StoryEditorSADZENIE MALIN W OGRODZIE

Wiosna – kiedy i jak sadzić maliny?

22.03.2024., 08:00h
Pyszne maliny z własnego ogródka to samo zdrowie. Te krzewy owocowe sadzimy w ogrodzie jesienią lub wczesną wiosną. Moment, w którym możemy to zrobić, zależy od odmiany rośliny. Na rynku jest ich wiele, w tym sporo mrozoodpornych. Jak i kiedy najlepiej sadzić maliny? Jakie odmiany się sprawdzą?

Jakie warunki będą najlepsze dla malin?

Maliny najlepiej będą czuć się w południowo-zachodnich miejscach ogrodu. W grę wchodzą również stanowiska południowo-wschodnie. Najistotniejsza w uprawie tych owoców jest gleba. Powinna być lekko kwaśna oraz stale delikatnie wilgotna. Dodatkowo podłoże musi być żyzne i próchnicze, gdyż maliny to bardzo wymagające rośliny. Dla naszych krzewów wybierzmy także stanowisko osłonięte od wiatru. Pamiętać należy także o bardzo istotnej zasadzie – maliny sadzimy w równych rzędach, zachowując przy tym odpowiednią odległość pomiędzy krzewami – powinna ona wynosić około 50 cm. Wynika to z faktu, że maliny bardzo szybko się rozrastają, potrzebują więc sporo miejsca do prawidłowego i zdrowego rozwoju. Sadzonki malin po zakupie zasadźmy jak najszybciej – rośliny te nie tolerują bowiem przesuszenia systemu korzeniowego.

Warto poznać również różne odmiany malin. Krzewy letnie to:

  • ‘Beskid’;
  • ‘Canby’;
  • ‘Malling Promise’;
  • ‘Norna’.

Z kolei późne odmiany malin, które są odporne na mróz, to:

  • ‘Polana’;
  • ‘Polka’;
  • ‘Poranna Rosa’;
  • ‘Polesie’;
  • ‘Pokusa’.

Gdzie najlepiej zakupić sadzonki malin?

Maliny to tak popularne rośliny, że z pewnością znajdziemy ich sadzonki w większości sklepów ogrodniczych. Warto nadmienić, że do wyboru będziemy mieć trzy rodzaje sadzonek: wersję z nagim korzeniem, w pojemnikach bądź balotowaną. Rodzaj sadzonki nie będzie jednak szczególnie istotny, jeżeli chodzi o trudność uprawy malin. Najważniejsze jest, aby krzewy zakupić w sprawdzonym źródle. Maliny są szczególnie wrażliwe na choroby, trzeba więc mieć na uwadze fakt, że kupione w niepewnych miejsach sadzonki mogą być już porażone chociażby wirozą.

image
Kiedy i jak sadzić maliny na wiosnę?
FOTO: Envato Elements

Kiedy najlepiej posadzić maliny?

Maliny sadzimy przede wszystkim z gołym korzeniem. Najlepszym terminem na przeprowadzenie tego zabiegu będzie więc jesień (od września do początku listopada) bądź wczesna wiosna. Sadząc rośliny wiosną, musimy się jednak liczyć z prawdopodobieństwem nieprzyjęcia się malin w gruncie bądź ich mniejszym owocowaniem w pierwszym roku. Nie należy obawiać się niskich temperatur, gdyż nawet w temperaturze nieco powyżej 0ºC maliny wypuszczają nowe korzenie. Te owocowe krzewy możemy także przez cały rok sadzić w pojemnikach. Maliny umieszczone w gruncie, z nagim korzeniem, warto ściółkować.

Sadzenie malin krok po kroku

Pierwszym krokiem będzie odpowiednie przygotowanie zakupionej sadzonki. Usuwamy suche, zranione oraz zbyt długie korzenie. Następnie musimy przyszykować ziemię pod uprawę. Wykopane wcześniej dołki wypełniamy nawozem oraz uzupełniamy ziemią próchniczą o pH równym 6,5. Pozostać powinien dołek o szerokości ok. 20 cm i głębokości 10 cm. Warto trzymać się tych wytycznych, szczególnie jeżeli chodzi o głębokość – zbyt płytkie posadzenie maliny może prowadzić do jej przemarznięcia, z kolei zbyt głębokie najczęściej spowalnia wzrost rośliny.

Kolejny krok to zanurzenie bryły korzeniowej malinowych krzewów w wodzie na około 2-3 godziny przed posadzeniem. Po tym czasie sadzonkę umieszczamy w dołku. Następnie zasypujemy ziemią i dokładnie ubijamy powierzchnię wokół sadzonki stopami. Całość należy obficie podlać.

Po posadzeniu najlepiej przyciąć krzewy na wysokości około 30 cm nad pąkiem. Sprawi to, że sadzonka lepiej się ukorzeni, a pierwsze plony otrzymamy bardzo szybko. Warto zainstalować również podpory, które umożliwią roślinom prawidłowy rozrost.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 19:32