StoryEditorWINOROŚL WYDA SŁODKIE WINOGRONA!

Kiedy przycinać winorośl? Luty to dobry czas!

12.02.2024., 10:00h
Dla prawidłowej pielęgnacji winogron niezbędne jest przycinanie tych roślin. Zabieg ten nie tylko pobudzi je do wzrostu, ale też przełoży się na obfitsze owocowanie. Systematyczne cięcie winorośli pozwoli również kontrolować rozrost jej pędów. Łapmy zatem za sekator i do dzieła!

Kiedy przycina się winorośl?

Winorośl należy przycinać dwa razy w ciągu roku. Pierwszy termin przypada na czas zimowego spoczynku – będzie to koniec lutego i początek marca. Uważajmy jednak, aby czynności tej nie wykonać zbyt wcześnie. Pamiętajmy, że silne mrozy mogą doprowadzić do obumarcia pędów roślin, w wyniku czego rany nie będą mogły się zagoić. Gdy natomiast do przycinania przystąpimy zbyt późno, winorośl przejdzie w okres tak zwanego płaczu łozy – wówczas cięcie tylko osłabi roślinę. Nie zwlekajmy więc z tym zabiegiem pielęgnacyjnym! Nie przycinajmy winorośli od kwietnia do maja – w tym czasie wydziela ona za dużo soku.

Po czasie płaczu łozy, a więc mniej więcej w drugiej połowie maja, powinniśmy wykonać cięcie sanitarne. Z kolei od czerwca do września pamiętajmy o letnim przycinaniu. Dodatkowo na jesieni warto usunąć pędy tych winorośli, których nie zdążyliśmy przyciąć wiosną.

W jaki sposób przycinać winorośl?

Winorośl wymaga cięć silnych i radykalnych, co pobudza ją do wypuszczania nowych pędów i wydawania obfitych owoców. Zabieg przeprowadzamy wyłącznie przy pomocy ostrego, zdezynfekowanego narzędzia. Sprawdzi się tu sekator. Pamiętajmy również o właściwej technice – łozy przycinamy pod lekkim skosem, około 2 centymetry nad węzłem. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której pąki rośliny zaleją się sokiem z ran. Rana po cięciu powinna być jak najbardziej gładka i mała. Po wykonaniu zabiegu zabezpieczamy wszystkie miejsca cięcia maścią ogrodniczą.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 17:11