StoryEditorPIĘKNY OGRÓD

Jak i kiedy sadzić lawendę w ogrodzie?

24.03.2023., 08:00h
Lawenda nieodmiennie kojarzy się ze słoneczną Prowansją. Być może dlatego tak chętnie gości w naszych ogrodach. Zachwyca wyjątkową barwą i intensywnym zapachem, a dodatkowo jej uprawa nie jest szczególnie wymagająca. Kiedy sadzimy lawendę? Jak odpowiednią ją pielęgnować?

Gdzie sadzić lawendę?

Lawenda nie jest szczególnie wymagająca, jednak potrzebuje słonecznego stanowiska. Dodatkowo wymaga określonego podłoża. Musi być ono piaszczyste i półprzepuszczalne. Rozwojowi lawendy szczególnie sprzyja nieco przeschnięty grunt. Roślina ta nie wymaga więc regularnego podlewania. Nie będzie jej sprzyjał grunt podmokły. Jeżeli chcemy zasadzić lawendę w donicy, musimy pamiętać, że nie lubi ona przeciągów. Najlepiej urośnie w ziemi z wysoką zawartością wapnia. Gdy nasze podłoże jest kwaśne, zwapnijmy je dolomitem bądź kredą.

Kiedy sadzić lawendę?

Najlepszym momentem sadzenia lawendy do gruntu jest wiosna (od początku kwietnia) bądź jesień (do pierwszych dni października). Przed posadzeniem sadzonek w gruncie trzeba je odpowiednio przygotować. Zadbajmy również o stanowisko. Najpierw dokładnie wykopmy wszystkie chwasty – przydatne mogą okazać się opielacz bądź chwastownik. Następnie wykopujemy głębokie na około 45 cm i szerokie na około 30 cm dołki. Między sadzonkami powinniśmy zachować od 30 do 50 cm odstępu. Ewentualnie możemy zmniejszyć przestrzeń do 20 cm. Jeżeli sadzimy lawendę na terenie podmokłym, nie zapomnijmy o warstwie drenażu na dnie dołków.

Przed sadzeniem lawendy umieszczamy sadzonkę w pojemniku z wodą. Dzięki temu korzenie odpowiednio nasiąkną. Warto skrócić system korzeniowy o około 1/3 długości. Na tym etapie pozbądźmy się również suchych i uszkodzonych liści. Na koniec sadzonkę umieszczamy w dołku i podsypujemy dno świeżą ziemią.

Jak pielęgnować lawendę?

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie rośliny. W pierwszym roku po zasadzeniu należy skrócić ją o połowę. To sprawi, że lawenda wypuści wiele nowych pędów. Wszystkie chore, uszkodzone bądź wybujałe pędy tniemy wiosną, w marcu bądź w kwietniu. Możemy zabieg ten wykonać także po kwitnieniu, czyli w sierpniu. Warto skracać lawendę regularnie, zapewniając jej ładny kształt i zapobiegając drewnieniu krzewinki.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 02:21