StoryEditorJesień w ogrodzie

Jesienne cięcie malin. Jak przycinać maliny, aby dawały zdrowe owoce?

06.09.2022., 15:12h

Maliny letnie powinny być przycięte od razu po zebraniu z nich plonów. Ta praktyka sprzyja wyrastaniu młodych pędów. A kiedy i jak przycinamy maliny jesienne?

Maliny to niezwykle wdzięczne owoce. Są pyszne, zdrowe, nadają się na przetwory i do jedzenia na co dzień. Nie sposób je przecenić. Nie są wymagające w uprawie, ale powinniśmy pamiętać o ich przycinaniu.

Właściwości malin

Znajdziemy w nich cenne witaminy i minerały: witaminę C i E, czyli naturalne antyoksydanty, witaminy z grupy B, kwas foliowy, potas, wapń, fosfor, magnez i żelazo. Maliny mają niski indeks glikemiczny, więc pokochają je osoby pozostające na diecie i cierpiące na cukrzycę. I owoce, i liście malin są wspaniałym środkiem przeciwgorączkowym. Napar z suszonych malin lub syrop ze świeżych owoców wywołuje pocenie, pomagając w usuwaniu szkodliwych substancji czy toksyn z organizmu. Obecnie na całym świecie można spotkać ponad 200 gatunków malin, w tym czarne, pomarańczowe, fioletowe, a nawet żółte.

Zadbaj o maliny

Maliny to krzewy, które wymagają regularnego cięcia. To w sumie jedyny obowiązek, jaki generują. Przycinanie daje szereg korzyści, zwiększając plonowanie i ułatwiając zbiór owoców. Dodatkowo minimalizuje ryzyko wystąpienia choroby zakaźnej spowodowanej przez żerowanie przeziernika malinowca czy zamierania pędów. Regularne przycinanie gwarantuje obfitość plonów.

Odmiany malin

Aby wybrać sposób cięcia, trzeba ustalić odmianę malin. Czy mamy do czynienia z tymi owocującymi raz do roku latem lub jesienią, czy z wariantem powtarzającym owocowanie. Jaka jest między nimi różnica? Odmiany owocujące latem kwitną na pędach zeszłorocznych, zatem owoce pojawiają się w środku lata. Odmiany jesienne owocują pierwszy raz latem na pędach dwuletnich i drugi raz jesienią na pędach jednorocznych. Właśnie po tym drugim owocowaniu należy przyciąć pędy poniżej miejsca owocowania. Wszystko po to, aby w przyszłym roku mogły dwukrotnie zaowocować.

image

Jesienne cięcie malin

FOTO: Envato Elements

Czy przycinać maliny po posadzeniu?

Jeśli w twoim ogrodzie mają pojawić się maliny, zaraz po ich wiosennym posadzeniu, należy je poprzycinać. Ta praktyka może wzbudzić zdziwienie, jednak dzięki niej wyrastają nowe pędy. Roślina będzie mocno owocować i stanie się bardziej płodna. Maliny owocujące na pędach tegorocznych przycina się w listopadzie, po prostu wycinamy pędy na wysokości 15–20 cm. Uwaga! Niższe cięcie powoduje zbytnie zagęszczenie rośliny.

Jak przycinać maliny?

Przycinanie malin wiosną to pozbycie się gałęzi, które nie przetrwały zimy, czy zostały uszkodzone podczas przymrozku. U odmian malin owocujących latem pozbywamy się pędów tuż po zebraniu z nich plonów, by przygotować przestrzeń na nowe.

Co robić, gdy malina się rozrasta?

Obfitość pędów i gałęzi nie zawsze jest mile widziana. Jeśli krzew znacznie rozrasta się na boki, przycinamy wystające pędy, na około 5 cm nad korzeniem. Działanie ma zagwarantować odpowiednią przestrzeń dla pozostałych pędów i światło tak niezbędne do puszczania nowych pąków. Cięcie malin jesiennych rozpoczynamy, gdy roślina nie rodzi już owoców. Ten czas idealnie łączy się z możliwością przygotowania krzewu na zimę i zmieniające się temperatury. Redukujemy gałęzie, pozbywamy się nadmiaru pędów, aby w następnym sezonie cieszyć się zdrową i silną rośliną. Jak przycinamy? Tuż przy gruncie, ostrym sekatorem. Ważny jest czas cięcia – musimy zdążyć przed pojawieniem się przymrozków, aby nie zmniejszyć odporności rośliny na mróz.

Podczas jesiennego przycinania malin warto rozpocząć sadzenie nowych roślin. Należy w tym celu wyjąć z ziemi odrosty korzeniowe i przesadzić je na nowe stanowisko. Wcześniej przycinamy ich pędy na wysokości 20-30 cm. W te sposób nasz ogród wzbogaci się o nowe rośliny!

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 04:32