StoryEditorBORÓWKA AMERYKAŃSKA

Jak nawozić borówkę amerykańską jesienią?

30.09.2023., 09:00h
To już czas, kiedy nasze uprawy przygotowujemy do zimy. Tyczy się to również krzewów owocowych, w tym borówki amerykańskiej. W październiku wykonujemy więc odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, które zapewnią nam smaczne plony w następnym sezonie. Jednym z takich zabiegów jest nawożenie.

Jaki nawóz dla borówki amerykańskiej?

Jesienne nawożenie borówki amerykańskiej to bardzo istotny zabieg, od którego zależą plony w następnym sezonie. Gdy tylko nasz krzew zakończy okres owocowania, zaczną się na nim formować pąki przyszłoroczne. Będzie to zachodzić w czasie, kiedy temperatury już staną się niższe, a dzień znacząco się skróci. W tym właśnie czasie powinniśmy zastosować odpowiedni nawóz – inny od tego wiosennego. Wiosną nawoziliśmy borówkę preparatami z dużą zawartością azotu. We wrześniu i październiku natomiast wzmacniajmy roślinę nawozami z potasem, fosforem, magnezem, cynkiem oraz borem. Najważniejszy jest ten pierwszy pierwiastek – wpłynie na proces drewnienia młodych pędów, a to pomoże borówce przetrwać zimę. Fosfor z kolei pozytywnie oddziałuje na rozwój systemu korzeniowego, a także zwiększy odporność krzewu. Ten składnik należy stosować w odpowiednich, niewielkich ilościach, bowiem zwiększa on pH gleby, tym samym zmniejszając jej kwasowość. Cynk i bor uodpornią roślinę na mróz. Jeżeli chodzi o magnez, to najlepiej przez rośliny będzie przyswajalny w formie siarczanu magnezu.

Pamiętajmy, że borówka wymaga gleby kwaśnej. Z tego względu nie dokarmiamy krzewu ani obornikiem, ani gnojówką, bowiem zwiększają one pH ziemi. Uważajmy także na efekt przenawożenia. Uzyskamy go w łatwy sposób, stosując dużą dawkę nawozu i dokarmiając borówkę jednorazowo. Najlepszy efekt otrzymamy, nawożąc krzew w kilku etapach.

Termin nawożenia borówki amerykańskiej

Jesienne nawożenie borówki przeprowadzamy, gdy roślina skończyła owocowanie, ale utrzymują się na niej jeszcze liście. To dobry czas – wówczas borówka nie weszła jeszcze w okres spoczynku, a wciąż pobiera z podłoża wodę i składniki mineralne. Najlepszy termin to przełom września i października. Ostatni termin to właściwie koniec dziesiątego miesiąca roku. Nawozić możemy także w formie oprysku, na tych samych zasadach, co odżywianie doglebowe.

W jaki sposób nawozić borówkę amerykańską?

W przypadku borówki amerykańskiej warto praktykować fertygację. To proces jednoczesnego nawożenia i podlewania rośliny. Składniki mineralne rozpuszczamy w wodzie i takim roztworem dokarmiamy krzew. W takiej formie system korzeniowy łatwiej pobierze wszelkie potrzebne roślinie składniki odżywcze. Podlewajmy borówkę regularnie i często, używając jednak za każdym razem preparatów w niewielkim stężeniu.

Dobrym pomysłem będzie też jesienne ściółkowanie borówki. W tym celu wykorzystajmy na przykład przekompostowaną korę drzew iglastych. Taka ściółka sprawi, że ziemia utrzyma swoją kwasowość, a dodatkowo zabezpieczy krzew owocowy przed nastaniem niskich temperatur. Możemy wykorzystać jeszcze granulowane nawozy. Granulki podsypujemy pod krzew, a następnie przysypujemy je ziemią.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 04:54