StoryEditorDomowe metody

Czyszczenie biżuterii w domu: wystarczą te trzy tanie produkty!

Twoja biżuteria nie błyszczy się już tak jak wcześniej? Czarny, brzydki osad doprowadza cię do szału? Mamy sposób, który pomoże ci przywrócić biżuterii dawny połysk! Potrzebne będą tylko trzy produkty, które już masz w szafkach lub kupisz za grosze!

Zapewne masz swoje ulubione dodatki, które uwielbiasz nosić niemal cały czas. Z dnia na dzień tracą one blask i nie wyglądają już tak atrakcyjnie, a czarny osad, który pokrywa biżuterię, prezentuje się koszmarnie. Czy można go usunąć?

Osad na biżuterii: skąd się bierze?

Pojawia się na biżuterii niezależnie od tego jak często ją nosisz. Czarny osad to nic innego jak wynik reakcji chemicznej, którą wywołuje kontakt metalu z dwutlenkiem siarki znajdującym się w powietrzu. Okazuje się, że najbardziej podatne na problem z tą drobną korozją są srebrne wyroby, takie jak naszyjniki, pierścionki czy kolczyki. Warto pamiętać, że nalot – choć wygląda nieestetycznie – nie niszczy biżuterii. Łatwo się go jednak pozbyć, czyszcząc biżuterię. Utrudnienie mogą powodować jedynie małe elementy i zakamarki ozdób. Mamy kilka sposobów, które sprawią, że biżuteria wróci do pierwotnego stanu i ponownie będzie błyszczeć.

Jak zapobiegać brudzeniu się biżuterii?

Jeśli chcesz uniknąć czyszczenia biżuterii, możesz spróbować zapobiec jej brudzeniu się. Co zrobić? Istotne jest, by biżuteria, którą nosisz sporadycznie, była dobrze przechowywana. W tym celu sprawdzą się pudełka lub szkatułki. W przypadku ozdób, które nosisz często – wystarczy owinąć je w miękkie tkaniny lub w chusteczki higieniczne. Takie działanie ograniczy dostęp powietrza do metalu, a srebro nie zmieni koloru. Nie zapominaj o regularnym czyszczeniu! Nie potrzebujesz do tego specjalisty, jest wiele domowych sposobów, które pomogą ci indywidualnie wyczyścić biżuterię.

Domowe sposoby na czyszczenie biżuterii

Pasta do zębów

Najpopularniejszym sposobem czyszczenia biżuterii jest użycie pasty do zębów i starej szczoteczki. Zanim jednak zdecydujesz się na to rozwiązanie, sprawdź skład pasty – nie może zawierać mikrogranulek (często występują w pastach wybielających). Gdy wybierzesz odpowiednią pastę, nałóż niewielką warstwę na szczoteczkę i dokładnie wyczyść biżuterię. 

Soda oczyszczona

Kolejnym środkiem, który z łatwością rozprawi się z czarnym nalotem, jest soda oczyszczona. Wystarczy rozpuścić produkt w wodzie, a do przygotowanej mikstury wrzucić brudne ozdoby i pozostawić na pewien czas. Ta metoda może być niewystarczająco skuteczna, jeśli nalot dotarł do mniejszych zakamarków.

Trzy tanie produkty

Niezbędne mogą się okazać trzy tanie produkty takie jak: ryż, płyn do mycia naczyń i plastikowa butelka. Jak działa ta metoda? Wystarczy, że do butelki nasypiesz trochę surowego ryżu, dodasz sodę oczyszczoną i odrobinę płynu do mycia naczyń. Następnie dodaj wody, tak aby wysokość nie przekroczyła 1/3 butelki i wrzuć do środka wybrane ozdoby. Zakręć butelkę i potrząsaj nią energicznie. Płyn do mycia naczyń i soda rozmiękczą zabrudzenia, a ryż dokładnie zetrze osad. Ten sposób sprawi, że biżuteria odzyska swój pierwotny kolor i blask.

Oprac. Patrycja Lisowska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 18:04