StoryEditorPIĘKNE ROŚLINY W OGRODZIE

Jak i kiedy przycinać wierzbę japońską Hakuro?

20.02.2024., 08:00h
Wierzba całolistna Hakuro Nishiki to pochodzący z Japonii krzew ozdobny. Jest chętnie wybierana jako centralna dekoracja ogrodu. Nic dziwnego! Wrażenie robią smukły pień oraz kulista korona, którą tworzą biało-różowe, delikatne liście. Aby wierzba Hakuro pięknie się prezentowała, należy właściwie ją przycinać.

Kiedy i jak wykonuje się główne cięcie?

Wierzba Hakuro jest specjalnie szczepiona po to, aby zachować formę pienną. Z tego względu idealnie sprawdzi się w małym ogrodzie, przypominając niewielkie drzewko z kulistą koroną. Ten gatunek wierzby będzie jednak wymagał szczególnej pielęgnacji. Roślina powinna zachować swój niezwykły kształt, co osiągniemy poprzez regularne przycinanie.

Cięcie główne wykonujemy wczesną wiosną. Ważne, aby był to czas po kwitnieniu, ale jeszcze w fazie bezlistnej. Gdy tylko tak zwane „bazie” przekwitną, powinniśmy zająć się cięciem naszego okazu wierzby Hakuro. Najczęściej optymalnym terminem jest początek kwietnia. Wiele jednak będzie zależało od warunków atmosferycznych. Cięcie główne będzie ważne zwłaszcza w przypadku roślin młodych, które intensywnie rosną i mają sporą zdolność do regeneracji. Pędy skracamy więc bardzo silnie, na długość od 5 do 10 centymetrów. Miejsce cięcia to obszar tuż nad oczkiem, czyli tam, gdzie wyrasta nowy liść.

Kiedy i jak wykonuje się pielęgnacyjne cięcie?

W sezonie wegetacyjnym wierzba Hakuro będzie potrzebowała jeszcze cięć kosmetycznych. Należy wykonywać je co 5-6 tygodni. W tym czasie wystarczy skrócić te pędy, które szpecą roślinę. Będą to na przykład gałązki krzyżujące się, rosnące do wnętrza krzewu czy wyrastające poza koronę. Po raz ostatni wierzbę japońską przycinamy na przełomie sierpnia i września. Nie należy wykonywać tego zabiegu pielęgnacyjnego jesienią, bowiem pędy krzewu będą bardziej narażone na uszkodzenia mrozowe.

Kamila Berthold
Fot. Canva

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 15:35