StoryEditorWŁASNY SAD

Czy wiosną można sadzić drzewa owocowe?

21.03.2024., 08:00h
Wiele osób marzy o własnym sadzie. Przed jego założeniem warto wiedzieć, jakie są najdogodniejsze terminy sadzenia drzew owocowych. Niekiedy mogą się one między sobą diametralnie różnić. Kiedy i gdzie sadzić jabłonie? Jakie terminy będą dogodne dla śliw czy grusz? Jakie wymagania mają czereśnie oraz wiśnie?

Kiedy najlepiej sadzić drzewa owocowe?

Najbardziej polecanymi terminami sadzenia drzew owocowych są jesień bądź wczesna wiosna. Pamiętajmy jednak, że zasada ta nie tyczy się brzoskwiń i moreli. Jabłonie, śliwy oraz grusze bardzo szybko się ukorzeniają. Z tego względu nie ucierpią z powodu przymrozków (jeżeli posadzimy je zimą) lub wcześnie rozpoczną wegetację i nie będzie im doskwierać brak wilgoci (jeżeli posadzimy te drzewa wiosną).

Wczesna wiosna oznacza jednak raczej połowę kwietnia, czasem nawet początek maja. Wszystko zależy od temperatury, która będzie się utrzymywała o tej porze roku. Musimy uważać zwłaszcza na drzewa z gołym systemem korzeniowym. Te rośliny, które mają uformowaną bryłę korzeniową, możemy posadzić nawet już pod koniec marca. Najczęściej kupujemy je w donicach. Drzew nie sadzimy do zamarzniętej ziemi. Gdy wykopujemy dołek, musimy wziąć pod uwagę, jak bardzo rozbudowany jest system korzeniowy drzewa. Musi on luźno mieścić się w dołku w ziemi.

Jak sadzić i dbać o śliwy?

Śliwy sadzimy jesienią bądź wiosną, jednak pąki kwiatowe tych drzew nie są zbyt odporne na mróz. Jesienią zabezpieczamy je więc przed niskimi temperaturami. Odmiany śliwki, które tworzą małe korony i rosną raczej słabo, sadzimy gęściej niż te odmiany, które silnie się rozrastają. Pamiętajmy, że zbyt gęsto posadzone drzewa nie będą miały odpowiedniego dostępu do promieni słonecznych. W rezultacie plony staną się drobniejsze, a dodatkowo mniej smaczne. Przed posadzeniem śliwy skracamy zbyt długie bądź uszkodzone korzenie. Gdy sadzimy drzewo, miejsce szczepienia musi znajdować się minimum 10 cm nad powierzchnią podłoża. Wiosną możemy wesprzeć nasze owocowe drzewka – wystarczy rozłożyć obornik w odległości nie mniejszej niż 10-15 cm od pni drzew. Wówczas nasz naturalny nawóz nie poparzy kory śliw.

Jak sadzić i dbać o jabłonie?

Również jabłonie sadzimy jesienią bądź na wiosnę. Unikajmy jednak tego pierwszego terminu w przypadku odmian mało wytrzymałych na spadki temperatur. Dla tych drzew idealnym stanowiskiem jest niewielkie wzniesienie, osłonięte od północnych wiatrów. Dzięki temu rośliny nie przemarzną w czasie bardzo mroźnych zim. Pamiętajmy, że jabłonie najlepiej rosną na glebach o przeciętnej żyzności. Dodatkowo podłoże pod te drzewa musi mieć lekko kwaśne pH – od 6,0 do 6,7. Jabłonie posadzone w miejscu starego, wykarczowanego sadu będą rosły znacznie wolniej i słabiej niż te, które zostały ulokowane na nowym terenie.

Jak sadzić i dbać o wiśnie?

Dla wiśni należy przeznaczyć gleby żyzne, o lekko kwaśnym pH – od 6,2 do 6,8. Te drzewa będą źle rosnąć w ziemi, która będzie stale wilgotna. Bardzo korzystne będą więc tereny wzniesione, łagodne stoki bądź przewiewne równiny. Nie lokujmy sadów wiśniowych na glebach ciężkich bądź tych o dużych wahaniach poziomu wody w ciągu roku. Zabezpieczajmy korzenie tych roślin przed niekorzystnymi warunkami. Nie mogą one przemarznąć ani przesuszyć się, gdyż najczęściej prowadzi to do rozwoju chorób zgorzelowych. Pamiętajmy, że korzenie wiśni są bardzo wrażliwe. Drzewa muszą mieć także odpowiedni dostęp do światła słonecznego. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko porażenia przez patogeny oraz zapewnimy sobie smaczniejsze owoce. Wiśnie sadzimy w październiku lub listopadzie bądź w marcu i kwietniu. Robimy to wówczas, gdy gleba jest wilgotna.

Jak sadzić i dbać o czereśnie?

Czereśnie można sadzić dosyć gęsto, jednak odmiany silnie rosnące lokujemy w rozstawie 4-5 m między rzędami i 2-3 m w rzędzie. Możemy zmniejszyć te odległości w przypadku odmian słabiej się rozrastających. Jeżeli drzewa posadzimy zbyt gęsto, owoce będą znacznie mniej smaczne, gdyż do rozwoju zabraknie im słońca. Czereśnie są mniej odporne na mróz niż wiśnie. Z tego względu sadzimy je wiosną, na początku kwietnia, jeszcze przed nabrzmiewaniem pąków, ponieważ później mogą one łatwo odpaść. Najlepiej sadzić te drzewka na niewysokich wzgórzach czy lekkich wzniesieniach. Wówczas czereśnie unikną szkód przymrozkowych.

Jak sadzić i dbać o grusze?

Również w przypadku grusz unikajmy zagłębień terenu oraz stanowisk podmokłych. Nie nadają się na uprawę tych drzew ani gleby bardzo lekkie, ani bardzo ciężkie. Posadzone w takich warunkach grusze nie będą odpowiednio zaopatrywane w składniki pokarmowe i w rezultacie nie wydadzą smacznych plonów. Rośliny te rozwijają się znacznie wcześniej niż jabłonie. Ich pąki kwiatowe są więc często uszkadzane przez wiosenne przymrozki i silne zimowe mrozy. Grusze najczęściej sadzimy na przełomie października i listopada.

Jak sadzić i dbać o morele i brzoskwinie?

Morele i brzoskwinie sadzimy wiosną, gdyż są one bardzo wrażliwe na mrozy. Dzięki przestrzeganiu takiego terminu sadzenia, znacznie ograniczymy uszkodzenia mrozowe. Przed spadkami temperatur ochronimy te drzewa za pomocą kopczykowania. Zabezpieczamy w ten sposób system korzeniowy, a koronę drzewek owijamy słomą. Sadźmy brzoskwinie oraz morele luźno, gdyż potrzebują one dużo słońca i ciepła.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 07:54