StoryEditorBANANOWIEC W POLSCE – W DONICZCE I W OGRODZIE!

Bananowiec w polskim ogrodzie. Czy w naszym klimacie mogą rosnąć banany?

09.12.2023., 09:00h
Każdy z nas jadł chociaż raz w życiu banany. Niektórzy wręcz nie wyobrażają sobie bez nich półek sklepowych! Pewnie wiele osób zastanawiało się, czy możliwa byłaby uprawa bananowca w polskich warunkach. Okazuje się, że tak! Ta tropikalna roślina urośnie również w naszym klimacie. Jak o nią dbać?

Bananowiec w doniczce – jak go uprawiać i pielęgnować?

W polskim klimacie najbardziej polecana jest doniczkowa uprawa bananowca. W sezonie pojemnik z rośliną powinien stać na balkonie czy tarasie, a zimą wnosimy go do wnętrza. Najważniejsze w pielęgnacji tego gatunku są trzy podstawowe potrzeby: słońce, spora ilość wody oraz właściwy dobór składników pokarmowych. Jako roślina egzotyczna, bananowiec będzie potrzebował bardzo silnego nasłonecznienia. Nawadnianie powinno być bardzo obfite, szczególnie latem. Zadbajmy o warstwę drenażu na dnie donicy i otwory odpływowe. Z podstawki regularnie usuwajmy zastoje wody. Aby liście zyskały piękną, soczyście zieloną barwę i błysk, polecane jest dokarmianie rośliny nawozem do roślin zielonych.

image

Bananowiec w polskim ogrodzie. Czy w naszym klimacie mogą rosnąć banany?

FOTO: Pixabay

Bananowiec w ogrodzie – jak go uprawiać i pielęgnować?

Bananowiec w polskim ogrodzie – czy to możliwe? Jak najbardziej! Chociaż najbardziej praktyczna jest uprawa pojemnikowa, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby posadzić ten gatunek na naszej posesji. Czasem można nawet przenieść okaz z donicy do ogrodu – tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie. Często jest to wskazane, zwłaszcza jeśli roślina znacząco przerasta pojemnik. Jeżeli natomiast decydujemy się od razu na ogrodową uprawę bananów, wybierzmy japońską odmianę Musa basjoo. Jest ona dosyć odporna, potrafi znieść naprawdę trudne warunki atmosferyczne. Poradzi sobie ze wszelkimi skrajnościami – zarówno z mrozami, jak i z upałami.

Optymalną porą sadzenia bananowca do gruntu jest kwiecień. Stanowisko dla tego gatunku powinno być słoneczne. Konieczne jest również odpowiednie podłoże – żyzne i przepuszczalne. Ziemię warto zmieszać z kompostem. Dodatkowo pamiętajmy o regularnym podlewaniu rośliny. Dbajmy o tę czynność zwłaszcza w ciągu wiosny i lata. Bananowiec odwdzięczy się nam za dobrą opiekę nie tylko bujnym wzrostem i imponującymi liśćmi, ale również niewielkimi owocami!

image

Bananowiec w polskim ogrodzie. Czy w naszym klimacie mogą rosnąć banany?

FOTO: Pixabay

Bananowiec zimą – o czym warto wiedzieć?

W ogrodach znajdujących się w cieplejszych rejonach Polski bananowiec może pozostać na zimę w gruncie. Dotyczy to jednak wyłącznie okazów starszych. Młode, jedno- i dwuroczne egzemplarze przesadzamy na okres jesienno-zimowy do donicy i przenosimy do chłodnego pomieszczenia. Roślina powinna mieć dostęp do delikatnego światła rozproszonego. Starsze okazy odpowiednio zabezpieczamy, zwracając szczególną uwagę na bryłę korzeniową. Okrywamy też części zewnętrzne rośliny. Po zdjęciu zabezpieczenia wczesną wiosną możemy się zdziwić. W tym czasie często bananowce mogą wyglądać na obumarłe. Zachowajmy jednak spokój! Wystarczy przyciąć same czubki pędów. Najczęściej okazuje się wtedy, że roślina nadal jest zielona, a w miejscu cięcia wydziela sok. To sygnał, że bananowiec rozpoczął wegetację. Usuwamy wówczas jedynie górne, martwe części rośliny, aby umożliwić właściwy rozwój młodym liściom.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 15:44