Jakie zapachy świec wybrać do domu?
Znane powiedzenie mówi, że naprawdę ładne jest to, co się komu podoba – i tę zasadę warto stosować, dobierając zapach do domu. Jednak jeśli chcemy, by wnętrze pięknie pachniało, lepiej wybrać świecę z wyższą zawartością olejków aromatycznych. Zwykle najtańsze świece mają ich niewiele, więc ich zapach jest ledwo wyczuwalny lub bardzo szybko się ulatnia.
Olejki zapachowe, zawarte w świeczkach, mogą oddziaływać na nasz organizm, dlatego jeśli zależy nam na konkretnym efekcie, możemy wykorzystać tę możliwość. Dla przykładu, olejki cytrusowe pobudzają i poprawiają nastrój. Lawenda czy wanilia pomogą pokonać stres.
Innym kluczem wyboru świec jest podjęcie decyzji o tym, jaką grupę zapachów lubimy najbardziej. Do wyboru mamy cztery główne grupy: kwiatowe (np. róża, jaśmin), orientalne (np. cynamon, miód, czekolada), drzewne (np. drzewo sandałowe, palo santo) i świeże (np. grejpfrut, limonka). Wybór nie musi być ograniczony do jeden grupy - niektóre zapachy świetnie się uzupełniają!
Czy wybór kształtu i koloru świecy ma znaczenie?
Prócz dawania światła i zapachu, świece mogą także pełnić funkcję dekoracji. W tym przypadku warto przemyśleć, jaką świeczkę kupujemy. Czy będzie ona prosta i wysoka, postawiona w ozdobnym świeczniku? A może niepozorny tealight (podgrzewacz)? Możemy także zainwestować w świecę w ceramicznym czy glinianym naczyniu, które będzie ozdobą samą w sobie. Jeśli zależy nam z kolei na tym, by świeczka nie rzucała się w oczy, dobrym rozwiązaniem będą właśnie podgrzewacze lub świece w zwykłych, szklanych opakowaniach.
Podobnie rzecz się ma z doborem koloru. Jeśli główną funkcją, którą ma spełniać świeca, jest funkcja ozdobna, możemy zaszaleć z czerwienią, nasyconym szmaragdem czy fioletem. Jednak jeśli nie chcemy, by przyciągała wzrok, lepszym wyborem będzie wosk w neutralnym, jasnym kolorze.
Jakie świece są najlepsze dla zdrowia?
Najtańsze świece, dostępne w sklepach, to koszt rzędu kilku złotych. Najdroższe dochodzą do kilkuset, w zależności od rozmiaru i producenta. Jednak jak się okazuje, nie zawsze musimy kierować się ceną. Ważniejsze są materiały, z których wykonano świece, bo mają wpływ na nasze zdrowie.
Jednym z najpopularniejszych materiałów, wykorzystywanych do wyrabiania świec, jest parafina. Zwykle takie świeczki są w przystępnej cenie i kuszą kolorami. Jednak w tym przypadku warto przemyśleć zakup dwa razy. Parafina podczas spalania emituje bowiem do powietrza szkodliwe substancje, w tym między innymi benzen. Po każdym korzystaniu z takiej świecy powinniśmy zatem dokładnie wywietrzyć pomieszczenie – a to całkowicie mija się z celem używania świecy zapachowej.
Kolejnym materiałem, który często spotykamy, wybierając świece, jest stearyna. To już nieco lepszy wybór, bowiem do produkcji tej substancji wykorzystuje się mieszaninę kwasów tłuszczowych, zwykle stearynowego i palmitynowego. Jeśli wybierzemy świecę stearynową ze sprawdzonego źródła, będzie ona ekologiczna i, w odróżnieniu od parafinowej, nie będzie trująca.
Najlepszym wyborem, niezależnie od tego, czy jesteśmy fanami ekologii czy też nie, są świece z wosku naturalnego. Ten pozyskiwany od pszczół przez lata był jedynym surowcem, z którego robiono świeczki! Dziś takie świece są rzadkie i stosunkowo drogie, ale warto w nie zainwestować. Przy spalaniu bowiem nie tylko nie emitują szkodliwych związków chemicznych, ale wręcz przeciwnie: oczyszczają powietrze. Palą się także dłużej niż świece parafinowe.
Nieco tańszą alternatywą dla wosku pszczelego są świece sojowe. One także długo się palą, a jeśli do ich wykonania użyto dobrej jakości olejków aromatycznych, cały dom z pewnością będzie nimi pięknie pachniał.
Zuzanna Ćwiklińska
zdjęcia: envato elements