StoryEditorCZERWCOWE OPADANIE OWOCÓW

Opad świętojański – czym jest i jak sobie z nim radzić?

21.06.2023., 08:00h
Każdy doświadczony sadownik z pewnością wie, czym jest zjawisko nazywane opadem świętojańskim. Występuje ono w okolicach dnia św. Jana, a więc mniej więcej w połowie czerwca. To proces naturalny, służący regulacji liczby owoców na drzewie. Istnieją jednak inne czynniki, mogące wpływać na opadanie plonów.

Jakie są przyczyny „opadu świętojańskiego”?

Zjawisko to jest naturalnym procesem życiowym drzew owocowych, a przede wszystkim jabłoni. Dzięki opadowi świętojańskiemu roślina pozbywa się nadmiaru owoców, gdyż nie wszystkie byłaby w stanie wykarmić. Natomiast w ten sposób zawiązki mogą w prawidłowy sposób dojrzeć.

Istnieją jednak także inne przyczyny mogące wpływać na czerwcowe opadanie owoców. Wśród nich należy wymienić następujące:

  • nieprawidłowa kondycja drzew owocowych;
  • niewystarczające zapylenie kwiatów poprzez brak lub zbyt małą liczbę zapylaczy;
  • uszkadzanie zawiązków owoców;
  • niekorzystne warunki atmosferyczne, zwłaszcza mokra i chłodna wiosna, późne przymrozki, częste wahania temperatur czy bardzo ciepłe dni;
  • susza bądź obfite opady deszczu;
  • niewystarczająca ilość składników odżywczych w podłożu;
  • porażenie roślin przez choroby oraz szkodniki;
  • w zbyt dużym stopniu zasolona gleba;
  • duży stres wpływający na drzewa owocowe, związany z warunkami uprawy bądź różnego rodzaju zabiegami, na przykład częstymi opryskami.

Jak poradzić sobie z „opadem świętojańskim”?

Opad świętojański najczęściej zauważa się na jabłoniach, a im słabsze drzewo, tym częste opadanie owoców. Musimy więc postawić na wzmocnienie drzew. Wybierajmy wyłącznie preparaty gotowe, zakupione w sprawdzonych źródłach, a przy tym jak najbardziej naturalne dla środowiska. Ważne, aby oprysk nie zawierał sztucznych hormonów, dzięki czemu nie będzie wymuszał na roślinie podjęcia nienaturalnych mechanizmów działania. Opryski najczęściej stosujemy przed opadem czerwcowym, ewentualnie na samym jego początku. Wykorzystajmy także dostępne na rynku stymulatory wzrostu i induktory odporności. Tych produktów należy z kolei użyć po wystąpieniu opadu zawiązków. Dzięki temu wzmocnimy pozostałe na drzewie owoce i zapobiegniemy dalszemu opadaniu plonów. Pamiętać należy, że każdy oprysk stosowany na roślinie oznacza dla niej dodatkowy stres, musimy więc stosować gotowe produkty z umiarem.

Po opadzie świętojańskim nie bagatelizujmy konieczności polepszenia stanu podłoża. Drzewa owocowe dokarmiajmy wapniem oraz mikroelementami, wśród których ważna jest na przykład siarka czy krzem. Ten drugi pierwiastek opowiada za wysoką wchłanialność składników pokarmowych przez roślinę. Ten sposób działania znacząco zredukuje negatywne skutki czerwcowego opadania owoców.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 20:56