StoryEditorWIOSENNY OGRÓD

Ochrona roślin przed przymrozkiem – jak zadziałać?

28.03.2024., 08:00h
Przymrozki wiosną są powszechnym zjawiskiem, które powoduje sporo strat w wielu ogrodach. O tej porze roku zaczyna się już robić ciepło, rośliny więc zaczynają wegetację, nie są więc odporne na nagłe spadki temperatur. Jak w takim razie ochronić rośliny przed przymrozkiem?

Jak chronić rośliny przed przymrozkami?

Oto kilka podstawowych rad, które umożliwią nam zminimalizować skutki przymrozków:

  • Te gatunki roślin, które zaczynają wcześnie wegetację, nie należy sadzić w zagłębieniach terenu. Dlaczego? To tam właśnie gromadzi się ochłodzone powietrze, tworząc tzw. zatoiska mrozowe.
  • Bardzo wrażliwe rośliny uprawiajmy w osłoniętych partiach ogrodu. Można sadzić te rośliny blisko murków ogrodowych i ścianach budynków. Kamienne nawierzchnie nagrzane w ciągu dnia będą długo oddawać ciepło, co złagodzi skutki znaczących spadków temperatur nocą.
  • Musimy zadbać o wysoką wilgotność podłoża, ponieważ zawarta w glebie woda będzie się ogrzewać, akumulując ciepło podczas dnia.
  • Należy także regularnie nawozić rośliny. Pamiętajmy jednak, że nadmiar azotu przy jednoczesnym niedoborze potasu osłabia kondycję roślin, sprzyjając uszkodzeniom mrozowym.
  • W przypadku siewu roślin jednorocznych i warzyw, dostosujmy termin zabiegu do warunków klimatycznych. Nasiona tych roślin, które nie są odporne na chłody, możemy sadzić do gruntu po 10 maja.
  • Rozsadę należy wysadzać dopiero po 15 maja. Najlepiej rośliny stopniowo hartować, a więc przyzwyczajać do warunków panujących na zewnątrz. W tym celu można wietrzyć tunele i szklarnie, w których się znajdują rośliny.
  • Dobrym pomysłem będzie dodatkowo zabezpieczać rośliny przed nadejściem przymrozków. Materiałem osłonowym może być biała agrowłóknina wiosenna, tekstura falista albo dekoracyjne szklane klosze. Tego typu okrycia należy założyć na godzinę przed zachodem słońca, a zdjąć rankiem.

Rośliny zmarzły – jak je uratować?

A co w przypadku, gdy nie udało nam się ochronić rośliny przed przymrozkami i w rezultacie uległy one uszkodzeniu? Wtedy należy ograniczyć straty. Pomoże w tym właściwa pielęgnacja. Zamrożone fragmenty roślin, które są wystawione na promienie słoneczne, szybko ulegną uszkodzeniu. Dlatego tak ważne jest cieniowanie przemarzniętych roślin. W wyniku przemarznięcia nasze rośliny są bardzo osłabione i mogą być szczególnie narażone na choroby i ataki szkodników. Istotne będzie więc regularne podlewanie, a także zbilansowane nawożenie.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:08