StoryEditorGRZYBY NA TRAWIE

Grzyby na trawniku – jak pozbyć się ich łatwo i skutecznie?

06.11.2023., 10:00h
Cieszy nas widok leśnych grzybów, jednak obecność pewnych gatunków na trawniku może budzić uzasadnione obawy. Grzyby rosnące wśród źdźbeł trawy to częsty problem prywatnych posesji oraz publicznych przestrzeni. Jak w skuteczny i bezpieczny sposób zwalczyć niechcianych „intruzów” z trawnika?

Jakie grzyby rozwijają się na trawniku?

Istnieje wiele gatunków grzybów, które mogą porastać nasz trawnik – i raczej nie będą to smakowite kurki czy prawdziwki. Grzyby w murawie występują w wariantach owocnikowych bądź są zawarte w glebie i wówczas wywołują choroby roślin. Takie chorobotwórcze patogeny nie są widoczne ponad powierzchnią ziemi. Z kolei gatunki z widocznymi owocnikami nie są specjalnie niebezpieczne, natomiast na pewno wyglądają nieestetycznie.

Wśród grzybów kapeluszowych najczęściej na naszych trawnikach pojawiają się tworzące czarcie kręgi twardzioszki przydrożne czy czubajki kanie. Są one jadalne, a nawet bardzo smaczne. Z kolei wśród niebezpiecznych patogenów najpopularniejsze gatunki to:

  • brunatna plamistość;
  • czerwona nitkowatość;
  • mączniak prawdziwy;
  • pałecznica;
  • pleśń śniegowa;
  • rdza źdźbłowa traw;
  • zgorzel siewek traw.

Grzyby najczęściej pojawiają się na nieprawidłowo pielęgnowanych trawnikach. Problem może dotyczyć także posesji znajdującej się blisko terenów leśnych. Najczęściej na pojawienie się grzybów wpływ ma słaba kondycja trawy, ale również duże zacienienie i zbyt mała ilość światła słonecznego, spora wilgotność gleby, niedobór składników mineralnych w podłożu, nieodpowiedni poziom pH, a także destrukcyjna działalność szkodników glebowych.

Jak zwalczyć grzyby rosnące na trawniku? Najskuteczniejsze sposoby

Najlepiej działać profilaktycznie, zamiast leczyć. Aby uniknąć pojawienia się grzybów wśród trawy, odpowiednio o nią zadbajmy. Jeżeli jednak problem już zaistniał, powinniśmy podjąć stanowcze kroki. Po pojawieniu się tak zwanych „psich grzybów” czy innych gatunków tworzących czarcie kręgi, powinniśmy zastosować odpowiednio dopasowane fungicydy na bazie jonów miedzi. Pamiętajmy również o utrzymaniu murawy w odpowiedniej kondycji. W tym celu regularnie, nawet 2-3 razy w sezonie przeprowadźmy jej wertykulację. Ten zabieg polega na usuwaniu mchu i filcu. Wertykulacja pozytywnie wpłynie na efektywność preparatów przeciwgrzybowych. Warto także przeprowadzać aerację, a więc napowietrzanie ziemi. Dzięki temu fungicydy wnikną głęboko w podłoże, aż do korzeni traw. Poza tym od kwietnia do lipca przeprowadzamy nawożenie azotowe.

image

Grzyby na trawniku – jak pozbyć się ich łatwo i skutecznie?

FOTO: Pixabay

W walce z grzybami na trawniku pomogą nam sprawdzone, domowe metody. Przygotujmy więc naturalny oprysk. Wystarczy, że do sporego plastikowego pojemnika wlejemy 2 l wody, dodamy 1 łyżeczkę sody oczyszczonej oraz 5 ml rozpuszczonego szarego mydła. Wszystko dokładnie mieszamy, a na koniec przelewamy do butelki z atomizerem. Tak przygotowanym preparatem dokładnie spryskujemy miejsca występowania grzybów. Ten zabieg powtarzamy co 3-4 dni, aż do całkowitego zniknięcia problemu.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements, Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:31