StoryEditorKRZEWY W OGRODZIE

Jak i kiedy przycinać trzmielinę?

29.08.2023., 08:00h
Trzmielina to często goszczący w ogrodach krzew ozdobny. Największy zachwyt budzą jej kolorowe liście i dekoracyjne owoce. Nie jest to roślina szczególnie wymagająca, często więc ozdabia także parki czy skwery. Aby zdrowo rosła i pięknie się prezentowała, wymaga jednak właściwego cięcia. Kiedy przeprowadzić ten zabieg? Jak przycinać trzmielinę?

Charakterystyka trzmieliny

Trzmielina w naturze porasta obszary Europy, Azji, Australii i Madagaskaru. Dorastać może nawet do 5 m wysokości. Istnieją gatunki płożące, pnące, krzewiaste czy rosnące na pniu. Najważniejszym wymaganiem tej rośliny jest żyzna i wilgotna gleba. W pielęgnacji jednak roślina ta nie przysparza większych kłopotów.

Istnieje wiele odmian trzmieliny, które różnią się wyglądem liści. Zazwyczaj są one drobne, mogą mieć kształt sercowaty bądź lancetowaty. Ich cechą charakterystyczną jest dwukolorowość. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono, co stanowi kolejny walor dekoracyjny. Istnieją również odmiany zimozielone, czyli takie, które utrzymują liście przez cały rok. Niektóre egzemplarze trzmieliny mają jednokolorowe, lecz nadal bardzo ozdobne liście. Kwiaty tej rośliny nie są szczególnie ładne – małe, brunatne bądź zielonkowate. Owoce jednak budzą uzasadniony zachwyt. To fioletowe torebki z pomarańczowymi nasionami. Pamiętajmy, że wszystkie części trzmieliny są silnie trujące dla człowieka.

image

Jak i kiedy przycinać trzmielinę?

FOTO: Envato Elements

Kiedy przycinać trzmielinę?

Trzmielina idealnie nadaje się do formowania. Można ją wykorzystać także jako żywopłot. Skracamy ją tuż przed sezonem wegetacyjnym i w jego trakcie. Pierwsze cięcie wykonujemy więc wiosną, jeszcze zanim pojawią się nowe pędy. Wtedy pozbawiamy nasz egzemplarz pędów zdrewniałych i zmarzniętych. Skracamy je o połowę zeszłorocznego przyrostu. Następnie przycinamy trzmielinę w czerwcu oraz w lipcu. To będą zabiegi formujące. Wówczas najlepiej ciąć najdłuższe pędy rośliny, aby uformować ją w pożądany kształt. Ostatni raz ten zabieg pielęgnacyjny przeprowadzamy we wrześniu. Późniejsze terminy narażą roślinę na przemarznięcie.

image

Jak i kiedy przycinać trzmielinę?

FOTO: Envato Elements

Jak przycinać trzmielinę?

Trzmielinę tniemy narzędziem ostrym i zdezynfekowanym. Najlepiej nadadzą się do tego nożyce. Zabieg cięcia przeprowadzamy w dzień pochmurny, lecz bezdeszczowy. Chociaż odmiany drzewiaste i krzewiaste możemy formować w dowolne kształty, to najbardziej korzystne dla rośliny będą kule – wtedy światło słoneczne będzie równomiernie docierać do wszystkich pędów. W pierwszych latach po posadzeniu trzmieliny obcinajmy tylko pędy najdłuższe i krzyżujące się. Jeżeli prowadzimy roślinę jako żywopłot, po osiągnięciu przez nią pożądanego rozmiaru przycinamy krzew wyłącznie w ten sposób, aby wysokość trzmieliny utrzymać. Letnie cięcie umożliwia formowanie i zagęszczanie rośliny. Wycinamy pędy inwazyjne i płożące się, jak również te, które mają liście niewybarwione.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. maj 2024 17:51