Kiedy przyciąć hortensje?
Istnieje wiele gatunków hortensji. I to od tego, które z nich mamy w ogrodzie, będzie zależeć czas i sposób cięcia. Wyróżniamy następujące gatunki tego krzewu:
- hortensja ogrodowa;
- hortensja bukietowa;
- hortensja krzewiasta;
- hortensja pnąca;
- hortensja kosmata;
- hortensja dębolistna.
Cięcie wykonywać należy prawie zawsze na początku sezonu wiosennego. Przekwitnięte kwiatostany należy także usuwać jesienią, chociaż w chłodniejszych regionach naszego kraju lepiej poczekać z tym do wiosny. Kwiaty ochronią roślinę przed niskimi temperaturami i śniegiem, lecz ze względu na coraz cieplejsze zimy w Polsce naszym hortensjom nie powinno grozić przemarznięcie.
W jaki sposób przycinać hortensje?
Hortensja ogrodowa, piłkowana i dębolistna kwitną na pędach zeszłorocznych. Oznacza to, że na początku roku mają one już pąki z zawiązanymi kwiatostanami. Pod koniec zimy bądź wczesną wiosną powinniśmy więc usunąć suche kwiatostany tych krzewów. Cięcie wykonujemy tuż nad pierwszą parą pąków. Cięcie prześwietlające wykonujemy natomiast raz na cztery lata. Te gatunki hortensji nie będą wymagały corocznego przycinania pielęgnacyjnego.
Zgoła inaczej będzie wyglądać pielęgnacja hortensji bukietowej i krzewiastej. To one najczęściej pojawiają się w naszych ogrodach. Są łatwe w uprawie, a przy okazji bujnie kwitną. Kwiatostany pojawiają się w przypadku tych gatunków na pędach tegorocznych. Gdy krzewy jeszcze nie rozwinęły liści, a więc wczesną wiosną, należy przyciąć te rośliny dość nisko, według tych wskazówek:
- Hortensję krzewiastą przycinamy na wysokość 15-20 cm.
- Hortensję bukietową skracamy do 2/3 jej długości nad 3-4 pąkiem. Słabsze pędy tniemy aż do połowy.
W obu przypadkach powinniśmy wycinać także wszystkie cienkie i nieforemne pędy. Pielęgnowane w ten sposób hortensje obsypią się pięknymi kwiatami, wyrastającymi z pąków mocnych pędów.
Po wykonaniu cięcia należy dodatkowo wzmocnić rośliny. Glebę wokół hortensji należy nawieźć, najlepiej naturalnym kompostem. Mieszamy go z ziemią i dodatkowo rozkładamy pod krzewem rozdrobniony obornik. Będzie to forma ściółki w obrębie korzeni. W czasie wzrostu musimy natomiast dokarmiać nasze rośliny nawozami wieloskładnikowymi, przeznaczonymi dla krzewów ozdobnych.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements