StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Co należy wiedzieć o kwiatach cebulowych? Sadzenie i pielęgnacja

30.01.2023., 10:00h

Jesień to czas sadzenia roślin cebulowych, które staną się prawdziwą ozdobą ogrodów wczesną wiosną. Są proste w pielęgnacji, a dodatkowo potrafią urozmaicić rabaty. Najchętniej uprawiane są przebiśniegi, krokusy, tulipany czy narcyzy, które zakwitną wcześniej. Co należy wiedzieć o uprawie roślin cebulowych?

Wybór cebul – ich jakość ma znaczenie!

Błędem jest myślenie, że wygląd cebulek kwiatowych nie ma żadnego znaczenia. W końcu ich dobra kondycja będzie miała ogromny wpływ na rozwój kwiatów w naszym ogrodzie. Cebula powinna być więc jak największa, a przede wszystkim nieuszkodzona. Dodatkowo sprawdźmy, czy nie jest przebarwiona. Musi ona być pokryta dokładnie naturalną łuską. Nie kupujmy cebul, które zaczęły wypuszczać łodyżki lub wydłużać korzenie.

Jakie warunki zapewnić roślinom cebulowym?

Większość kwiatów cebulowych preferuje stanowiska słoneczne bądź półsłoneczne. W miejscach nieco bardziej zacienionych posadźmy irysy, przebiśniegi czy czosnek niedźwiedzi. Nie musimy przygotowywać w szczególny sposób gleby pod uprawę roślin cebulowych, oczywiście jeżeli podłoże nie jest ciężkie i gliniaste. Do prawidłowego i zdrowego rozwoju cebule potrzebują ziemi przepuszczalnej z dużą zawartością próchnicy, o pH w granicach 6,0-7,5. Pamiętajmy, że im trudniejsze warunki uprawy, tym krótsze korzenie, a co za tym idzie – mniejszy i mało atrakcyjny wizualnie kwiat.

Rośliny cebulowe można uprawiać także w donicach, korytkach czy skrzyniach. Sadzimy je najczęściej na jesień, aby cieszyły oko już w marcu oraz kwietniu. Cebulki hiacyntów i narcyzów możemy pędzić, co oznacza, że zmusimy je do wcześniejszego kwitnienia zimą. Po zasadzeniu umieszczamy je w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu, a kiedy zaczną wypuszczać pędy, przenosimy do ciepłego wnętrza.

Jak pielęgnować rośliny cebulowe?

Rośliny cebulowe bardzo lubią wilgotne podłoże, nie mogą jednak stać w wodzie. Po posadzeniu sprawdzajmy stan gleby. W przypadku suchej jesieni warto od czasu do czasu podlać naszą rabatę. Gdy zaczną się mrozy, nawadnianie cebulek przerywamy i wznawiamy je dopiero na wiosnę, gdy widoczne będą już pierwsze pędy. W okresie wzrostu i kwitnienia rośliny cebulowe będą potrzebowały najwięcej wilgoci. Kiedy kwiaty już przekwitną i liście zaczną zasychać, należy zaprzestać nawadniania, nawet pomimo upałów.

Nie jest konieczne nawożenie roślin cebulowych, ale zasilanie cebulek wczesną wiosną kompostem bądź nawozem uniwersalnym przyniesie same korzyści! Dla roślin to bodziec do szybszego wzrostu i pełniejszego kwitnienia. Dawka nawozu nie może być zbyt duża, ale warto zasilanie roślin powtórzyć nawet w czasie pełni kwitnienia. Natomiast tulipany poleca się nawozić nawet co drugie podlewanie.

Czy wykopywać cebule?

Naturalną koleją rzeczy jest, że przekwitnięte kwiaty cebulowe próbują zmienić się w gniazdo nasienne. Najlepiej temu zapobiec, gdyż po tym procesie cebulka będzie osłabiona. Pamiętajmy, aby odciąć samą łodyżkę z kwiatem. Liście powinny uschnąć naturalnie – wówczas cebula wzmocni się i zamknie. Gdy te zielone elementy rośliny całkiem już przeschną, należy wykopać cebulę z podłoża. Większość roślin wymaga bowiem regularnej zmiany stanowiska. Wykopywanie to także dobry czas na oddzielanie cebulek przybyszowych, co umożliwia rozmnożenie uprawy. Co 1-2 lata wykopujemy tulipany, szafirki i hiacynty, a co 3-4 lata – lilie, krokusy, narcyzy. Przebiśniegi i śnieżyce nie wymagają tego zabiegu.

Gdy już wykopiemy cebule kwiatowe, zasadzamy je ponownie na innym stanowisku jesienią. Należy do tego czasu przechowywać je w suchym i przewiewnym miejscu, w którym utrzymuje się temperatura pokojowa.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. wrzesień 2024 03:14