StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Jak przycinać borówkę amerykańską jesienią?

05.10.2022., 18:00h

Jak dobrze wiadomo, cięcie krzewów owocowych gwarantuje obfitsze plony, a poza tym pomaga roślinie zdrowo się rozwijać. Dotyczy to również borówki amerykańskiej. Ta roślina również potrzebuje regularnego cięcia. Jak pielęgnować borówkę? Jak przygotować krzew na zimę?

Po co przycinać borówkę amerykańską?

Krzewy borówki nie mają tendencji do nadmiernego zagęszczania się. Nie oznacza to jednak, że można zrezygnować z ich cięcia! Przycinanie rośliny pozwala przede wszystkim na kształtowanie krzewu. Dzięki temu zbiór owoców będzie dużo łatwiejszy – wtedy bez problemu dotrzemy do wszystkich, także wewnętrznych gałązek. Dodatkowo cięcie sprawia, że wszystkie części rośliny mają odpowiedni dostęp do światła. Dzięki temu owoce szybciej i bardziej równomiernie będą się rozwijać. Dzięki regularnemu cięciu borówka będzie lepiej owocować. Wynika to z faktu, iż krzew nie musi wkładać energii w utrzymanie dodatkowych pędów. W przypadku borówki amerykańskiej oraz kamczackiej regularne cięcie sprawia, że owoce są smaczniejsze i bardziej atrakcyjne.

Jak przycinać borówkę amerykańską?

Cięcie krzewu borówki można wykonać w prosty sposób za pomocą sekatora lub nożyc ogrodniczych. Przed przystąpieniem do przycinania należy zdezynfekować ostrza narzędzi. To właśnie podczas cięcia można bowiem zainfekować rośliny. Na ostrzach pojawiają się bakterie i zarodniki grzybów. Trzeba pamiętać, że miejsce po cięciu jest otwartą raną, przez którą bez problemu dostaną się drobnoustroje. Przed każdym cięciem warto więc przemyć narzędzia alkoholem lub preparatem odkażającym.

W początkowych dwóch latach uprawy w ogrodzie borówka amerykańska powinna przejść cięcie formujące. Polega ono na wyrównaniu długości pędów i usunięciu gałązek krzyżujących się oraz skierowanych do środka. Należy zostawić od 6 do 8 pędów głównych. Później wykonujemy tylko cięcie prześwietlające. W tym celu pozbywamy się odrostów trzyletnich oraz starszych. Pozostawiamy jednak pędy roczne i dwuletnie, ewentualnie możemy skrócić ich długość. Pamiętajmy, aby zawsze zostawiać odpowiednią liczbę pędów zasadniczych (czyli od 6 do 8), aby szkielet był ciągle taki sam. Borówek nie należy przycinać zbyt radykalnie, gdyż spowoduje to zmniejszenie plonów. W przypadku odmian drobnoowocowych można jednak spróbować poświęcić jednoroczny zbiór i mocno przyciąć krzewy. Po takim zabiegu w kolejnym sezonie owoce będą okazalsze.

Jak pielęgnować borówkę amerykańską po cięciu?

Po cięciu krzew borówki jest szczególnie delikatny. Dlatego trzeba pamiętać o zabezpieczeniu rośliny przed zimnem. Odpowiednim zabiegiem będzie kopczykowanie ziemią, liśćmi lub korą. Warto wiedzieć, że przycinanie rośliny jesienią zwiększa jej tendencję do przemarznięcia. Pielęgnacja po cięciu powinna więc być staranna. Nie zapominajmy o nawożeniu i o podlewaniu. Po wczesnowiosennym cięciu stosujmy nawóz dedykowany specjalnie dla borówek – to pomoże utrzymać właściwe pH podłoża. Rozmnażanie borówki amerykańskiej można wykonać tuż po cięciu. Wtedy pobieramy sadzonki półzdrewniałe. Krzewy przesadzamy wczesną jesienią. Przyciąć borówkę posadzoną w nowym miejscu można dopiero po przyjęciu się rośliny.

Kalendarz prac

Nie ma szczególnych wytycznych co do terminu przycinania borówki. Można robić to od zakończenia zbiorów aż do pękania pąków, a więc od wczesnej jesieni do wczesnej wiosny, a także zimą – poza okresem wegetacji.

Okazuje się jednak, że to zima jest najlepszym momentem na przycięcie borówki. Warto pomyśleć o tym zwłaszcza w lutym. Wtedy usuwamy także zniszczone przez niskie temperatury pędy. Można ciąć również po zbiorach, ale róbmy to tylko w przypadku wcześnie owocujących odmian. Te odmiany, które owocują późną jesienią, mogą być bardziej podatne na przemarznięcie – ten zabieg zostawmy więc na później.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. kwiecień 2024 21:39