StoryEditorKwiaty w domu

Cięte kwiaty – jak przedłużyć ich żywotność w wazonie?

Bukiety ściętych kwiatów są piękną ozdobą. Dodatkowo mogą zdobić każde wnętrza, ponieważ nie potrzebują określonych warunków do tego, by wyglądać pięknie. Są również pamiątkami z naszych ogrodów bądź prezentami od najbliższych. Ich jedynym minusem jest trwałość, ponieważ szybko robią się nieświeże. Jakie są sposoby, żeby zachować ich piękno jak najdłużej?

Jak ściąć kwiaty do wazonu?

Najlepiej będzie ściąć łodygę pod jak największym skosem. Zwiększy to powierzchnię, którą kwiaty będą pobierać wodę. Ważne jest również zerwanie wszystkich liści z dolnych części łodygi, żeby nie dostały się one do wody. Można także nakłuć igłami dolne części łodyg, co dodatkowo zwiększy powierzchnię pobierania wody przez nasz bukiet.

image
FOTO: Envato Elements

Ważna jest woda. Jaką wybrać?

Najlepsza do kwiatów będzie woda źródlana. W dobie dzbanków z filtrami nie wszyscy mamy taką wodę, dlatego można wykorzystać kranówkę. Ważne, żeby zostawić ją na co najmniej dobę. Wodę trzeba też codziennie wymieniać na świeżą. Bardzo często o tym zapominamy, a ten zabieg znacząco wydłuża życie bukietów. Dodatkowo, co dwa dni warto dokładnie opłukać wazon i pamiętać, żeby uzupełniana woda była w temperaturze pokojowej. Zapobiegnie to rozwojowi bakterii i drobnoustrojów, które są zagrożeniem dla żywotności naszych bukietów. 

Domowe odżywki do ciętych kwiatów

W kwiaciarniach często do bukietu dołączane są gotowe odżywki w saszetkach, które przedłużają trwałość kwiatów. Niestety, starczają one tylko na jeden dzień, jeśli wymieniamy wodę codziennie. Na szczęście istnieje wiele przepisów na domowe odżywki, które przedłużą żywotność naszych bukietów.

  • Aspiryna – wystarczy dodać pół pokruszonej tabletki i wymieszać ją z wodą, a potem wstawić do niej kwiaty. Dzięki zmianie odczynu wody na kwaśny, będzie ona korzystniejsza dla kwiatów i zapobiegnie rozwojowi bakterii.
  • Węgiel medyczny – działa podobnie do Aspiryny. Jego też trzeba połączyć z wodą i wstawić kwiaty. Trzeba tylko pamiętać, żeby powtarzać czynność po każdej wymianie wody. 
  • Ocet jabłkowy i cukier – ta metoda jest uznawana za najskuteczniejszą, ponieważ cukier naturalnie odżywia rośliny, a ocet jabłkowy zwalcza bakterie, które grożą naszym kwiatom. Jeśli nie mamy w domu octu jabłkowego, możemy również zastosować kwasek cytrynowy.
  • Wybielacz – dodanie do wody detergentu uniemożliwi rozwój pleśni i bakterii w wodzie. Wystarczy dodać kilka kropli do wody i wstawić do niej kwiaty. Ważne jest jednak, żeby nie stosować tej metody jeśli w domu są dzieci bądź zwierzęta.

Gdzie ustawić bukiet ściętych kwiatów?

Mimo że cięte kwiaty można stawiać prawie w każdym miejscu, warto jednak zwrócić uwagę, żeby nie wystawiać ich na działanie światła słonecznego. Jeśli mamy sezon grzewczy, nie stawiajmy naszych bukietów przy grzejnikach lub kominkach. Ciepła temperatura wpływa na szybsze starzenie się bukietów. Tak samo miejsce przy owocach i warzywach. Wydzielany przez nie gaz, etylen, może zaprzepaścić nasze starania o przedłużenie trwałości kwiatów w wazonie. 

 

Sandra Matus

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 15:15