Co robić, aby zniwelować negatywny wpływ juglonu?
Należy pamiętać, że wiele roślin jest wyjątkowo wrażliwych na działanie tej substancji, nie należy ich więc sadzić w okolicy drzewa orzecha włoskiego, bo szybko zmarnieją. Do roślin takich zaliczają się między innymi:
- pomidory
- ziemniaki
- ogórki
- groch
- fasolę (poza niektórymi gatunkami)
- rododendrony
- azalie
Należy pamiętać, aby regularnie usuwać opadłe liście oraz łupiny orzecha włoskiego. Nie można ich jednak wyrzucać na kompost. Toksyny znajdują się także w systemie korzeniowym orzecha włoskiego. Trzeba więc nawozić te okolice, utrzymując wysoki poziom substancji organicznej w glebie. Dzięki obecności licznych drobnoustrojów, jugolon zostanie zneutralizowany.
Warto też wiedzieć, że nie we wszystkich częściach drzewa stężenie juglonu jest takie samo. Wszystko zależy od wielu istotnych czynników. Jest to głównie klimat, ale również wiek drzewa – tkanki młodego orzecha włoskiego wydzielają mniej toksyny, niż starszego. Poza tym wzmożone wydzielanie juglonu ma miejsce w okresie wegetacyjnym, czyli wiosną oraz jesienią. Także istotny jest fakt, że wilgotność gleby sprzyja większemu działaniu juglonu.
Co posadzić w okolicy orzecha włoskiego?
Okazuje się, że istnieją rośliny tolerujące, a nawet lubiące juglon. Odporne na tę toksynę rośliny to między innymi:
- cebula
- topinambur
- burak cukrowy
- fasola (niektóre gatunki)
- tuja
- lobelia
- tulipan
- pierwiosnek
- hibiskus
- bez czarny
- morwy
- paprocie
- porzeczki czarne i czerwone
- wiele gatunków traw ozdobnych
Nie można z góry zakładać, że w okolicy drzewa orzecha włoskiego nic nie urośnie. Trzeba jednak dbać o odpowiednią pielęgnację roślin znajdujących się w tym miejscu oraz mieć na uwadze wszystkie czynniki wpływające na uwalnianie toksyn.
Kamila Berthold
Fot. Pixabay