Kiedy ścinać hortensje?
Do suszenia trzeba wybrać kwiaty, które są zdrowe i całkowicie rozwinięte, czyli zbiory warto planować na lipiec i sierpień. Najlepiej ścinać je w słoneczny dzień, ponieważ powinny być suche. Dzięki temu zaschną szybciej i będą wyglądały prawie tak pięknie jak w ogródku. Cięcie należy wykonać po skosie - to pozwoli na swobodne spływanie wody. Długość łodyg dopasowujemy do własnych preferencji, tak, aby można było stworzyć z nich kompozycje kwiatowe.
Suszenie hortensji – sposoby
Suszenie hortensji trwa zwykle 2-3 tygodnie. Na ten czas musimy przygotować im suche, zacienione stanowisko. Promienie słońca sprawią, że kwiatostany stracą kolor. Dodatkowo, warto zadbać o to, aby miały dużo przestrzeni i niczego nie dotykały. Zniweluje to ryzyko spłaszczenia kwiatów.
Najbardziej popularnym sposobem suszenia hortensji jest powieszenie ich na sznurku, kwiatem do dołu. Szczególnie sprawdza się przy odmianach o dużych kwiatostanach; dzięki temu nie opadną. Ważne jest, aby zawiesić każdy kwiat oddzielnie i zachować pomiędzy nimi odpowiedni odstęp.
Równie proste jest suszenie hortensji w wazonie. Należy wstawić ścięte kwiaty do wazonu wypełnionego do połowy wodą i nie uzupełniać jej. Jeśli umieścimy wazon w ciemnym, przewiewnym miejscu, kwiatostany nie stracą barw i pięknie się zasuszą. Do wody można dodać glicerynę w proporcji 2:1 – wtedy kwiaty nie będą kruche.
Jeśli chcemy, żeby kwiatostan zachował idealną formę, możemy ususzyć hortensje w piaskowej kąpieli. Najpierw trzeba w piekarniku uprażyć piasek, co zajmuje ok. 4 godzin, a potem zakopać w nim kwiaty. Po 2-3 tygodniach będą ususzone.
Ryzykownym sposobem jest ścięcie kwiatów hortensji po tym, jak same ususzą się na krzewie. Będą wtedy narażone na warunki atmosferyczne i z powodu przymrozków zbrązowieją i mogą stracić swój kształt.
Jak postępować z hortensjami po wysuszeniu?
Gdy kwiaty będą wysuszone, warto spryskać je lakierem do włosów. Sprawi to, że kwiatostany będą trwalsze i podkreśli ich barwę. Potem wystarczy już tylko ułożyć kompozycje i cieszyć się nimi przez cały rok.
Sandra Matus
fot. envato elements