StoryEditorEGZOTYCZNE OWOCE W POLSCE

Czy warto uprawiać melona w Polsce? Jakie odmiany dostępne są na rynku?

04.11.2023., 09:00h
Warunki klimatyczne panujące w Polsce raczej nie sprzyjają uprawom gatunków egzotycznych. Czasem jednak jesteśmy w stanie zapewnić roślinom odpowiednią pielęgnację. Tak może być w przypadku melona, chociaż jego uprawa gruntowa nie należy do najłatwiejszych. Można jednak spróbować, bowiem taki melon będzie znacznie zdrowszy i smaczniejszy niż okazy kupowane w marketach.

Odmiany melona – które z nich nadadzą się do naszego klimatu?

Istnieje kilka odmian melona. Będą to:

  • melon miodowy z gładką, żółtą skórką;
  • melon cukrowy, inaczej melon ‘Galia’, ‘Bosman’ i ‘Melba’, odznaczające się skórką siatkowaną;
  • melon ‘Kantalupa’, a więc melon cukrowy z powierzchnią z widocznymi rowkami;
  • melon zielony z równie zielonym miąższem.

Najbardziej polecane do uprawy w Polsce są odmiany cukrowe: ‘Kantalupa’ oraz ‘Galia’. Dobrze rozwijać powinien się również melon ‘Bosman’, gdyż radzi sobie też w niesprzyjających warunkach pogodowych. Owoce tej odmiany są bardzo słodkie, przy jej uprawie pamiętajmy jednak o ściółkowaniu podłoża i właściwym przycinaniu pędów. Melona ‘Bosman’ lepiej uprawiać przy podporach – wówczas roślina będzie wydawała więcej owoców.

Melon ‘Melba’ to z kolei odmiana wczesna, wydająca mniejsze owoce, zawierające jednak sporo miąższu dzięki niewielkim gniazdom nasiennym. W przypadku tego typu okazów szczególnie istotne będzie regularne i odpowiednie nawożenie. Pamiętajmy, że korzenie tej odmiany nie mogą zetknąć się z preparatem, którego użyjemy do dokarmienia i wzmocnienia rośliny.

Jeżeli chodzi o melony miodowe, to szczególnie polecana jest odmiana ‘Oliwin’. To roślina owocująca wcześnie, o żółtej skórce. Bardzo dobrze znosi chłody, nada się więc zarówno do uprawy pod osłonami, jak i bezpośrednio w gruncie.

Uprawa melona w polskich warunkach – jakie wymagania ma ta roślina?

Melon to roślina z rodziny dyniowatych. Oznacza to, że podobnie jak inni „krewni”, melon ma konkretne wymagania co do zasobności gleby, wilgotności podłoża oraz stopnia nasłonecznienia. Ziemia, w której będziemy uprawiać tę roślinę, powinna być bogata w próchnicę, lekka oraz dobrze nagrzewająca się. Zapomnijmy o uprawie melonów, jeżeli dysponujemy wyłącznie glebą ciężką i gliniastą. Pamiętajmy również, aby nie wapnować ziemi bezpośrednio przed umieszczeniem w gruncie sadzonki. Stanowisko do uprawy tej rośliny dyniowatej musi być osłonięte od wiatru. Dobrym rozwiązaniem będzie miejsce przy murze, płocie czy altanie. Jednocześnie melon musi mieć zapewniony stały dostęp do światła słonecznego. Będzie on wymagał równomiernego nasłonecznienia oraz wysokiej temperatury, którą podczas uprawy w gruncie dostarczymy mu wyłącznie dzięki słońcu. Nie siejmy więc pod żadnym pozorem tej rośliny w cieniu. Nie uprawiajmy jej również na miejscu, w którym wcześniej rosły inne egzemplarze z rodziny dyniowatych.

Wysiew melona – co należy wiedzieć?

Nasze warunki klimatyczne sprawiają, że najlepiej uprawiać melona z rozsady. Nasiona tej rośliny wysiewamy do inspektów, pamiętając, że będzie ona potrzebowała do rozwoju temperatury powyżej 15°C. Jeżeli zdecydujemy się na wysiew w skrzyniach czy innych pojemnikach, musimy utrzymywać w pomieszczeniu stałą temperaturę 20-22°C. Skrzynie bądź inspekty wypełnić trzeba ziemią kompostową rozluźnioną piaskiem. Następnie wysiewa się nasiona melona w odległości 3 x 3 cm. Gdy ukażą się pierwsze liście, roślinę należy przepikować. Wówczas wybieramy najlepiej rozwinięte egzemplarze i przesadzamy je do oddzielnych doniczek. Wkopujemy je w ziemię w inspektach albo trzymamy w ciepłym pomieszczeniu.

W Polsce polecana jest uprawa tego gatunku w szklarniach, tunelach foliowych czy w inspektach. Przed umieszczeniem sadzonek w podłożu, wykopujemy dołek, do którego dodajemy nieco obornika. Całość przykrywamy ziemią. Pod koniec maja w tych właśnie miejscach będziemy sadzić nasze melony.

Jeżeli decydujemy się na uprawę gruntową, powinniśmy wybrać odpowiednio wykonane, podwyższone grządki. Zagon taki musi wystawać 15-20 cm nad poziom gruntu. Dlaczego to takie ważne? Takie podwyższone zagony są bardziej przewiewne, dzięki czemu po deszczach w podłożu nie zalega woda. Podobnie jak w przypadku uprawy melona w szklarni czy w tunelu foliowym, i w tym przypadku w dołku najpierw umieszczamy obornik. Sadzonkę będziemy jednak mogli umieścić w glebie dopiero w połowie czerwca. Pamiętajmy również o słomie czy końskim nawozie – to będą idealne warstwy, które ogrzeją nasze uprawy.

Sadzonki melona muszą być oddalone od siebie o 50-80 cm w rzędach. Rzędy z kolei powinni znajdować się w odległości minimum 1 m od siebie. Pomożemy roślinom dobrze się krzewić, jeśli uszczkniemy wierzchołek pędu nad 4. liściem. Przestrzenie między sadzonkami koniecznie ściółkujemy jakimś naturalnym materiałem, na przykład słomą. Dzięki temu nie tylko zahamujemy rozwój chwastów, ale także ograniczymy wyparowywanie wody z podłoża.

Jak pielęgnować melona?

Melon będzie wymagał odpowiedniego nawożenia ze względu na to, że rozwija sporo owoców dużych rozmiarów. Po około 2 tygodniach od umieszczenia sadzonki w gruncie będziemy musieli zasilić roślinę nawozami fosforowymi i potasowymi. Dodatkowo istotny jest fakt, że melon będzie wymagał sporego nawodnienia. Unikajmy jednak podlewania go w chłodniejsze dni. Im bardziej dojrzała będzie roślina, tym mniejsze zapotrzebowania na wodę. Pomimo tego nie należy dopuścić do przesuszenia podłoża. Najlepiej systematycznie regulować wilgotność gleby. Kolejny istotny zabieg to cięcie, które przeprowadzamy, gdy nasz melon będzie miał około 9 liści na pędach bocznych. Przycinamy roślinę nad liściem 7. Na jednej roślinie powinno pozostać maksymalnie 6 owoców. Wszystkich pędów nieowocujących pozbywamy się tuż przy nasadzie.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 03:44