StoryEditorSAD ZIMĄ

Choroby kory i drewna: jak z nimi walczyć?

06.01.2024., 09:00h
Naszym obowiązkiem jest właściwe przygotowanie sadu na okres jesienno-zimowy. Powinniśmy w tym czasie zabezpieczyć drzewa owocowe. W ten sposób ochronimy je przed chorobami kory i drewna. Aby nie dopuścić do rozwoju schorzeń, należy przestrzegać kilku zasad. Jakich? Jak właściwe zabezpieczyć rośliny w sadzie?

To czas największego zagrożenia dla drzew owocowych

Okres jesienno-zimowy to nieustanne niekorzystne warunki pogodowe. Wilgoć, mgła, ciężki śnieg, silny wiatr, ujemne temperatury czy nagłe ich wahania – to wszystko sprawia, że nawet najmniejsze zranienia w strukturze kory albo drewna stają się niebezpieczne. Drobnoustroje chorobotwórcze i grzyby mogą wnikać do tkanek roślinnych nawet przez ślady po opadłych liściach czy przez blizny po szypułkach zerwanych owoców. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie naszych upraw w sadzie. Możemy to zrobić także teraz – o ile pogoda jest sprzyjająca.  

image

To czas największego zagrożenia dla drzew owocowych

FOTO: Envato Elements

Jak zabezpieczyć drzewa owocowe przed chorobami?

W ciągu roku, nawet w zimie, może jeszcze zdarzyć się sprzyjająca nam pogoda. W dni bezwietrzne, nieco pochmurne, w warunkach mżawki i utrzymującej się przez jakiś czas dodatniej temperatury, możemy wykonać oprysk preparatami miedziowymi. Oczywiście ten zabieg powinniśmy przeprowadzić też jesienią, natomiast zimą i tak zaleca się jego powtórzenie, na przykład bezpośrednio po wykonaniu cięcia sanitarnego. Uważajmy jednak na najmłodsze okazy, gdyż usuwanie ich pędów zimą może doprowadzić do uszkodzeń spowodowanych przez mróz.

image

Jak zabezpieczyć drzewa owocowe przed chorobami?

FOTO: Envato Elements

Powinniśmy jednak przede wszystkim działać profilaktycznie. Na bieżąco kontrolujmy stan zdrowia drzew owocowych. Najbardziej zaatakowane przez choroby egzemplarze usuwamy i utylizujemy w odpowiedni sposób. Niewielkie rany na roślinach z kolei dobrze oczyszczamy i zabezpieczamy specjalnym preparatem. Ważny element zapobiegania chorobom kory i drewna to unikanie wszelkich ran w okresie wegetacji. Pamiętajmy, że każde uszkodzenie może w przyszłości doprowadzić do infekcji.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 14:01