StoryEditorSMACZNE OWOCE Z WŁASNEGO OGRODU!

Wszystko, co należy wiedzieć o sadzeniu agrestu. Trzymaj się konkretnych terminów!

24.10.2023., 08:00h
Agrest to krzew, który wydaje smaczne owoce. Roślina ta jednak ma też swoje wymagania, które musimy spełnić, aby cieszyć się dorodnym plonem. Warto zacząć od samego posadzenia krzewu. Chociaż istnieją dwa dogodne terminy na przeprowadzenie tej czynności, to doświadczeni ogrodnicy zgodnie twierdzą, że jeden z nich jest lepszy. Kiedy więc sadzić agrest?

Agrest wraca do łask i do kuchni!

Chociaż agrest przez wiele lat był rośliną zapomnianą i rzadko sadzoną w ogrodach, to sytuacja tego gatunku zaczyna się zmieniać. Niejedna osoba doceniła kulinarną wartość owoców tej rośliny. Są one białe, zielone, zielono-fioletowe bądź fioletowo-różowe. Odznaczają się twardą skórką, a przy tym jędrnym miąższem. Z tego względu wizualnie mogą przypominać nieco winogrona, owoce agrestu odróżnia jednak kwaskowy smak. Idealnie nadają się do ciast czy wszelkich przetworów: kompotów, nalewek, dżemów. Smakują też wyśmienicie jako prosta przekąska. Owoce pojawiają się na krzewie agrestu od końca czerwca do sierpnia.

image

Owoce agrestu mogą być białe, zielone, zielono-fioletowe bądź fioletowo-różowe.

FOTO: Envato Elements

Kiedy sadzić agrest, aby jak najszybciej wydał plon?

Kupno ukorzenionego w doniczce agrestu oznacza, że nie obowiązuje nas ścisły termin umieszczenia rośliny w docelowym miejscu w ogrodzie. Gdy jednak zdecydowaliśmy się na egzemplarz z tak zwanym odkrytym korzeniem, musimy przestrzegać konkretnego czasu. Chociaż możemy sadzić agrest zarówno jesienią tego roku, jak i wiosną przyszłego roku, to doświadczenie wielu ogrodników wskazuje na ten pierwszy termin, jako bardziej korzystny. Warunki panujące jeszcze w drugiej połowie października bądź na przełomie października i listopada umożliwią roślinie właściwe ukorzenienie się przed nowym sezonem wegetacyjnym. A to nie byłoby możliwe wczesną wiosną.

Jakie wymagania ma agrest?

Stanowisko agrestu powinno być lekko zacienione, ale nie sadźmy tych krzewów w całkowitym cieniu oraz w zagłębieniach terenu, gdyż mogą w tej sytuacji wystąpić zastoiska mrozowe. Najlepsze będzie takie miejsce w ogrodzie, do którego dociera nieco rozproszone światło słoneczne. Agrest wymaga podłoża żyznego, o lekko kwaśnym odczynie – pH 5,5-6,0. Warto wiedzieć również, że roślina ta bardzo lubi towarzystwo porzeczki czerwonej i czarnej albo bobu. Nie sadźmy jednak jej w pobliżu jabłoni czy czeremchy, bowiem te drzewa nie będą sprzyjać rozwojowi młodych okazów agrestu.

Sadzonki zakopujemy na około 5-6 cm poniżej powierzchni ziemi. Dodatkowo przy zakupie kilku egzemplarzy zachowajmy odpowiedni odstęp między nimi. Przed nadejściem zimy agrest warto regularnie nawadniać i wyściółkować. Kwitnienie tego krzewu jagodowego powinno rozpocząć się już wiosną, jeżeli zdecydowaliśmy się na jesienny siew. Owoców natomiast spodziewajmy się w okolicach lipca.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:22