StoryEditorSPOSOBY NA MRÓWKI

8 sprawdzonych sposobów na pozbycie się mrówek z domu i ogrodu

07.07.2022., 08:00h

Mrówki to bardzo pożyteczne stworzenia, kiedy jednak znajdą się w naszym domu lub ogrodzie, mogą okazać się uciążliwymi szkodnikami. Kto miał do czynienia z mrówkami, ten wie, że trudno je zwalczyć. Dlatego podpowiadamy 8 skutecznych sposobów na pozbycie się ich z domu i ogrodu.

Mrówki – sprzymierzeńcy czy szkodniki?

Mrówki odżywiają się przede wszystkim pokarmem roślinnym, czasem jednak atakują także inne owady. Do naszych domów przyciągają je pozostawione resztki jedzenia. Mrówki pełnią jednak ważną rolę w ekosystemie. Ich pożyteczne działania to: oczyszczanie podłoża z resztek materii organicznej, spulchnianie i napowietrzanie gleby oraz rozsiewanie niektórych gatunków roślin.

Owady te potrafią jednak sprawić wiele problemów, zwłaszcza kiedy przedostają się do pomieszczeń mieszkalnych. Jedną z najważniejszych szkód spowodowanych działalnością mrówek w ogrodzie jest niszczenie korzeni, bulw oraz kłączy roślin, a także pąków i kwiatów oraz uszkadzanie owoców. Bardzo uciążliwa jest także współpraca mrówek z mszycami. Mszyce wytwarzają słodką spadź, która jest przysmakiem mrówek. Owady te opiekują się więc mszycami, chroniąc je przed drapieżnikami, a także przenosząc na inne rośliny.

Mrówki w domu – jak się ich pozbyć?

Do naszych domów mrówki zaglądają głównie w poszukiwaniu jedzenia. Do komunikacji owady te wykorzystują feromony, jeżeli więc znajdą gdzieś źródło pożywienia, natychmiast informują o tym kolonię. Dlatego warto zachować czystość w otoczeniu, aby nie zwabiać mrówek. Jeżeli jednak już się zadomowią, to jak się ich pozbyć?

Sok z cytryny

Zapach i smak cytryny odstrasza mrówki i pomaga skutecznie się ich pozbyć. Aby przygotować miksturę, należy wyciśnięty sok z całej cytryny rozcieńczyć szklanką wody. Preparatem spryskujemy miejsca, w których pojawiają się owady. Należy jednak pamiętać, że sok z cytryny ma krótki czas działania – trzeba więc nasz domowy oprysk stosować codziennie.

Skórka pomarańczy

Podobnie jak cytryny, mrówki nie znoszą także kwaskowatego smaku pomarańczy. Co więcej, skórka tego owocu jest dla mrówek toksyczna. Aby więc odstraszyć mrówki, wystarczy skórkę pomarańczy zetrzeć na tarce i rozsypać w miejscach, w których pojawiają się owady.

Drożdże

Drożdże są dla mrówek bardzo szkodliwe, powodują nawet ich śmierć. Mimo to owady te szczególnie lubią drożdże oraz produkty drożdżowe. Aby przygotować trującą dla mrówek mieszankę, wystarczy połączyć 100 g suchych drożdży, 100 g cukru oraz 1 l wody. Miksturę odstawiamy na około godzinę, a po tym czasie przelewamy do małych pojemniczków i umieszczamy w miejscach, w których pojawiają się mrówki.

Pieprz czarny

Zioła tego mrówki szczególnie nie tolerują. Wystarczy zalać pięć łyżek zmielonego pieprzu szklanką wody. Następnie rozpryskujemy miksturę w miejscach, które mrówki szczególnie sobie upodobały.

Mrówki w ogrodzie – jak z nimi walczyć?

Gdy mrówki opanowują nasz ogród i wyrządzają szkody, warto rozpocząć z nimi walkę. Poniżej zdradzamy sprawdzone sposoby na mrówki, dzięki którym nie trzeba będzie nadużywać chemicznych preparatów.

Mąka kukurydziana / proszek do pieczenia / soda oczyszczona  

Powyższe produkty są świetnym sposobem na mrówki. Owady te zabierają je do mrowiska i żywią się nimi, co niestety jest zgubne dla mrówek. Mąka kukurydziana, proszek do pieczenia czy soda oczyszczona po spożyciu pęcznieją w przewodach pokarmowych mrówek, co powoduje ich śmierć. Dodatkowo produkty te są tanie i powszechne, dlatego też mogą okazać się dobrym sposobem na pozbycie się mrówek.

Cynamon

Mrówki wręcz nie znoszą tej przyprawy. Warto więc rozsypać cynamon wokół atakowanej przez mrówki rośliny – stworzymy w ten sposób naturalną barierę. Dobrym pomysłem będzie także rozsypanie cynamonu przy wejściu do szklarni lub altany. W ten sposób zniechęcimy mrówki do poruszania się w tych miejscach.

Woda z czosnkiem i pokrzywami

To dobry sposób na pozbycie się niechcianych mrówek. Należy moczyć czosnek oraz pokrzywy w wodzie przez co najmniej 2 dni, a następnie wylać roztwór na mrowisko. Ten sposób można stosować na zmianę z polewaniem kolonii mrówek wrzątkiem. W ten sposób zniszczymy mrowisko i zmusimy mrówki do wyprowadzki. Trzeba jednak pamiętać, że kolonia może zostać odbudowana.

Ocet

Warto zastosować w przypadku mrówek ocet spirytusowy, ponieważ nie tylko silniej pachnie, ale także jest najtańszym rodzajem octu. Zapach tej substancji skutecznie odstrasza mrówki, dlatego warto nierozcieńczonym octem opryskiwać miejsca, w których owady te lubią bywać.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 08:47