Przechowywanie jabłek – co jest ważne?
Owocom przechowywanym na zimę należy zapewnić odpowiednią wilgotność, temperaturę oraz wentylację w pomieszczeniu. Według ogólnego przekonania jabłka to bardzo wytrzymałe owoce, jednak jeśli chcemy, aby pełne smaku przetrwały jak najdłużej, musimy zadbać o ich odpowiednią jakość. Pamiętajmy, aby do przechowywania nie wybierać jabłek nadgniłych, nawet w minimalnym stopniu, gdyż to właśnie z takich owoców szybko rozprzestrzeniają się choroby przechowalnicze. Wybieramy więc tylko jabłka zdrowe, bez obić i uszkodzeń skórki.
Gdzie i jak przechowywać jabłka zimą?
W uprawach amatorskich owoce najczęściej przechowuje się w piwnicach. Ważne jest, aby pomieszczenie, w którym umieścimy zebrane jabłka, było chłodne i dobrze wentylowane. Musi panować w nim także spora wilgotność powietrza. Powinna ona wynosić około 90%. Jak uzyskać taki stan? We wnętrzu przechowalni ustawmy sporo wiaderek z wodą. Ten zabieg zagwarantuje nam, że jabłka nie przejrzeją ani nie zwiędną.
Każde pomieszczenie przechowalnicze musi być wyposażone w sprawny system wentylacyjny. Sprawi to, że z przechowalni sprawnie usuwany będzie gromadzący się etylen. Ten związek chemiczny wydzielany jest przez jabłka i przyspiesza dojrzewanie owoców. Podczas przechowywania lepiej nie dopuszczać do tego procesu. Wentylacja pomoże więc usuwać gaz z pomieszczenia.
A jaka temperatura powinna panować w naszej przechowalni? Musi to być od 0 do 3-4°C. Jeżeli temperatura spadnie poniżej 0°C, to jabłka błyskawicznie przemarzną. Jeżeli natomiast słupek termometru wskaże powyżej 4°C, to owoce szybciej dojrzeją. Jeżeli do tego dojdzie, to czas przechowywania znacząco się skróci.
Pamiętajmy, że jabłka najwygodniej jest przechowywać w drewnianych skrzynkach. Możemy do tego użyć także skrzynek po innych owocach, na przykład cytrusach. Przed włożeniem jabłek do skrzynki, wyściełamy dno podwójną warstwą gazet. Można również okryć nimi owoce z wierzchu, nie jest to jednak konieczne.
Jak kontrolować stan przechowywanych jabłek?
Aby cieszyć się smacznymi jabłkami, trzeba co jakiś czas przez okres zimowy sprawdzać ich stan. Jabłka bardzo szybko się psują i z tego względu musimy mieć pewność, czy owoce te nie wykazują symptomów jakiejś choroby. Do chorób przechowalniczych jabłek zalicza się na przykład gorzką zgniliznę, szarą pleśń czy brunatną zgniliznę. Zainfekowane owoce natychmiast usuwajmy. Do zainfekowania może dojść już podczas zbioru, a nawet podczas wzrostu jabłek na drzewach. Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom jest opryskiwanie owoców w sadzie. Również podczas układania jabłek w skrzynkach należy uważać, aby nie uszkodzić zewnętrznej warstwy owoców. Ich zbiór przeprowadzamy w suchy i słoneczny dzień.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements