StoryEditorDekoracje grobu

Wszystkich Świętych 2023: jakie znicze kupić na cmentarz?

Do 1 listopada zostało już tylko kilkanaście dni. To najlepszy moment na zakup zniczy, które są nieodłącznym elementem dnia Wszystkich Świętych. Chcesz godnie upamiętnić swoich bliskich? Nie zapomnij o symbolicznym światełku! Jakie wybrać, by paliło się długo i równo?

Znicze i wkłady: czy ceny wzrosły w 2023 roku?

Wzrost cen produktów przestaje zadziwiać. Czy w tym roku o ceny zniczy i wkładów też trzeba się martwić? Odpowiedź nie jest zadawalająca. Okazuje się, że ze względu na wysokie ceny szkła zniczowego – ceny zniczy również mogą wzrosnąć. Z drugiej strony, ceny parafiny, z której tworzy się świece do wkładów ustabilizowały się, a nawet zmalały. Zanim jednak ten fakt cię ucieszy, warto pamiętać, że minimalne wynagrodzenie pracowników podwyższono w tym roku dwukrotnie, a więc uwzględniono to także w kosztach produkcji. 

Co z dostępnością zniczy i wkładów?

Nie należy się martwić o dostępność zniczy i wkładów. W rozmowie ze „Strefą Biznesu” producent zniczy Łukasz Kuchta informował:

Nie ma żadnego zagrożenia, żeby czegoś zabrakło.

Z zakupem zniczy i wkładów nie powinno być zatem żadnych problemów.

Rodzaje wkładów – jaki sprawdzi się najlepiej?

Sklepy oferują szeroką gamę wkładów – od zalewanych po prasowane. Jak się okazuje, najlepiej sprawdzą się olejowe. To właśnie one palą się najdłużej, pod warunkiem, że dobrze wykonano mieszankę i dobrano odpowiedni knot. Czym kierować się przy wyborze? Każdy wkład i znicz posiada etykietę z informacją o szacowanym czasie palenia – to najprostszy sposób na wybranie odpowiedniego produktu. Co jeszcze może się pomóc w wyborze produktu dobrego jakościowo? Odpowiedź może zaskakiwać. W przypadku wkładów zalewanych kieruj się wagą! Znicze wypełnione dużą ilością parafiny będą ciężkie.

Zamiennik tradycyjnych zniczy: na jaki postawić?

Znicze ledowe to produkt, który ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ci drudzy to najczęściej dusze patriotyczne – uważają, że zakup zniczy ledowych to nic innego jak wspieranie chińskiego rynku. Jeśli chcemy wspierać rodzimy, polski rynek i polskich producentów, powinniśmy pomyśleć o zakupie zniczy tradycyjnych. To one oferują żywy ogień. Dlaczego jeszcze warto postawić na polski produkt? Nie jest tajemnicą, że firmy zajmujące się sprzedażą zniczy, najtrudniej znoszą sezon letni – wtedy zamówienia na znicze nie są tak owocne, jak np. w listopadzie. Czy kupowanie ledowych zniczy to coś złego? Absolutnie nie! Każdy może przecież kupować to, co najbardziej przypadnie mu do gustu. Poza tym, jak się okazuje, fani ledowych wersji nie rezygnują z tradycyjnych zniczy.

Jakie znicze są modne na Wszystkich Świętych 2023?

Branża zajmująca się produkcją zniczy określa się jako kreatywna i w rzeczy samej tak jest. W marketach obserwuje się różnorodne wzory i rodzaje zniczy czy wkładów. Nie zmienia to faktu, że trendy wyznaczają konsumenci. To od nich zależy jak będzie przebiegała produkcja. Firmy obserwują, że moda na znicze jest aktualna. Zadają sobie jednak pytanie: czy potrzeba symbolicznego światła będzie zawsze trwała?

Trendy, które obserwuje się w 2023 roku, to:

  • znicze otwarte – to takie znicze, w których ogień nie jest ukryty za szklaną czy plastikową obudową; dostępne są w kształtach: misek – ze szkła lub ceramiki oraz krzyża – posiadają aż cztery różne świece (ceny zniczy szacuje się na 20-120 zł w zależności od wielkości i materiału wykonania)
  • znicze personalizowane – z indywidualną, wygrawerowaną dedykacją; do środka można włożyć zarówno wkład olejowy, jak i ledowy (cena to ok. 75 zł)
  • znicze solarne – to lampiony wyposażone w lampki typu LED; posiadają wbudowane niewielkie panele solarne; są ekologiczną opcją, bo dzięki panelom solarnym nie trzeba wymieniać baterii i zapalać świec; producenci oferują szeroką gamę kształtów – od klasycznych po bardziej wyrafinowane, np. szklane kule (ceny zaczynają się od 40 zł)
  • znicze ledowe – o nich już wspomnieliśmy, jednak warto dodać, że ich czas działania jest podobny do czasu działania zniczy tradycyjnych, tak samo wpływają na niego warunki pogodowe; nowoczesne świece led posiadają jednak wbudowany timer (pozwala na ustawienie kiedy i jak długo wkład ma się palić); jeśli chodzi o kształty, tutaj również producenci oferują różne możliwości – od klasyki, do świecącego na różne kolory krzyża.
image
FOTO: Pixabay

Znicze i wkłady – czego unikać?

Zarówno odpalanie zniczy, jak i ich magazynowanie to odwieczny problem. Czego najlepiej unikać w działaniach dotyczących zniczy i wkładów? 

Częstym błędem w zapalaniu zniczy, jest wrzucanie zużytej zapałki do odpalonego wkładu lub znicza. Taka decyzja może się skończyć uszkodzeniem osłonki znicza. Wrzucona nieumyślnie zapałka może podpalić dodatkowy knot, a w konsekwencji osłonka znicza przepali się.

Jeśli zdecydujesz się na zakup zniczy lub wkładów „na zapas”, pamiętaj o odpowiednim przechowywaniu. Magazynowane znicze mogą utrzymać swoje właściwości tylko wtedy, kiedy będą przechowywane w suchym miejscu. W przeciwnym razie – knot nasiąknie, a jego odpalenie będzie utrudnione.

 

Oprac. Patrycja Lisowska

fot. envato elements, pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 10:37