StoryEditorJESIENNY OPRYSK MOCZNIKIEM

Jeszcze zdążysz wykonać ten oprysk drzew owocowych. Dlaczego warto?

07.12.2023., 08:00h
Jesienne opryski są szczególnie ważne. Dzięki nim drzewa owocowe w przyszłym sezonie będą miały obfite plony. Dodatkowo opryskując rośliny, ułatwimy im przetrwanie trudnego czasu zimowego. To prosty zabieg, a bardzo skuteczny! Kiedy i jak go wykonywać?

Kiedy opryskiwać drzewa owocowe? Ostatnie terminy

Jesień to nie tylko czas na porządkowanie ogrodu. Wówczas przygotowujemy się już intensywnie do zimy i pierwszych mrozów. Jednym z ważniejszych zabiegów, jakie wykonujemy w sadzie, jest oprysk. Aby poprawić zdrowie, siłę i wydajność roślin w przyszłym sezonie, wykorzystujemy mocznik. Idealny termin to druga połowa listopada. Musimy szczególnie uważać na wszelkie warunki pogodowe. Oprysk wykonujemy tuż po pierwszych przymrozkach, lecz jeszcze wtedy, zanim opadną wszystkie liście na drzewach. To ważne, aby mocznik zadziałał jesienią, bowiem chroni drzewa owocowe przed chorobami grzybowymi, a także przyspiesza rozkład liści. Oprysk warto powtórzyć na przełomie lutego i marca. Wówczas roztwór mocznika rozpylamy na powierzchni gleby wokół roślin.

Dlaczego jesienny oprysk mocznikiem jest ważny?

Mocznik, inaczej karbamid, ma wysoką zawartość azotu, a to element niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju wszystkich roślin. Mocznik możemy nabywać zarówno w formie granulowanej, jak i jako roztwór. Pomaga on też w zwalczaniu roślinnych chorób grzybowych. Warto używać go systematycznie – wówczas poprawimy kondycję drzew owocowych, a także zwiększymy i polepszymy plony. Karbamid jest istotny zwłaszcza w profilaktyce chorób grusz oraz jabłoni. W ich przypadku bardzo niebezpieczny jest parch. Jeżeli chodzi o drzewa pestkowe, na przykład wiśnie i czereśnie, mocznik pomoże w zwalczaniu drobnej plamistości liści.

Jak używać oprysku z mocznika jesienią?

Aby oprysk z mocznika zadziałał skutecznie i był jak najbardziej wydajny, powinniśmy przygotować właściwy roztwór. Zazwyczaj rozpuszczamy 5 g granulatu na 1 l wody. Bardzo istotny punkt to dokładne wymieszanie całości. Cały zabieg rozpylenia mocznika przeprowadzamy za pomocą rozpylacza. Drzewa owocowe opryskujemy równomiernie, starając się pokryć wszystkie części roślin – również pnie i gałęzie. Roztwór karbamidu powinien dotrzeć również do opadłych z drzew liści. To ważne, bowiem tam często znajduje się siedlisko chorób i szkodników.

Podczas wykonywania zabiegu pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie! Zawsze w czasie rozpylania mocznika stosujmy rękawice i okulary ochronne. Oprysk wykonujmy w dni bezwietrzne, wówczas zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się substancji w różnych kierunkach niż ten docelowy.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 23:51