Jak rozpoznać mszyce?
Mszyce mogą się pojawić właściwie w każdym ogrodzie, ponieważ mają niewielkie wymagania. Żywią się sokiem z większości rodzajów roślin: czy to ozdobnych czy jadalnych. Mogą się gromadzić zarówno na łodygach, jak i na liściach.
Znakiem, że w twoim ogrodzie pojawiły się te uciążliwe szkodniki, będą najpierw jasne przebarwienia na liściach. Z czasem liście mogą ulec deformacji, żółknąć i skręcać się. Jeśli roślina zaatakowana przez mszyce wypuści nowe pędy, prawdopodobnie szybko skarłowacieją. Przebarwienia na liściach, spowodowane przez te owady, mogą także przyjąć ciemny kolor.
Ekologiczne opryski na mszyce
Jeśli chcesz pozbyć się mszyc ze swojego ogrodu, wypróbuj jedną z poniższych receptur na ekologiczne opryski. Są niezwykle proste, a wszystkie potrzebne składniki znajdziesz w domu!
Oprysk cebulowy
- 200 g łusek z cebuli
- 10 litrów wody
Cebulowe łuski zalej 10 litrami wody. Roztwór odstaw na 3-4 dni. Następnie przecedź go. Pryskaj rośliny w godzinach popołudniowych co kilka dni.
Oprysk czosnkowy
- 250 g czosnku
- 10 litrów wody
Główki czosnku przemiel i zalej wodą. Dokładnie wymieszaj i odstaw na 15 minut. Po upływie tego czasu odcedź. Przed zastosowaniem na rośliny rozcieńcz miksturę z wodą w proporcji 1:1.
Oprysk z sody oczyszczonej
- 250 ml wody
- pół łyżeczki sody
- pół łyżeczki oleju do smażenia
Do szklanki wlej ciepłą wodę. Dodaj sodę i olej. Wymieszaj i zastosuj na zaatakowane przez mszyce rośliny.
Oprysk z octu
- 100 ml octu
- 1 l wody
- płyn do mycia naczyń lub szare mydło
Rozcieńcz ocet z wodą w proporcji 1:10. Jeśli używasz octu winnego, możesz wlać go proporcjonalnie więcej. Do mikstury dodaj kilka kropel płynu do mycia naczyń lub około łyżeczki szarego mydła. Gotowe!
Oprysk z pokrzywy
- 1 kg świeżo ściętych pokrzyw
- 10 l wody
Zalej pokrzywy chłodną wodą. Następnie odstaw na 24 godziny. Przecedź płyn i stosuj na liście zaatakowanej przez mszyce rośliny.
Z pokrzywy można zrobić także gnojówkę. Należy wykonać miksturę z podanych proporcji, odstawić ją na dwa tygodnie i codziennie mieszać. Przed użyciem rozcieńczyć z wodą co najmniej w proporcji 1:15, ponieważ sfermentowana pokrzywa może dodatkowo uszkodzić opryskiwaną roślinę.
Uwaga! Jeśli chcesz przy zwalczaniu mszyc zastosować domowej roboty substancje z wykorzystaniem szarego mydła lub płynu do mycia naczyń, upewnij się, że zapylacze zakończyły już oblot. Te składniki źle działają między innymi na pszczoły.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. Envato Elements