Siew w lutym – o czym pamiętać przy wyborze pojemników?
Jeżeli do ogrodu mamy zamiar zakupić gotowe sadzonki, wczesny siew roślin nie będzie konieczny. Warto jednak wziąć pod uwagę, że zabieg ten jest znaczącą oszczędnością pieniędzy. Poza tym wyhodowanie roślin w domowym zaciszu daje niemałą satysfakcję. Luty to więc czas, w którym panujemy nasadzenia i rozpoczynamy produkcję rozsady warzyw oraz ziół.
W tym okresie rośliny sadzimy wyłącznie do pojemników. Musimy więc je przygotować. Dodatkowo przyda się wysterylizowane podłoże, które zakupimy w sklepach ogrodniczych, a także spryskiwacz z wodą i folia – nią właśnie będziemy przykrywać skrzynki z nasionami. Zakupić można również gotowe zestawy do wykonywania rozsady. Są to miniszklarenki z wielodoniczkami. Istotne jest również miejsce ustawienia pojemników. Młodym siewkom do prawidłowego rozwoju potrzebne będą trzy parametry: wilgoć, ciepło i światło. Najlepiej pojemniki z nasionami ustawić na parapetach południowych bądź w bardzo jasnym pomieszczeniu, w którym bez problemu będziemy mogli kontrolować temperaturę.
Warzywa z własnej rozsady
Warzywami zasianymi w lutym będziemy mogli cieszyć się cały sezon. Oto lista najbardziej popularnych gatunków roślin, które można wysiewać do pojemników już teraz:
- Brokuł – roślina ta ma duże potrzeby wodne, a więc po posadzeniu na miejsce stałe w kwietniu należy ją regularnie i obficie podlewać.
- Cebula – potrzebuje ona próchniczej i żyznej gleby, a jej gotowe sadzonki umieszczamy w gruncie na przełomie kwietnia i maja.
- Kalafior – to warzywo z rodziny kapustowatych urośnie wyłącznie na bardzo żyznej glebie i dodatkowo źle reaguje na nadmiar wody. Na miejsce stałe sadzimy je pod koniec kwietnia.
- Kapusta – ta roślina nie znosi dużej wilgotności i nie toleruje zalania. Do gruntu sadzimy ją w kwietniu.
- Kapusta pekińska – to bardziej wymagający gatunek, potrzebujący stanowiska słonecznego oraz żyznego, przepuszczalnego podłoża. Na miejsce stałe również sadzimy ją w kwietniu.
- Karczoch – przed posadzeniem tej rośliny w gruncie należy dobrze przygotować podłoże, przede wszystkim zasilając je nawozem. Karczochy umieszczamy w glebie dopiero po 15 maja.
- Koper włoski – roślina uwielbia dobrze nasłonecznione i pozbawione przeciągów miejsca, a dodatkowo preferuje glebę żyzną i próchniczą. Do gruntu sadzimy ją w maju.
- Sałata masłowa – rośnie szybko, ale przy tym wymaga częstego podlewania ze względu na płytki system korzeniowy. Do gruntu przenosimy ją pod koniec marca.
Wyżej wymienione rośliny będą potrzebować do rozwoju stałej temperatury w okolicach 20°C, aż do momentu wschodu. Po 2-4 tygodniach na siewkach powinny pojawić się 2 lub 3 listki właściwe. Wówczas większość z nich możemy poddać procesowi rozsadzenia, czyli pikowania. Dzięki temu rośliny będą mieć więcej miejsca na dalszy rozwój. Gdy rozsadzimy siewki, będą już mogły one spokojnie oczekiwać na posadzenie w gruncie.
Jeżeli mamy w ogrodzie tunele foliowe, możemy rozważyć wysiew nasion odmian wczesnych już pod koniec lutego. W przypadku wysiewu warzyw w takich tunelach ryzyko przemarznięcia siewek znacząco spada. Dodatkowo wczesnym odmianom nie będą straszne lekkie spadki temperatur w początkowym okresie rozwoju. Do roślin, które możemy wysiać teraz należą:
- Bób – roślina ta do rozwoju potrzebuje dużo słońca oraz ciężkiej, gliniastej gleby. Ziemia dla bobu nie może być kwaśna, za to powinna być stale wilgotna.
- Marchew – warzywo korzeniowe, które wymaga piaszczysto-gliniastego podłoża oraz umiarkowanej wilgotności.
- Rzodkiewka – to warzywo lubiące niskie temperatury uprawy, chociaż ceni słońce. Wymaga lekko wilgotnej gleby.
- Szpinak – ta roślina preferuje podłoże piaszczysto-gliniaste i lekko zacienione stanowiska. Gleba powinna mieć pH bliskie obojętnemu.
Zioła i rośliny ozdobne z własnej rozsady
W lutym możemy rozpocząć wysiew ziół z długim okresem wegetacji. W doniczkach ustawionych na południowym parapecie możemy zasiać następujące rośliny:
- Estragon – to ziele lubi stałą wilgotność, nie znosi natomiast przeciągów. Idealnie będzie nadawało się jako przyprawa do mięs.
- Rozmaryn – roślina preferująca ziemię lekko zasadową oraz suchą. Do rozwoju potrzebuje słonecznego stanowiska.
- Szałwię lekarską – roślinę tę umieszczamy w doniczce z grubym drenażem z piasku bądź perlitu.
Zioła, które wysiejemy w doniczkach, będą wymagać wysokiej temperatury. Gdy na zewnątrz zrobi się cieplej i zniknie ryzyko przymrozków, możemy wystawić rozsady na osłonięty od wiatru i słoneczny taras bądź balkon. Najbezpieczniej będzie zrobić to pod koniec maja.
Miłośnicy roślin kwitnących być może skuszą się na stworzenie sadzonek. Do roślin nadających się do lutowego siewu należą:
- Lobelia – roślina z drobnymi, licznymi kwiatami, które przybierają barwę fioletu, bieli lub różu. Idealnie nadaje się do doniczek wiszących.
- Lwia paszcza – ma niezwykle ozdobne kwiatostany, które wyrastają z silnie rozkrzewiających się pędów.
- Petunia – roślina z rodziny psiankowatych. Charakteryzuje ją burza barwnych kwiatów, które pojawiają się przez cały sezon.
- Werbena – to roślina o lekko owłosionych łodygach, których ozdobą są drobne, pięciopłatkowe kwiaty, rosnące w skupiskach kwiatostanowych.
- Żeniszek meksykański – roślina z sercowatymi liśćmi i gęstym, liliowym kwiatostanem.
W przypadku roślin ozdobnych powinniśmy sprawdzić ich indywidualne wymagania. Uniwersalna zasada to ciepło i dosyć dobre nasłonecznienie oraz odpowiednia wilgotność. Kwiaty sadzimy do gruntu w drugiej połowie maja – wówczas zniknie ryzyko pojawienia się niespodziewanych przymrozków. Młode rośliny są bardzo wrażliwe na mróz, powinny więc pozostać w domowym zaciszu, dopóki temperatura na zewnątrz nie ociepli się znacząco.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements