StoryEditorOWOCE

Sierpniowe sadzenie truskawek – o czym należy pamiętać?

08.08.2023., 08:00h
Sezon na truskawki powoli dobiega końca. Mimo to warto pamiętać także o letnich nasadzeniach tych owoców. W sierpniu przygotujmy sadzonki. Tego zabiegu nie należy odkładać na później. Jak to zrobić? Gdzie sadzić truskawki latem? Jakich błędów unikać podczas wykonywania tego zabiegu?

Sadzenie truskawek latem – jak i gdzie?

Truskawki to owoce uwielbiane przez wiele osób. Niektórzy wręcz nie wyobrażają sobie bez nich lata! Dla łakomczuchów mamy dobrą wiadomość – truskawki można sadzić dwa razy w roku. Na uprawę idealnym momentem jest wiosna. Nic jednak straconego – nawet w połowie lata można jeszcze umieścić sadzonki w gruncie. Optymalnym terminem będzie więc połowa lipca i początek sierpnia. Aby zbiory były obfite, należy rośliny umieścić w podłożu tak, aby rzędy sadzonek były od siebie oddalone o około 70-90 cm. W ten sposób ułatwimy sobie zbiór pysznych owoców. Odległość pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami musi natomiast wynosić mniej więcej 30 cm.

Jak posadzić truskawki? To bardzo proste! Najpierw należy wykopać dołek w ziemi. Jego głębokość musi być nieco większa niż długość bryły korzeniowej naszej sadzonki. Następnie trzeba umieścić roślinę w dołku. Jej korzenie muszą być wyprostowane, a zielone pędy powinny znajdować się tuż nad ziemią. Uważajmy na ten aspekt. Zbyt głębokie zasadzenie sprawi, że sadzonki zgniją, a zbyt płytkie – że uschną. Po tym etapie pracy należy dokładnie ugnieść glebę wokół krzaczka truskawki. Ziemię dookoła niego warto wyściółkować, na przykład rozdrobnioną słomą. Tuż po posadzeniu truskawki podlewamy sporą ilością wody.

Terminarz sadzenia truskawek latem

Gdy decydujemy się na letnie sadzenie truskawek, warto wybrać czas od połowy lipca do mniej więcej połowy sierpnia. Wtedy będziemy mieć pewność, że sadzonki zdążą się ukorzenić przed nastaniem sezonu zimowego. Możemy ewentualnie przełożyć sadzenie na wczesną jesień, jednak nie później niż do połowy września i tylko wówczas, gdy na zewnątrz jest jeszcze w miarę ciepło. Już w drugiej połowie września truskawkom będą groziły pierwsze gruntowe przymrozki. Chociaż krzaczki są dosyć odporne na niższe temperatury, to przemarznięte kwiaty nie wydadzą owoców.

image

Sierpniowe sadzenie truskawek – o czym należy pamiętać?

FOTO: Envato Elements

O czym trzeba pamiętać, sadząc truskawki latem?

Ziemia dla truskawek nie musi być szczególnie żyzna, gdyż te owocujące rośliny nie są szczególnie wymagające, mogą wręcz rosnąć w każdym rodzaju gleby. Nie przetrwają jednak na terenach podmokłych oraz bardzo piaszczystych. Idealny odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny, o pH od 5,5 do 6,5. Gdy nasza ziemia jest zbyt kwaśna, warto przeprowadzić proces wapnowania. Ten zabieg należy wykonać jednak w rok poprzedzający sadzenie krzaczków. Aby natomiast zmniejszyć pH, wystarczy zmieszać górną warstwę gleby z nawozem zakwaszającym bądź igliwiem albo trocinami pochodzącymi z drzewa iglastego. Pamiętajmy również, że truskawki potrzebują sporo nasłonecznienia. Dzięki działaniu promieni słonecznych owoce będą soczyste i smaczne. Jednocześnie stanowisko dla tych roślin musi być osłonięte od wiatru.

Jak przygotować ziemię pod uprawę truskawek?

Sadząc truskawki zadbajmy o przygotowaniem im jak najlepszych warunków do wzrostu i rozwoju. Na sam początek, jeszcze przed sadzeniem, musimy dokładnie odchwaścić glebę. Nie powinny w niej pozostać korzenie żadnych chwastów, mogą bowiem z nich wyrosnąć nowe rośliny, które zagłuszą rozwój sadzonek. Po wykonaniu tej czynności warto zasilić podłoże kompostem, obornikiem bądź nawozem mineralnym.

Warto zwrócić także uwagę na to, jakie rośliny wcześniej rosły w miejscu, w którym chcemy posadzić nasze krzaczki owocowe. Przedplonem dla truskawek może być: gorczyca, rzepak, łubin, groch, fasola, lucerna. Truskawek absolutnie nie sadzimy tam, gdzie wcześniej rosły takie rośliny, jak:

  • pomidor;
  • malina;
  • cebula;
  • ogórek;
  • koniczyna i trawa.

Tego typu przedplony będą sprzyjały rozwojowi różnych szkodników w uprawach, na przykład nicieni. Jeżeli uda nam się zlokalizować szkodliwe owady bądź pasożyty, zadziałajmy jeszcze przed zasadzeniem truskawek, gdyż później będzie to zadanie znacznie trudniejsze. Na stanowisku przeznaczonym pod uprawę trzeba rozlać gnojówkę z wrotyczu oraz zastosować środki owadobójcze.

image

Sierpniowe sadzenie truskawek – o czym należy pamiętać?

FOTO: Envato Elements

Jakie odmiany truskawek sadzić latem?

Chociaż latem możemy posadzić właściwie dowolną odmianę owoców tej rośliny, to nie wszystkie z nich będą teraz dostępne. Niektóre egzemplarze zbiera się nawet jesienią, weźmy więc pod uwagę to, kiedy chcemy zrywać plony. Ta pora roku to czas na sadzenie zwłaszcza truskawek zielonych, czyli gotowych do umieszczenia w glebie krzaczków. Niektóre rodzaje sadzonek można natomiast sadzić tylko na początku czerwca.

Truskawki możemy podzielić na następujące odmiany:

  • wczesną – owocuje w maju i czerwcu, na przykład Kent, Vibrant, Clery;
  • średnio-wczesną – owocuje w czerwcu, na przykład Korona, Elegance;
  • średnio-późną – owocuje od połowy czerwca do połowy lipca, na przykład Arosa, Florence;
  • późną – owocuje od końca czerwca do końca lipca, na przykład Pandora, Judibell;
  • powtarzającą – owocuje od wiosny do jesieni, na przykład San Andreas, Monterey, Ostara.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 07:05