StoryEditorZwalczanie mszyc

5 skutecznych domowych sposobów na mszyce w ogrodzie

Mszyce to jeden z najbardziej uciążliwych szkodników, który pojawia się w przydomowym ogrodzie. Małe robaczki mnożą się bardzo szybko i mogą zrujnować nawet najbardziej wypielęgnowane rośliny. Jak tanio i skutecznie pozbyć się tych szkodników z ogrodu?

Jak rozpoznać mszyce? 

Mszyce mogą się pojawić właściwie w każdym ogrodzie, ponieważ mają niewielkie wymagania. Żywią się sokiem z większości rodzajów roślin: czy to ozdobnych czy jadalnych. Mogą się gromadzić zarówno na łodygach, jak i na liściach. 

Znakiem, że w twoim ogrodzie pojawiły się te uciążliwe szkodniki, będą najpierw jasne przebarwienia na liściach. Z czasem liście mogą ulec deformacji, żółknąć i skręcać się. Jeśli roślina zaatakowana przez mszyce wypuści nowe pędy, prawdopodobnie szybko skarłowacieją. Przebarwienia na liściach, spowodowane przez te owady, mogą także przyjąć ciemny kolor. 

Ekologiczne opryski na mszyce 

Jeśli chcesz pozbyć się mszyc ze swojego ogrodu, wypróbuj jedną z poniższych receptur na ekologiczne opryski. Są niezwykle proste, a wszystkie potrzebne składniki znajdziesz w domu! 

Oprysk cebulowy 

 • 200 g łusek z cebuli 
 • 10 litrów wody 

Cebulowe łuski zalej 10 litrami wody. Roztwór odstaw na 3-4 dni. Następnie przecedź go. Pryskaj rośliny w godzinach popołudniowych co kilka dni. 

Oprysk czosnkowy 

 • 250 g czosnku 
 • 10 litrów wody 

Główki czosnku przemiel i zalej wodą. Dokładnie wymieszaj i odstaw na 15 minut. Po upływie tego czasu odcedź. Przed zastosowaniem na rośliny rozcieńcz miksturę z wodą w proporcji 1:1. 

Oprysk z sody oczyszczonej 

 • 250 ml wody 
 • pół łyżeczki sody 
 • pół łyżeczki oleju do smażenia 

Do szklanki wlej ciepłą wodę. Dodaj sodę i olej. Wymieszaj i zastosuj na zaatakowane przez mszyce rośliny. 

Oprysk z octu 

 • 100 ml octu 
 • 1 l wody 
 • płyn do mycia naczyń lub szare mydło 

Rozcieńcz ocet z wodą w proporcji 1:10. Jeśli używasz octu winnego, możesz wlać go proporcjonalnie więcej. Do mikstury dodaj kilka kropel płynu do mycia naczyń lub około łyżeczki szarego mydła. Gotowe! 

Oprysk z pokrzywy 

 • 1 kg świeżo ściętych pokrzyw 
 • 10 l wody 

Zalej pokrzywy chłodną wodą. Następnie odstaw na 24 godziny. Przecedź płyn i stosuj na liście zaatakowanej przez mszyce rośliny. 

image
PORADY OGRODNICZE

TOP 6 roślin, które odstraszają komary i kleszcze

Z pokrzywy można zrobić także gnojówkę. Należy wykonać miksturę z podanych proporcji, odstawić ją na dwa tygodnie i codziennie mieszać. Przed użyciem rozcieńczyć z wodą co najmniej w proporcji 1:15, ponieważ sfermentowana pokrzywa może dodatkowo uszkodzić opryskiwaną roślinę.

Uwaga! Jeśli chcesz przy zwalczaniu mszyc zastosować domowej roboty substancje z wykorzystaniem szarego mydła lub płynu do mycia naczyń, upewnij się, że zapylacze zakończyły już oblot. Te składniki źle działają między innymi na pszczoły.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. Envato Elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 07:56