StoryEditorDRZEWA OWOCOWE

Dlaczego opadają niedojrzałe śliwki? Jak temu zaradzić?

23.07.2023., 09:00h
Wszyscy ogrodnicy pragną smacznych i obfitych plonów. Dlatego też szczególnie niepokoi przedwczesne opadanie owoców z drzew. W przypadku śliwy to bardzo częsty kłopot. Aby temu zapobiec, należy uwzględnić wszystkie cechy rośliny i odpowiednio ją pielęgnować. Co sprawia, że niedojrzałe śliwki opadają?

Najczęstsze przyczyny przedwczesnego opadu śliwek

Wyeliminowanie problemu opadających owoców śliwy jest praktycznie niemożliwe. Warto jednak wiedzieć, co najczęściej powoduje taki stan rzeczy, aby móc zapobiegać mu w przyszłości. Po pierwsze problem dotyczy bardzo niskich temperatur. Jeżeli śliwa przemarznie, jej pąki kwiatowe zaczną marnieć, kora ulegnie uszkodzeniu, a system korzeniowy stanie się wrażliwy na niekorzystne warunki. Po bardzo srogiej zimie drzewo będzie bardzo osłabione. Zrzucając owoce, będzie próbowało zachować trochę energii, zmniejsza to jednak w sposób oczywisty nasze plony. Znacznie większe ryzyko przemarznięcia będzie w miejscach nieosłoniętych, w których wieją wiatry północne i północno-wschodnie. Warto sadzić także odmiany mrozoodporne.

Kolejnym problemem może być niewłaściwe podlewanie. Drzewo ma system korzeniowy zlokalizowany także w górnych warstwach gleby, które jednak szybko przesychają. To sprawia, że roślina nie może pobrać wiele wody z najbliższych warstw podłoża. Z tego też powodu zaczyna zrzucać owoce.

Podobnie będzie w przypadku niedoboru nawozów. Brak azotu w podłożu powoduje żółknienie liści. Niedobór potasu natomiast sprawia, że już lekko rozwinięte owoce będą się kruszyć i w rezultacie opadać. Natomiast gdy roślinie zabraknie fosforu, będzie zrzucać duże, lecz jeszcze niedojrzałe owoce. Dbajmy więc o odpowiednie zasilanie odpowiednimi preparatami, jednak w przypadku pojawienia się problemu możemy zadziałać także doraźnie. Pamiętajmy, że również nadmiar powyższych pierwiastków może prowadzić dom nieprzyjemnych konsekwencji – w zakwaszonej glebie, przesyconej azotem plony też będą opadać.

image

Niedojrzałe owoce często opadają, jeżeli nie zadbamy odpowiednio o śliwę.

FOTO: Envato Elements

Kolejną przyczyną może być słabe zapylenie kwiatów. Śliwy to rośliny wymagające zapylaczy do rozwinięcia owoców. Aby przyciągnąć do naszego sadu owady zapylające, warto posadzić w okolicy rośliny miododajne, na przykład bazylię, miętę czy koniczynę.

Powodem opadania owoców są także oczywiście choroby i szkodniki. Szczególnie niebezpieczna jest ćma śliwkowa i rośliniarka. Są to motyle, których gąsienice powodują ogromne szkody w młodych i dojrzewających owocach. Nawet kilka pokoleń szkodników może pasożytować na śliwie w ciągu sezonu. Aby pozbyć się problemu, należy zastosować odpowiednie opryski.

Jak zapobiec opadaniu śliwek?

Aby zapobiec zrzucaniu owoców przez drzewo, należy zadbać o nie odpowiednio w sezonie. Wystarczy stosować się do poniższych punktów:

  • Dokarmiajmy roślinę nawozami organicznymi i mineralnymi jesienią oraz wiosną, nie doprowadzając jednak do przenawożenia.
  • Przeprowadzajmy profilaktyczne opryski przeciwko najpopularniejszym chorobom i szkodnikom.
  • Przestrzegajmy odpowiednich zasad dotyczących podlewania roślin.
  • Regularnie usuwajmy chwasty i niepożądane rośliny w obrębie pnia.
  • Systematycznie zagrabiajmy liście, gałązki czy inne resztki roślin, które znajdują się pod drzewem.
  • Wybierajmy odpowiednie odmiany śliw, które pasują do warunków panujących w naszym ogrodzie oraz do klimatu w Polsce.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 11:20