Czemu przycinanie róż jest ważne?
Odpowiednie cięcie róż umożliwia stworzenie pożądanej struktury krzewu. Ważne jest jednak, że przycinanie tych roślin znacząco wpływa na ich zdrowie – pobudza krzew do kwitnienia i intensywniejszego wzrostu. Kiedy zmniejszamy gęstość i długość krzewu, umożliwiamy roślinie większą absorpcję światła i powietrza. Tym samym chronimy róże przed chorobami grzybowymi. Dzień, w którym decydujemy się na cięcie krzewów różanych powinien być słoneczny i suchy, co zmniejszy ryzyko porażenia krzewu chorobami grzybowymi.
Czy należy ciąć róże przed zimą?
Różanych krzewów absolutnie nie przycinamy tuż przed okresem zimowym! Cięcie można wykonać najpóźniej wczesną jesienią. Wynika to z faktu, iż rany po przyciętych pędach raczej nie zdążą zagoić się przed nastaniem chłodnych dni. Pędy takie są bardziej narażone na przemarzanie w zimie i na przedwiośniu. Możemy przyciąć róże w uzasadnionych przypadkach, kiedy na przykład pędy są porażone przez chorobę bądź ich duże rozmiary utrudniają zabezpieczenie rośliny przed mrozem. Po cięciu dobrze byłoby jednak nałożyć na miejsce cięcia maść ogrodniczą. Zaleczenie bez użycia odpowiedniego preparatu trwa około 4 tygodni.
Kiedy przycinać róże?
Z przycinaniem róż wielkokwiatowych oraz rabatowych warto więc poczekać do następnego sezonu. Wiosną ustalamy, które pędy uległy przemarznięciu – te bowiem wycinamy najpierw. Przycinamy także wszystkie pędy z objawami chorób, a także te nadmiernie zagęszczające krzew czy wyrastające w nieodpowiednim miejscu. Pamiętajmy, że róże parkowe i pnące przycinamy dopiero po kwitnieniu.
Szukacie poradnika dotyczącego całorocznej pielęgnacji róż? Sprawdźcie nasz artykuł na ten temat: JAK PRAWIDŁOWO PRZYCINAĆ RÓŻE PRZEZ CAŁY SEZON?
Kamila Berthold
Fot. Envato elements