StoryEditorDRZEWA OWOCOWE

Nietypowe drzewka owocowe, które wyrosną w polskim sadzie. Jakie wybrać?

18.12.2023., 10:00h
Jabłonie, grusze czy śliwy można dzięki przydomowym sadom mieć na wyciągnięcie ręki, dbając o ich w pełni naturalną pielęgnację. Sporo gatunków drzew owocowych idealnie czuje się w polskich warunkach klimatycznych. Istnieje jednak jeszcze duża grupa nietypowych roślin, które mogą zagościć w naszym sadzie.

Kiedy należy sadzić drzewka owocowe?

Istnieją dwa terminy, w których sadzimy drzewka owocowe. Pierwszy przypada na wczesną wiosnę. Drugi to okres jesienny, od połowy października do wystąpienia pierwszych przymrozków. Sadzenie jabłoni, grusz, czereśni czy innych gaytunków późną jesienią jest bardziej polecane przez doświadczonych ogrodników. Wówczas większość roślin kończy wegetację, przechodząc w stan spoczynku. Mimo ryzyka przemarznięcia, jesienią mamy największą gwarancję przyjęcia się roślin w gruncie jeszcze przed zimą. Wystarczy młode drzewka właściwie zabezpieczyć przed mrozem. Wiosną warto z kolei sadzimy te gatunki, które są mniej odporne na zimno i na niekorzystne warunki pogodowe. Warto jednak wiedzieć, że o tej porze roku rośliny będą potrzebowały znacznie więcej czasu na zaaklimatyzowanie się w gruncie. Ten czas będzie też trudny pod względem niedoborów wody w podłożu. Wiosną więc szczególnie często podlewamy nasze młode drzewa owocowe.

Nietypowe drzewka owocowe – lista najciekawszych gatunków

Jabłonie, grusze czy śliwy znamy wszyscy. Istnieje jednak spora grupa ciekawych drzewek owocowych, które nieczęsto goszczą w polskich sadach. Zaskakują one nie tylko wyglądem, ale również smakiem plonów. Jakie gatunki warto wybrać?

Świdośliwa

Świdośliwa coraz częściej gości w naszych ogrodach nie tylko ze względu na smak owoców, ale także z powodu walorów dekoracyjnych. Ten gatunek ma wiele odmian, wśród których najbardziej ozdobne są: świdośliwka Lamarcka (kanadyjska), gładka i olcholistna. W zależności od tego, jaki rodzaj wybierzemy, możemy spodziewać się różnych rozmiarów drzewka: od 1,5 do 4 m wysokości. Świdośliwa nie będzie wymagała dodatkowego okrywania na zimę, bowiem jest dostosowana do naszych warunków klimatycznych. Drzewo to owocuje obficie. Plony są bardzo smaczne, słodkie. Można je spożywać bezpośrednio albo przeznaczyć na przetwory – soki, konfitury, nalewki itd.

Śliwomorela

Ta roślina to hybryda, powstała poprzez skrzyżowanie śliwy z morelą. Wyróżnia ją niezwykła odporność na choroby i mróz. Sprawia to, że drzewko polecana jest zwłaszcza dla początkujących ogrodników, ponieważ nie nastręcza trudności w uprawie. Może osiągnąć maksymalnie nawet do 4 m wysokości. Dojrzewa późnym latem, a jego owoce są dosyć duże, mające bardziej morelowy smak. Plony śliwomoreli nadają się idealnie nie tylko do spożywania na surowo i do przetworów, ale także do wszelkiego rodzaju wypieków.

Jarzębinogrusza

Gatunek ten to skrzyżowanie gruszy pospolitej z jarzębem mącznym. Jarzębinogrusza to silnie rozrastające się drzewo, mogące osiągnąć aż 15 m wysokości. Oczywiście potrzebować będzie optymalnych warunków, aby rosnąć zdrowo i intensywnie. To drzewko owocowe ma przypominający gruszkę kształt owoców. Dojrzewają one na przełomie września i października. Cecha, która wyróżnia ten gatunek, to omszona spodnia strona liści – to cecha przejęta od jarzębu. Plony mają miąższ soczysty i słodki, o strukturze gruboziarnistej. Idealnie sprawdzają się w przyrządzaniu różnego rodzaju przetworów. Jarzębinogrusza urośnie niemal na każdej glebie, nie jest też szczególnie wymagająca w uprawie.

Jarzęboaronia

To nietypowe drzewko powstało w efekcie skrzyżowania jarzębu pospolitego z aronią. Ten gatunek idealnie nada się do mniejszych i średniej wielkości ogrodów, bowiem dorasta zazwyczaj do 3,5 m wysokości. Co jednak ważne, to fakt, że jarzęboaronia będzie potrzebowała dosyć żyznej i przepuszczalnej ziemi – to więc gatunek nieco bardziej wymagający. Można uprawiać ją też jako roślinę ozdobną. Bardziej doceniana jest jednak ze względu na owoce. Są one szczególnie smaczne, a pojawią się już po 3-4 latach od posadzenia drzewka. Przed spożyciem owoców jarzęboaronii na surowo, przemroźmy je. Plony nadadzą się też na dżemy, konfitury, nalewki.

Kamila Berhold
Fot. Pixabay

Źródło: deccoria.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 20:32