Zwracajmy uwagę na to, jaką choinkę kupujemy!
Aby cieszyć się jak najdłużej pięknym i pachnącym drzewkiem, musimy zwrócić uwagę na kilka szczegółów już przy zakupie choinki. Wybierzmy tę, której igły mają soczystozielony kolor. Igiełki drzewka powinny być giętkie i elastyczne – te cechy świadczą o tym, że choinka jest świeża. Jeżeli wybrana przez nas choinka spełnia te wymagania, możemy mieć pewność, że będzie nam towarzyszyć przez całe Święta. Pamiętajmy, że najtrwalsze są jodły. Z kolei świerki pospolite gubią igły bardzo szybko. Z tego względu warto zdecydować się na nieco droższe świerki srebrne lub kłujące.
Choinka gubi igły – jak temu zapobiec?
Gdy przynosimy drzewko do domu, najpierw musimy je oczyścić. Rozważnie wybierzmy również miejsce, w którym będzie cieszyć oko nasze bożonarodzeniowe drzewko. Musimy zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak temperatura, ilość wody czy odpowiednie podłoże. Nie ustawiajmy choinki blisko źródła ciepła. W pobliżu kaloryfera czy kominka szybciej zgubi ona igły! W pomieszczeniu, w którym króluje drzewko, temperatura nie powinna przekraczać 20°C. Codziennie sprawdzajmy także wilgotność podłoża w doniczce, w której znajduje się choinka. Odpowiednie nawodnienie pozwoli uniknąć gubienia igieł. Dodatkowo do wody podczas podlewania należy dodawać specjalne odżywki. W ten sposób dostarczymy drzewku wszystkich niezbędnych składników.
W przypadku ciętej choinki, warto przed włożeniem jej do stojaka przyciąć pieniek od dołu o około 3 cm. Następnie drzewko umieszczamy w wiadrze z ciepłą, lecz nie gorącą wodą. Ten zabieg sprawi, że drzewko będzie lepiej nawodnione, a tym samym dłużej zachowa świeżość.
Co zrobić, aby choinka stała jak najdłużej?
Pamiętajmy, aby po zakupie choinki odpowiednio ją zahartować przed ustawieniem w ciepłym pomieszczeniu. Przez około godzinę trzymajmy więc drzewko w zimnym pomieszczeniu lub na zewnątrz. Zarówno drzewkom w doniczkach, jak i tym ciętym musimy zapewnić stały dostęp do wody. Najlepiej podlewać je wodą o temperaturze pokojowej. Choinkę można także lekko zraszać zimną wodą. Sprytnym sposobem jest nawadnianie drzewka wodą z solą i cukrem. 2 łyżki stołowe wystarczą na 1 litr wody. To zastąpi preparaty kupowane w sklepach ogrodniczych. Dodatkowo często otwierajmy okna w pomieszczeniu, w którym stoi drzewko.
Uważajmy także podczas dekorowania drzewka. Nie przesadzajmy z liczbą ozdób, gdyż mogą one połamać lub uszkodzić delikatne gałązki. Zamiast zwykłych światełek, które silnie się nagrzewają, możemy wypróbować lampki z żarówkami LED. W ten sposób unikniemy wysuszenia choinki.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements