StoryEditorSZKODNIKI W OGRODZIE

Sposoby na zwalczanie szkodników truskawek. Mszyce i przędziorki znikną w mgnieniu oka!

29.05.2023., 10:00h
Truskawki to bardzo lubiane w naszym kraju owoce. Wielu z nas nie potrafi wyobrazić sobie lata bez ich smaku. Okazuje się, że nie tylko ludzie są smakoszami truskawek. Nasze uprawy w mgnieniu oka zniszczyć mogą ślimaki, mszyce czy przędziorki. Jak zwalczyć te szkodniki, zanim zjedzą nasze plony?

Jak zwalczać ślimaki?

Ślimaki to chyba najbardziej popularne szkodniki w ogrodzie. Są również bardzo uciążliwe. Im większa populacja ślimaków, tym większe szkody w postaci obgryzionych liści i łodyg, a także zjedzonych dojrzewających owoców. W przypadku pojedynczych egzemplarzy nie musimy się szczególnie martwić. Jednego czy dwa osobniki wystarczy złapać, a następnie pozbyć się ich. Problem pojawia się, gdy mamy do czynienia z prawdziwą inwazją ślimaków. Aby jej zapobiec, regularnie usuwajmy chwasty wokół truskawek. W ten sposób zlikwidujemy kryjówkę tych szkodników. Na ziemię wokół roślin wysypmy rozdrobnione skorupki jajek. Ewentualnie możemy użyć również mączki bazaltowej. Te preparaty zniechęcą ślimaki do wizyt w naszym ogrodzie.

Jak zwalczać mszyce?

Również mszyce ochoczo zamieszkają na naszych truskawkach. Przyklejają się do spodniej strony liści i łodyg, aby wygodnie wysysać roślinne soki. Pozostawiają po sobie spadź, czyli lepką substancję przyciągającą inne owady, na przykład mrówki. W przypadku mszyc bardzo ważna jest szybka reakcja. Jeżeli dopiero zaczęły one zadomawianie się na truskawkach, to wystarczy potraktować je silnym strumieniem wody. Po przepłukaniu roślin również mszyce powinny spłynąć z wodą. Jeżeli szkodników jest już jednak dużo, warto zastosować oprysk z octu, mieszankę wody z szarym mydłem bądź płynem do mycia naczyń, wyciągi z ziół czy wywar z cebuli.

Jak zwalczać przędziorki?

Przędziorki są wyjątkowo trudne do zwalczenia ze względu na swoje niewielkie rozmiary. Szkody, jakie wyrządzają, to przede wszystkim żółknięcie bądź wręcz brązowienie liści. Często pokrywają liście rośliny pajęczyną. Przędziorki są szczególnie wrażliwe na określone mieszaniny. Do 1 litra wody dodajemy 1-2 łyżki płynu do mycia naczyń. Tak przygotowanym preparatem spryskujemy truskawki. Inne skuteczne rozwiązania to napary z czosnku, cebuli bądź goździków. Zabiegi należy powtarzać co kilka dni, aby przyniosły spodziewany efekt.

Jak zwalczać wciornastki?

Wciornastki żywią się sokiem i tkankami roślinnymi. Oznacza to, że znacznie uszkadzają kwiaty truskawek, powodując ich brązowienie, przebarwianie, a nawet prowadząc do deformacji. Te szkodniki należy zwalczać za pomocą mydła. Około 10 gram mydła potasowego wystarczy rozpuścić w 0,5 litra wody. Gdy używamy szarego mydła, 10 gram powinno nam starczyć na 1 litr wody. Taką miksturą wystarczy regularnie co kilka dni spryskiwać rośliny.

Jak zwalczać opuchlaki truskawkowce?

Te owady z rzędu chrząszczy uwielbiają korzenie młodych truskawek, lecz nie pogardzą także starszymi egzemplarzami. Opuchlaki zwykle bytują na bryle korzeniowej rośliny, lecz żerują na jej liściach, wygryzając w nich duże dziury. W końcu truskawki zaczynają usychać. Te szkodniki atakują nocą. Prawdziwy problem będziemy mieć, gdy samice złożą jaja. Zimują one w ziemi, a wiosną wylęgają się z nich larwy, również żerujące na korzeniach naszych owocowych upraw. Z tego też powodu przed posadzeniem truskawek zawsze musimy dokładnie przekopać ziemię.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 01:31