StoryEditorOWOCOWANIE DRZEW

Co zrobić, aby drzewa owocowały co roku? Zwróć uwagę na te czynniki

21.10.2023., 09:00h
Każdy, kto uprawia drzewa owocowe chciałby co roku zbierać spore plony. Tymczasem nie jest niczym niezwykłym, że rośliny owocują nieregularnie. Jednego roku nie nadążamy ze zbiorem owoców, a następny sezon jest już bardzo nieurodzajny. Z czego to wynika? Czy można temu zjawisku jakoś zapobiec?

Dlaczego drzewa owocują co drugi rok? Prawdopodobne przyczyny

Nieregularne owocowanie wynika z faktu, że drzewo potrzebuje odpoczynku po obfitym sezonie. Dużo owoców to dla rośliny spore obciążenie, przez które zużywa sporo energii i różnych składników mineralnych. Nic więc dziwnego, że kolejny sezon drzewo owocowe przeznacza na regenerację. To zjawisko jest regulowane ściśle biologicznie, poprzez wysyłanie odpowiednich sygnałów przez owoce. Inną możliwą przyczyną naprzemiennego owocowania może być uwarunkowanie genetyczne danej odmiany. Dotyczy to na przykład jabłoni ‘Antonówka’, ‘Elstar’ czy ‘Kosztela’.

Czasem jednak nieco inne czynniki wpływają na nieregularne owocowanie. Będą to:

  • nieodpowiednie przycinanie drzewa;
  • niesprzyjające warunki atmosferyczne: późne wiosenne przymrozki, nadmierna susza i inne;
  • szczególnie silne ataki chorób i szkodników;
  • niewłaściwe zasilanie nawozem.

Jak sprawić, aby drzewa owocowały co roku?

Jeżeli w naszym sadzie znajdują się odmiany drzew owocujących typowo naprzemiennie, to niewiele będziemy mogli z tym faktem zrobić. Uważajmy również na te odmiany, które nie są szczególnie odporne na mróz czy inne niekorzystne warunki pogodowe. W innych przypadkach możemy jednak działać.

Najlepsza i sprawdzona metoda, która zmusza drzewa do regularnego wydawania plonów polega na przerzedzaniu zawiązków owocowych. Z każdego pęczka usuwajmy więc te zawiązki, które są słabe, chore, niewyrośnięte oraz zdeformowane. Pozostawiamy natomiast te, które są najsilniejsze. Najlepiej, aby każdy z nich rósł w centralnej części pęczka, w odległości od 15 do 20 cm od kolejnego zawiązku. Ten zabieg będzie skuteczny jedynie wówczas, gdy przeprowadzimy go na przełomie maja i czerwca. Wykonany w późniejszym terminie niestety nie przyniesie efektu.

Warto również przeprowadzać regularne cięcie. Systematycznie prześwietlamy drzewa, co ułatwi dostawanie się światła słonecznego do wnętrza korony. Dodatkowo w ten sposób poprawimy warunki wzrostu i rozwoju owoców. Poza prześwietlaniem poleca się przeprowadzać również cięcie odmładzające. Polega ono na corocznym usuwaniu najstarszych, ponad trzyletnich gałęzi blisko przewodnika. W roku, w którym spodziewamy się szczególnie obfitego owocowania, ten zabieg jest szczególnie potrzebny. Dzięki pozostawieniu wyłącznie jedno- i dwurocznych gałęzi zapobiegniemy zbyt dużej liczbie plonów.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 02:41