÓW

Arbuz we własnym ogródku? Tak, to możliwe! Jak go uprawiać?

14.05.2023., 09:00h
Arbuz to idealna, letnia przekąska – ten owoc jest smaczny, gasi pragnienie, a poza tym ma wiele właściwości zdrowotnych. Kupowane w marketach arbuzy jednak nie zawsze spełniają nasze oczekiwania. Miłośnicy tych owoców powinni więc zastanowić się nad ich uprawą… we własnym ogrodzie!

Charakterystyka arbuzów

Arbuz to roślina jednoroczna, która osiąga wysokość około 20 cm i rozpiętość od 200 do 300 cm. Jej pędy wiją się po podłożu, ale potrafią także wspinać się po podporach. Najczęściej spotykane uprawy arbuzów prowadzone są jednak bez podpór, bezpośrednio na ziemi. Pędów arbuza nie należy przycinać. Ta popularna roślina pochodzi z cieplejszych regionów, gdzie ma korzystne warunki do wzrostu. Transportowane do naszego kraju arbuzy z Grecji czy Hiszpanii nie zawsze spełniają oczekiwania smakowe. Wynika to z faktu, że owoce wysyłane do Polski nie są jeszcze dostatecznie dojrzałe.

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że uprawa arbuzów w polskim klimacie skazana jest na niepowodzenie. Okazuje się jednak, że istnieje wiele ogrodów, w których z powodzeniem rosną i rozwijają się te rośliny, nie tylko w warunkach szklarniowych. Aby jednak nasza uprawa była zwieńczona sukcesem, musimy wybrać odpowiednią odmianę – taką, która lepiej zniesie polskie warunki atmosferyczne i dosyć wcześnie będzie owocowała. Warto rozważyć więc następujące odmiany:

  • ‘Bingo’ – odmiana średnio wczesna;
  • ‘Janosik’ – odmiana średnio wczesna;
  • ‘Rosario F1’ – odmiana mieszańcowa;
  • ‘Złoto Wolicy’ – odmiana bardzo wczesna.

Jak przygotować rozsadę arbuza?

W przypadku arbuzów nie wysiewamy nasion wprost do gruntu. Dlaczego? To rośliny lubiące ciepły klimat, a więc mające również długi okres wegetacji. Jeżeli chcemy, aby w naszym ogrodzie rozwinęły się zdrowe i soczyste owoce, to musimy najpierw odpowiednio przygotować rozsadę. Uzyskanie silnych i dobrej jakości sadzonek w domowych warunkach może być dosyć trudne, dlatego niektórzy wybierają rozsadę wyprodukowaną wcześniej przez producenta. Gdy decydujemy się na własnoręczną uprawę, musimy najpierw pozostawić nasiona na około 24 godziny, aby zdążyły podkiełkować. Po tym czasie wysiewamy je do pojemników wypełnionych podłożem zawierającym torf. Produkcja sadzonek będzie trwała około półtora miesiąca i z tego względu najlepiej wystartować z przygotowywaniem rozsady już w połowie kwietnia.

W czasie wzrostu nasiona będą potrzebowały dużo światła i ciepła. Temperatura powinna wynosić 25-30℃ w dzień, a w nocy około 20-25℃. Zadbajmy także o odpowiednio wysoką wilgotność powietrza. Często zraszajmy więc nasze sadzonki. Nasiona powinny wzejść po około 7-12 dniach od umieszczania w podłożu. Jeżeli rozsada jest słabej jakości, zauważymy to na pierwszy rzut oka. Rachityczna i wątła sadzonka nie poradzi sobie po posadzeniu w gruncie. Dorodne i zdrowe sadzonki sadzimy w ziemi w odległości 80 x 100 cm od siebie. Sadzenie rozsady pozostawmy jednak na okres po wiosennych przymrozkach, a więc po 15 maja. Temperatura poniżej 15℃ hamuje wzrost arbuzów.

Jak pielęgnować arbuzy?

Stanowisko pod uprawę tej rośliny musi być ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Konieczna jest gleba żyzna, próchnicza, lekko wilgotna. Arbuzy mają spore wymagania pod względem zapotrzebowania na składniki odżywcze. Ziemię pod sadzonki najpierw więc odpowiednio wzbogacamy obornikiem (jesienią poprzedniego roku) bądź dobrze przerobionym kompostem (wczesną wiosną). Tuż przed wysianiem stosujemy natomiast nawóz mineralny.

Rozsady możemy posadzić na ciemnej folii ogrodniczej bądź na włókninie. Taka wyściółka zapewni roślinom komfort termiczny. Zanim arbuzy zaczną kwitnąć, możemy przykryć je  lekką, wiosenną włókniną. To ona ochroni rośliny przed spadkiem temperatur czy też nadmierną utratą wilgoci z gleby. Arbuzy wymagają obfitego nawodnienia, zwłaszcza w ważnym czasie zawiązywania się owoców. Gdy owoce będą już całkiem spore, roślina będzie miała mniejsze zapotrzebowanie na wodę i wówczas podlewanie możemy ograniczyć. Jeżeli przedsięwzięcie okaże się sukcesem, to już w sierpniu możemy dokonywać zbioru arbuzów. Poznamy, że owoce są już dojrzałe, gdy będą odchodziły od nich szypułki. W polskim klimacie z jednej rośliny spodziewajmy się dwóch egzemplarzy – jednego dużego owocu oraz drugiego mniejszego.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 11:05