StoryEditorZIMOWE PORADY OGRODNICZE

Co należy zrobić w ogrodzie w styczniu?

05.01.2023., 08:30h

W styczniu w ogrodzie jest co robić! I chociaż są to prace skupiające się zwłaszcza na odśnieżaniu i doglądaniu roślin, to bezsprzecznie są one bardzo ważne. Zwłaszcza kiedy zimowe miesiące są dosyć ciepłe, musimy szczególnie dbać o nasz ogród. Co i kiedy robić w w styczniu?

Jak zadbać o rośliny ozdobne w styczniu?

Z gatunków iglastych należy regularnie strząsać śnieg. Robimy to przede wszystkim po to, aby gałęzie tych roślin się nie połamały. Strząsanie uniemożliwi także powstanie na liściach oraz pędach lodowej skorupy.

Styczeń to również czas, kiedy musimy doglądać naszych okrytych na zimę roślin. Sprawdzajmy, czy wiatr nie rozchylił okryć tych roślin, które są szczególnie wrażliwe na zimno. Regularnie kontrolujmy stan agrowłóknin i słomianych mat. Jeżeli w styczniu będą zbliżały się silne mrozy, musimy pomyśleć o osłonięciu wrażliwych na niskie temperatury gatunków krzewów. Jeżeli pokrywa śnieżna jest cienka lub w ogóle nie ma śniegu, należy pokryć podłoże na rabatach warstwą ściółki z liści, słomy lub kory. Można użyć także stroiszu z gałązek drzew iglastych. Taka ochrona dotyczy zwłaszcza tych rabat, na których rosną wrażliwe gatunki krzewinek, bylin i roślin cebulowych.

Podczas odwilży należy podlewać liściaste rośliny zimozielone, takie jak na przykład różaneczniki, bukszpany, laurowiśnie, ostrokrzewy, mahonie, pierisy, a także gatunki iglaste. Zapobiegnie to tak zwanej suszy fizjologicznej. W czasie mrozów i silnych wiatrów te rośliny tracą wodę, a z zamarzniętego podłoża nie są w stanie pobierać jej niedoborów. Róbmy to regularnie, aby nie dopuścić do całkowitego przeschnięcia podłoża. Pamiętajmy jednak, że w glebie nie może zalegać także zbyt duża ilość wody.

Jak zadbać o warzywnik oraz sad w styczniu?

W styczniu możemy bielić pnie i konary drzew owocowych. W ten sposób zapobiegniemy uszkodzeniom mrozowym. Powinniśmy zrobić to w grudniu, ale w styczniu również jest na to czas. Biały kolor zapobiegnie pękaniu kory i wnikaniu do tkanek roślin patogenów. Pnie należy pomalować roztworem wapna palonego, czyli 2 kg tlenku wapnia na 10 l wody. Można także wykorzystać gotowe wapno do bielenia. Na pnie młodych drzewek owocowych zakładamy także opaski z tworzywa – w ten sposób ochronimy nasze rośliny przed zwierzętami.

Jeżeli temperatura utrzymuje się powyżej 5°C, przeprowadzamy opryski brzoskwiń i nektarynek przeciwko kędzierzawości liści. Dodatkowo w styczniu cały czas doglądamy naszych drzewek i krzewów owocowych, aby sprawdzić, czy nie pojawiają się na nich jaja szkodników. Zbieramy i niszczymy również zmumifikowane owoce i chore liście – mogą stać się one źródłem infekcji w kolejnym sezonie.

W warzywniku zbieramy rośliny odporne na niskie temperatury, takie jak: por, roszponka, brukselka, jarmuż, natka pietruszki. Pamiętajmy, że warzywa przechowywane na zimę powinny znajdować się w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura około 4°C. Regularnie wietrzymy to pomieszczenie, a dodatkowo przeglądamy warzywa sprawdzając, czy nie pojawiły się na nich zaczątki chorób.

Jak zadbać o trawnik oraz oczko wodne w styczniu?

O trawnik właściwie nie musimy się martwić. Pod żadnym pozorem go nie odśnieżajmy! Rośliny przykryte śnieżną kołderką nie będą narażone na mroźne wiatry oraz ostre słońce i lepiej przezimują. Starajmy się również nie chodzić po naszej murawie, aby nie połamać zamarzniętych źdźbeł trawy.

Z kolei w skutym lodem oczku wodnym należy zrobić przerębel. W ten sposób zimującym w nim rybom oraz roślinom wodnym dostarczymy tlenu.  

Jak zadbać o rośliny doniczkowe w styczniu?

Jeżeli chodzi o zimujące w domu bulwy i cebule roślin takie jak mieczyki, dalie czy pacioreczniki, to należy regularnie kontrolować ich stan. Z kolei przeniesione do pomieszczenia na zimę rośliny balkonowe, takie jak na przykład pelargonie, podlewamy sporadycznie, gdyż muszą one przejść okres spoczynku.

Pamiętajmy, aby regularnie podlewać rośliny stojące na okiennych parapetach. Gdy wietrzymy pomieszczenie, nie możemy dopuścić do powstania przeciągu ani przemarznięcia tych roślin. Co jakiś czas dokładnie przeglądajmy nasze rośliny, aby sprawdzić, czy nie zaatakowały je szkodniki.

Inne prace w ogrodzie styczniu

Warto zadbać również o sprzęt ogrodniczy. Styczeń to czas, który przeznaczamy na jego konserwację. Wtedy możemy ostrzyć, naprawiać czy wymieniać olej. To również dobry okres na zakup nowych narzędzi.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. maj 2024 13:25