Winter sowing – na czym polega ta metoda?
Winter sowing polega na stworzeniu małej „szklarni”, w której będą rozwijać się uprawy. Wystarczy do tego jakiś przezroczysty pojemnik, na przykład plastikowa butelka. Wewnątrz wysiewamy dane rośliny, a następnie umieszczamy na zewnątrz. Tam siewki będą nastawione na działanie warunków atmosferycznych, co jest całkowicie dla nich naturalne. Ta technika imituje cykle zamrożenia i odmrożenia nasion, a to jest niezbędne dla prawidłowego ich kiełkowania. Winter sowing sprzyja więc procesowi stratyfikacji i hartowania roślin. Największą zaletą tej metody jest jej uniwersalność i ekologiczność. Najważniejszy jest jednak fakt, że winter sowing jest szczególnie polecany dla tych gatunków roślin, które charakteryzuje długi okres wzrostu.
Winter sowing – dlaczego warto?
Winter sowing ma wiele zalet. Przede wszystkim ta technika jest skuteczna, gdyż zapewnia roślinom zdrowy wzrost i uodparnia je na niekorzystne warunki. Jakie są najważniejsze zalety metody winter sowing?
- Jest to tani sposób na ponowne wykorzystanie plastikowych pojemników. Nie musimy inwestować więc w drogi sprzęt ogrodniczy, nie potrzebujemy szklarni ani doniczek.
- Jakość roślin uprawianych w ramach winter sowing jest wysoka. Nasza uprawa jest zahartowana, silna, dobrze ukorzeniona, a przy tym siewki będą krępe, z mocno rozwiniętym systemem korzeniowym.
- W pojemnikach rośliny będą chronione przed szkodnikami i chorobami.
- Wysiewać nasiona możemy w ciągu zimy, gdy prac ogrodowych jest mało.
- Sianie roślin metodą winter sowing nie będzie wymagało od nas szczególnej pielęgnacji. W większości przypadków uprawy będą potrzebowały minimalnej uwagi.
Jakie rośliny wysiewać metodą winter sowing?
Najważniejszy w tej metodzie jest wybór odpowiednich nasion. Najlepiej sprawdzą się gatunki wieloletnie, byliny, a także warzywa odporne na niskie temperatury. Wysiew do butelek możemy rozpocząć już po 22 grudnia. Wówczas dni stają się coraz dłuższe. W styczniu będziemy mogli wysiewać:
- brokuły;
- cebulę;
- czosnek;
- mak;
- malwę;
- ostróżkę;
- szpinak;
- tytoń;
- werbenę;
- złocień marunę.
W lutym i marcu możemy zająć się wysiewem między innymi następujących gatunków:
- burak;
- fasola;
- kapusta;
- marchew;
- ogórek;
- papryka;
- pietruszka;
- pomidor;
- sałata;
- szczypior.
Jak wysiewać rośliny metodą winter sowing? Poradnik krok po kroku
Jak uprawiać rośliny techniką winter sowing? To proste! Wystarczą nam plastikowe pojemniki i trochę cierpliwości. Od czego należy zacząć? Na pewno od wyboru odpowiednich pojemników. Najbardziej polecane są plastikowe butelki. Powinny być dosyć głębokie, tak abyśmy mogli zmieścić wewnątrz około dziesięciocentymetrową warstwę podłoża. W naszych pojemnikach robimy otwory odpływowe. Następnie przygotowujemy ziemię – powinna być wilgotna, lekka i przepuszczalna. Teraz nadchodzi czas na wysiew nasion. Umieszczamy je na wierzchniej warstwie podłoża, a później przysypujemy niewielką warstwą ziemi – w zależności od wymagań danego gatunku.
Pojemniki umieszczamy na zewnątrz – w ogrodzie bądź na balkonie. Najlepiej sprawdzą się stanowiska słoneczne, osłonięte od mroźnych wiatrów. Naszych upraw nie podlewamy, lecz obserwujemy uważnie pojemniki. Jeśli widzimy, że wewnątrz jest sucho, wystarczy zwilżyć podłoże lekko zraszaczem.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements
Źródło: zielonyogrodek.pl