StoryEditorROŚLINNA PIĘKNOŚĆ O ZAPACHU WANILII

Fioletowa ozdoba rabat, czyli heliotrop. Kiedy wysiewać tę roślinę i jak ją uprawiać?

03.03.2024., 09:00h
Heliotrop to niezwykła, piękna roślina, wydzielająca fantazyjny aromat, który nieco przypomina wanilię. Z tego względu gatunek ten jest niezwykle ceniony wśród ogrodników. Będzie także świetnym uzupełnieniem kompozycji w donicach albo na rabatach. Może grać pierwsze skrzypce bądź stanowić tło dla nieco mniejszych roślin.

Heliotrop – charakterystyka

Heliotrop pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładniej z Peru, gdzie porasta tereny górzyste. W naszym kraju największą popularnością cieszy się właśnie heliotrop peruwiański, zwany także ogrodowym. Ta krzewinka osiąga niewielkie rozmiary – może dorosnąć do 20-60 cm wysokości. Ma krzaczasty pokrój, a jej liście są duże, ciemnozielone, jajowate i pokryte drobnymi włoskami. Największą atrakcją rośliny są jej kwiaty. Pojawiają się one mniej więcej w czerwcu i utrzymują się najczęściej aż do pierwszych przymrozków. Są drobne, rurkowate, zebrane w baldachogrona. Najczęściej mają barwę fioletową, chociaż występują również heliotropy niebieskie, purpurowe czy nawet białe. Gatunek ten rewelacyjnie pachnie! Jego aromat przypomina nieco wanilię, dzięki czemu odstrasza komary, a przyciąga pożyteczne gatunki owadów – motyle i pszczoły. Heliotrop można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w donicach.

Heliotrop – kiedy i jak wysiewać go na rozsady?

Chociaż w Polsce heliotrop traktowany jest jako roślina jednoroczna, to istnieje możliwość przezimowania go w nieco chłodnym i widnym pomieszczeniu. Najlepiej wcześniej przygotować rozsadę tego gatunku, gdyż kiełkuje on bardzo długo. Aby więc cieszyć się heliotropem jak najdłużej, nie warto czekać z wysiewem nasion. Optymalny czas na to zadanie to luty oraz marzec.

Przed wysiewem przygotowujemy odpowiednio doniczki i podłoże. Najbardziej polecaną opcją jest wykorzystanie mieszanki ziemi kompostowej, piasku oraz torfu w stosunku 2:1:1. Ewentualnie zakupić możemy już gotowe, specjalne podłoże do wysiewu nasion. Pojemniki wypełniamy wybraną przez nas glebą i delikatnie zwilżamy. Następnie nasiona heliotropu umieszczamy płytko pod powierzchnią podłoża. Teraz lekko je dociskamy. Po tym zabiegu jeszcze raz zraszamy, a później przykrywamy przezroczystą folią, aby utrzymać prawidłową wilgotność. Nie możemy jednak doprowadzić do rozwoju pleśni czy chorób grzybowych, musimy więc regularnie wietrzyć siewki. Wszystkie młode heliotropy przechowujemy w miejscu jasnym, w którym panuje temperatura pokojowa.

Nasiona wykiełkują po 14-20 dniach od czasu wysiewu. Wówczas zdejmujemy folię z pojemników. Teraz trzeba umiarkowanie, lecz systematycznie podlewać młode rośliny. Gdy siewki osiągną już wysokość kilku centymetrów, należy je przepikować do pojedynczych doniczek, o średnicy około 9 cm. Najlepiej przeprowadzić ten zabieg w okolicach kwietnia. Uważajmy wówczas na delikatne korzenie naszych okazów. Na miejsce stałe naszą rozsadę będziemy mogli wsadzić dopiero w drugiej połowie maja bądź na początku czerwca. Pamiętajmy, że heliotrop źle reaguje nawet na najmniejsze obniżenia temperatury, uważajmy więc na grożące jeszcze w ostatnim wiosennym miesiącu przymrozki!

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 01:02