Kiedy przycina się winorośl?
Winorośl należy przycinać dwa razy w ciągu roku. Pierwszy termin przypada na czas zimowego spoczynku – będzie to koniec lutego i początek marca. Uważajmy jednak, aby czynności tej nie wykonać zbyt wcześnie. Pamiętajmy, że silne mrozy mogą doprowadzić do obumarcia pędów roślin, w wyniku czego rany nie będą mogły się zagoić. Gdy natomiast do przycinania przystąpimy zbyt późno, winorośl przejdzie w okres tak zwanego płaczu łozy – wówczas cięcie tylko osłabi roślinę. Nie zwlekajmy więc z tym zabiegiem pielęgnacyjnym! Nie przycinajmy winorośli od kwietnia do maja – w tym czasie wydziela ona za dużo soku.
Po czasie płaczu łozy, a więc mniej więcej w drugiej połowie maja, powinniśmy wykonać cięcie sanitarne. Z kolei od czerwca do września pamiętajmy o letnim przycinaniu. Dodatkowo na jesieni warto usunąć pędy tych winorośli, których nie zdążyliśmy przyciąć wiosną.
W jaki sposób przycinać winorośl?
Winorośl wymaga cięć silnych i radykalnych, co pobudza ją do wypuszczania nowych pędów i wydawania obfitych owoców. Zabieg przeprowadzamy wyłącznie przy pomocy ostrego, zdezynfekowanego narzędzia. Sprawdzi się tu sekator. Pamiętajmy również o właściwej technice – łozy przycinamy pod lekkim skosem, około 2 centymetry nad węzłem. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której pąki rośliny zaleją się sokiem z ran. Rana po cięciu powinna być jak najbardziej gładka i mała. Po wykonaniu zabiegu zabezpieczamy wszystkie miejsca cięcia maścią ogrodniczą.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements