StoryEditorCIEKAWE ROŚLINY

Bylica boże drzewko – roślina o wyjątkowych właściwościach. Jak ją pielęgnować?

09.11.2023., 08:00h
Bylica boże drzewko to roślina, która zasługuje na większą popularność wśród ogrodników! Właściwości tego ziela dostrzeżono już w starożytności. Nadal jest wykorzystywane w ziołolecznictwie, lecz to nie jedyny powód, dla którego warto posadzić w ogrodzie bylicę boże drzewko. Jak pielęgnować ten krzew?

Bylica boże drzewko – charakterystyka

Bylica boże drzewko to niewielki, wieloletni krzew, dorastający do wysokości 1,5 m. Roślina ta pochodzi z Azji. Odznacza się klasycznym wyglądem – ma mocno rozgałęzione, szarozielone pędy, z których wyrastają pierzaste liście. Dodatkowo krzew zakwita od lipca do września. Kwiaty bylicy bożego drzewka znajdują się na szczytach pędów, skupione w gronach. Mają żółtawą barwę i są stosunkowo niewielkie. Oprócz walorów dekoracyjnych, należy wspomnieć o innej ciekawej cesze rośliny – przyjemnym zapachu, jaki wydziela. To bardzo intensywny, balsamiczno-korzenny zapach.

Jakie zastosowania ma bylica boże drzewko?

Ta roślina wykorzystywana jest zwłaszcza w ziołolecznictwie. Pełna jest różnych dobroczynnych związków: flawonoidów, kumaryny, garbników, kwasów fenolowych i innych. Przyrządza się z niej napary, wyciągi czy wywary, które wykorzystuje się zwłaszcza w przypadku chorób układu pokarmowego i różnych problemów trawiennych. Dodatkowo bylica boże drzewko sprawdzi się jako kuchenna przyprawa. Wzbogaci dania mięsne, gulasze, sosy czy potrawki, ale nada się również jako aromatyczny dodatek do ciast czy napojów.

Ta roślina potrafi również odstraszyć naprzykrzające się owady. Wszystko dzięki zawartym w niej olejkom eterycznym, które wydzielają intensywny zapach. Gałązki bylicy bożego drzewka możemy położyć na parapecie po zewnętrznej stronie, aby owady unikały przedostawania się do wnętrza.

image

Bylica boże drzewko – roślina o wyjątkowych właściwościach. Jak ją pielęgnować?

FOTO: Envato Elements

Jak pielęgnować bylicę boże drzewko?

Chociaż gatunek ten w naturalnych warunkach rośnie w Azji, to bez problemu może dostosować się również do polskiego klimatu. Trzeba jednak zadbać o odpowiednią pielęgnację tego krzewu. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie stanowisko. Musi być ono nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Bylica boże drzewko będzie wymagała także próchniczej, przepuszczalnej gleby o odczynie obojętnym.

W pierwszych tygodniach po posadzeniu musimy zadbać o właściwe nawodnienie rośliny. Początkowo robimy to regularnie i obficie, jednak nie doprowadzając do zastojów wody. Gdy nasz egzemplarz z czasem stanie się bardziej okazały, możemy zredukować podlewanie do 2 razy na 2-3 tygodnie. Bylica boże drzewko nie będzie wymagała częstego nawożenia. Raz w sezonie można zasilić ją kompostem albo biohumusem. Ewentualnie nada się także inny nawóz organiczny.

Warto pamiętać o przycinaniu krzewu, ten zabieg bowiem pozytywnie wpłynie na rozkrzewianie się i zwarty pokrój rośliny. Dosyć radykalne przycinanie wykonujemy co roku wczesną jesienią. Wówczas wszystkie pędy bylicy bożego drzewka skracamy do wysokości tylko kilku centymetrów nad poziomem podłoża. W sezonie wegetacyjnym systematycznie usuwamy również połamane czy zaschnięte łodygi. Ważna jest też ochrona przed mrozem. Chociaż roślina ta należy do gatunków raczej mrozoodpornych, to w początkowych latach po posadzeniu zawarto ją odpowiednio zabezpieczać na zimę. W tym celu młody egzemplarz okrywamy agrowłókniną. Dodatkowo możemy wykonać kopczykowanie systemu korzeniowego.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay, Envato elements

Źródło: deccoria.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 03:05