StoryEditorPRACE OGRODOWE WE WRZEŚNIU

Co należy sadzić i siać we wrześniu, aby cieszyć się pięknym ogrodem?

09.09.2023., 09:00h
Zbliża się już koniec lata, a tym samym kres sezonu wegetacyjnego oraz nieuchronne nadejście zimy. Chociaż w tym czasie raczej skupiamy się na zbiorze plonów i przygotowaniu ogrodu do spoczynku po sezonie wegetacyjnym, to właśnie teraz nadszedł dobry moment na sianie oraz sadzenie wielu roślin. Jakich?

Jakie rośliny wysiewać we wrześniu?

Mimo że lato się kończy, to jest jeszcze czas na wysianie warzyw czy innych roślin. Możemy wybrać zarówno te o krótkim, jak i o długim okresie wegetacji. Do gruntu możemy siać na przykład kwiaty. Wśród popularnych gatunków, których nasiona umieścimy w podłożu we wrześniu, możemy wymienić:

 • lawendę;
 • chabry;
 • nagietki;
 • ostróżeczkę.

We wrześniu możemy zdecydować się na wysianie wielu gatunków warzyw. Na zbiór rzodkiewek, koperku, szczypiorku, rukoli czy sałaty nie będziemy musieli długo czekać. Plony będą gotowe jeszcze tej jesieni, po około 2-3 tygodniach. Teraz jest dobry czas także na wysiewanie szpinaku zimowego na wiosenny zbiór.

We wrześniu warto zastanowić się nad założeniem trawnika. Przed wysianiem trawy odpowiednio przygotujmy podłoże – musi ono być przepuszczalne, lekko wilgotne, a jego odczyn powinien być zbliżony do obojętnego. Wybrać możemy sianie nasion trawy, ale równie dobrze sprawdzi się trawnik z rolki.

Jakie rośliny sadzić we wrześniu?

We wrześniu raczej nie jest jeszcze tak chłodno, ale często pada deszcz. To wręcz idealne warunki do rozwoju dla wielu roślin. Gatunki mrozoodporne będą miały sporo czasu i zdążą się ukorzenić jeszcze przed nadejściem zimy. Właśnie teraz posadźmy kwiaty cebulowe, a będziemy mogli cieszyć się ich urokiem wczesną wiosną. W gruncie umieśćmy na przykład szafirki, cebulice, przebiśniegi, ranniki, narcyzy czy krokusy. Koniec września będzie dobrym momentem na sadzenie tulipanów i czosnku ozdobnego.

image

Co należy sadzić i siać we wrześniu, aby cieszyć się pięknym ogrodem?

FOTO: Envato Elements

Jeżeli zakupiliśmy już gotowe sadzonki wrzosów pospolitych, to we wrześniu powinniśmy wsadzić je do gruntu. Będą cieszyć wspaniałym wyglądem całą jesień, a przy sprzyjającej pogodzie nawet dłużej. Warto zdecydować się na gatunki wieloletnie, które są mrozoodporne. Jeżeli natomiast wybierzemy wrzośce delikatne, bardzo podobne do wrzosów pospolitych, musimy liczyć się z tym, że w naszych warunkach klimatycznych nie przetrwają zimnych dni i nocy.

Wrzesień to świetny czas na sadzenie bylin. Rośliny wieloletnie, które już teraz łatwo ukorzenią się w gruncie, to między innymi:

 • begonie;
 • dzielżany;
 • floksy;
 • funkie;
 • goździki pierzaste;
 • rudbekie;
 • skalnice;
 • tawułki.

Jeżeli wczesnym latem przygotowaliśmy rozsady roślin dwuletnich – na przykład malw, stokrotek czy naparstnic, we wrześniu powinniśmy przesadzić je na rabaty w ogrodzie.

Sprzedawane w donicach krzewy i drzewa liściaste sadzimy właśnie teraz, we wrześniu. Dotyczy to zarówno gatunków ozdobnych, jak i owocowych. Jeżeli o owocach mowa, to nie zapomnijmy o truskawkach! Pamiętajmy jednak, że sadzonki powinny znaleźć się w glebie najpóźniej na początku września. Wtedy będziemy mieć pewność, że zdążą się ukorzenić przed nadejściem ujemnych temperatur. Teraz możemy umieszczać w gruncie również krzewy iglaste. Na nasadzenie o tej porze roku będą nadawały się też gatunki zimozielone: bukszpany, żywotniki, jałowce, mahonie i inne.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 22:31