Czego można użyć do wielkanocnego wieńca?
Wielkanoc to bardzo wiosenne święta. Kojarzy się zwykle z jajkami, zajączkami i kolorowymi kwiatami. Warto zatem wykorzystać wszystkie te motywy podczas przygotowywania świątecznego wieńca! Niech będzie jak najbardziej wiosenny i kolorowy.
Do wielkanocnego wieńca można wykorzystać:
- wydmuszki,
- plastikowe pisanki,
- kolorowe wstążki,
- gałązki bazi,
- sztuczne lub suszone kwiaty,
- trwałe rośliny,
- sztuczny mech,
- plastikowe ptaszki i motyle,
- drewniane dekoracje w kształcie zajęcy,
- ptasie piórka.
Możliwości jest naprawdę wiele!
Skąd wziąć materiały na świąteczny wieniec?
Wiosną bardzo chętnie korzystamy z tego, co daje nam natura. Warto postawić na tę metodę również przy szykowaniu wielkanocnego wieńca. Dobrym pomysłem będzie wybranie się z rodziną na wiosenny spacer, podczas którego możemy poszukać np. ptasich piórek czy roślin, które już są świeże i zielone, a przy tym na tyle trwałe, że pięknie ozdobią wieniec. Z kolei gałązek z baziami można poszukać we własnym ogrodzie.
Na własną rękę lepiej jednak nie zbierać mchu w lesie. Ta roślina jest pod ochroną i można narazić się na karę finansową! Sztuczny mech, podobnie jak plastikowe czy drewniane dekoracje w kształcie jajek, motylków i ptaszków, bez trudu dostaniemy w sklepach i w internecie.
Gdzie powiesić wielkanocny wieniec?
Od kilku sezonów rekordy popularności biją wieńce wieszane na drzwiach. Te ozdoby szykujemy niemal przy każdej okazji i nic w tym dziwnego - przyciągają wzrok jeszcze przed wejściem do domu. Jednak ponieważ przy okazji Wielkanocy spędzimy sporo czasu wewnątrz, celebrując posiłki z bliskimi, własnoręcznie zrobiony wieniec może także posłużyć jako ozdoba na stół.
Z kolei jeżeli mamy ochotę przygotować mniejszą dekorację, można powiesić ją w oknie. To także dobre rozwiązanie, jeżeli martwimy się, że niestabilna wiosenna pogoda uszkodzi nasze rękodzieło.
Jak samemu zrobić wianek z baziami na drzwi?
Potrzebne będą:
- giętkie gałązki z baziami,
- cienki drucik,
- sznurek jutowy,
- klej na gorąco,
- plastikowe jajka lub wydmuszki,
- ptasie piórka,
- inne dowolne dekoracje
Do przygotowania wieńca z baziami nie jest potrzebna gotowa podstawa, jednak jeżeli nie czujemy się pewnie w rękodziele, warto ją wykorzystać. Najlepsza będzie baza z wikliny, która po dodaniu gałązek nie będzie się wyróżniała i pomoże otrzymać naturalny efekt. Można także użyć drucianej obręczy.
Jeżeli korzystamy z gotowej bazy, należy zacząć od przymocowania do niej gałązek z baziami za pomocą drucika lub sznurka. Z kolei robiąc wieniec samodzielnie, zaczynamy od uformowania gałązek w okrąg i związania ich drucikiem. Kształt może nie być idealny, jednak w niczym to nie przeszkadza. Krótsze lub odłamane gałązki również warto dodać do wieńca, przymocowując je drutem - dzięki temu będzie on gęstszy. Całość można owinąć jutowym sznurkiem.
Gdy podstawa jest gotowa, można przymocować do niej wybrane dekoracje. Świetnie w tej roli sprawdzą się lekkie, plastikowe jajeczka lub wydmuszki. Warto zaszaleć i dodać odrobinę koloru, na przykład w pastelowych odcieniach – efekt będzie bardziej wiosenny! Przyklejamy je do wieńca za pomocą gorącego kleju. Następnie dodajemy piórka oraz inne wybrane ozdoby. Gotowy wieniec odkładamy na płasko na kilka godzin, by klej dobrze zastygł. Następnie możemy powiesić go na drzwiach.
Zuzanna Ćwiklińska
zdjęcia: envato elements